OTELLERDE ODA TURLERI

Yazar admin tarih Eki 15th, 2008

ODA TURLERI

Otel işletmelerinde müşteri odaları içindeki eşyalar, kullanım amaçları ve oda büyüklüklerine göre farklılaştırılmışlardır. bu farklılık oda fiyatlarını ve gelirlerini belirlemede etkili olduğu gibi yapılacak temizliğin süresini ve kullanılacak eşyaların sayısını ve çeşitliliğini de etkilediğinden kat hizmetleri departmanı açısından önemlidir. Otellerde müşteri odaları şu gruplara ayrılır:

Bir salon ve buna bağlı bir ya da daha fazla sayıda yatak odası bulunan konaklama ünitesidir. Süit odaların salon kısımlarına parlor denilir. Süit odalar duvarla biribirlerinden ayrılabileceği gibi, paravanlarla da ayrılabilir. Süit odanın salonu yatak odalarından bir paravanla ayrılıyorsa “Junier süit” olarak adlandırılır.

Tek Kişilik Oda (Single Bed Room)
Tek kişilik yatağı olan tek kişilik küçük odalardır.
Bağlantılı Odalar (Connection Room)

Geçmeli odalardır. Aralarında (koridora geçmeden) geçiş olanağı olan iki veya daha fazla sayıdaki odalardır. Bu odaların tamamı yatak odası olarak düzenlenir. Bağlantılı odalar ara kapının kapalı tutulması koşuluyla bazen ayrı ayrı odalar olarak da müşteriye satılır.

Üç Yataklı Oda (Tripleks Room) 

Üç yataklı odadır. Otellerde genellikle odalar iki yataklı olarak düzenlenir. Extra olarak konulan ilave yataklarla oluşturulan odalara da “Tripleks Room” adı verilmektedir. Ayrıca, birbiriyle bağlantılı üç katlı lüks dairelere de “triplex oda” denilmektedir.

Çift Kişilik Oda (Double Bed Room)
İki kişilik tek geniş yatağı olan odalardır. Bu odalar, “Frenchbed” yataklı oda olarak da adlandırılmaktadır.

 

İki Kişilik Oda (Twin Room) İki tek yatağı olan oda çeşididir.
Studio Oda
Yatağa dönüştürülebilen divanı olan ve oturma odası olarak düzenlenen odalardır. Bu odalar genellikle oturma odası ve yatak odası olarak kullanılmaktadır.
Otel inşa planları hazırlanırken kat ve yatak odalarının düzenlenmesindeki öncelikli amaç, müşterilerin isteklerinin sınırlı bir alan içinde ve ekonomik koşullara uygun olarak karşılaması olmalıdır.
Genel olarak odaların büyüklükleri otelin sınıfına ve odanın kullanış amacına göre değişmektedir. Aşağıda yalnızca fikir vermek için otel odalarının ölçülerine ait bir tablo verilmiştir. devamı »

Kategoriler

E-POSTA