REZERVASYON ALIMI

Yazar admin tarih Eki 21st, 2008

İşletmeler rezervasyon alımında belli ilke, koşul ve kurallara uyarlar. Rezervasyon alımında dikkat edilecek noktalar:

Bir yıllık takvime göre rezervasyon cetveli incelenerek, o yık ki bayramlar, toplantılar, fuarlar, festivaller, guruplara ve acentalara tanınan kontenjanlar işaretlenir.

Hangi günlerde rezervasyon kabul edilebileceği hangi günlerde kabul edilemeyeceği rezervasyon memurlarına bildirilir.

Rezervasyon kabul edilemeyecek günler kapatılarak işaretlenir. Bu günlerde rezervasyonu ön büro yetkilisi düzenler.
Sezonda (işletmenin doluluk oranının yüksek olduğu mevsim) garantili rezervasyon tercih edilmelidir. Garantisiz rezervasyonlarda (genellikle 18:00) bildirilmelidir.
Kara liste titizlikle takip edilir.
Geçmiş yıllar için düzenli bir şekilde istatistikler hazırlanır. Doluluk oranının yüksek olduğu günler tespit edilir işaretlenir. Rezervasyon alımında dikkatle alınır.
Çeşitli fiyat ve özellikte (manzara, büyüklük, konum..vb) odaların rezervasyonunda denge sağlanmaya çalışılır. Deniz manzaralı odaların tamamı rezerve edilip, geri çevrilmeyecek müşterilere “deniz manzaralı odamız kalmadı” şeklinde durumlara düşülmemelidir.
Geçmiş yılardaki rezervasyon istatistikleri göz önünde bulundurularak belli miktarda fazla rezervasyon alınabilir. Fazla rezervasyon (over booking) alınırken “oranı” çok iyi belirlemek gerekir. Alınan fazla rezervasyonlar geldiği taktirde işletme “short” a düşer. Bu durumda işletme hem mali, hem de hukuksal yükümlülük altına girer ve imajı olumsuz yönde etkilenebilir.
1)- Rezervasyon Alınırken Kullanılan Kısaltmalar
Hem zamandan tasarruf etmek hem de ilgili belge ve formlara daha fazla bilgiyi yazabilmek için bazı kısaltmalar kullanılır. Tek bir standart olmadığından bilinen bazı simgeler aşağıda verilmektedir. İşletmede her oda için bir çeşit simge kullanılmalıdır. devamı »

Kategoriler

E-POSTA