VİTAMİN VE MİNARELLERİN İNSAN SAĞLIĞINDAKİ YERİ

Yazar admin tarih Nis 15th, 2009

Vitamin ve minerallerin insan sağlığı için taşıdığı önemi biliyor musunuz ?

Vitaminlerin hastalıktan koruyucu ve tedavi edici özellikleri günümüzde kesinlik kazanmıştır. Vitamin ve mineral ihtiyacının karşılanması ise dengeli beslenme ile doğrudan ilgili. Üstelik dengeli beslenme bile bazı durumlarda vitamin ihtiyacının karşılanması için yeterli olmayabilir. devamı »

BOZANIN SERVİSİ VE HAZIRLANMASI

Yazar admin tarih Oca 4th, 2009

Bozanın Tanımı ve Özellikleri

Mısır, arpa, çavdar, yulaf, buğday, karabuğday gibi tahıllar, su, un, şeker, yoğurt ve kuru maya katkısı ile su içinde bekleme, haşlama, buzdolabında bekletme, tekrar pişirme, Soğutma gibi işlemlerden geçip fermantasyonu (mayalanması) yapılan, vanilya ve tarçın Eklenerek hazırlanmış soğuk olarak servis edilen geleneksel içeceğimize boza adı verilir. Günümüzde Türkiye’den başka, Kırım, Volga Yöresi, Kafkasya, Türkistan, Balkanlar, Macaristan, Mısır, Arabistan ve İran’da da yapılmaktadır. TÜBİTAK bünyesinde yapılmış olan bir araştırmada bozanın insan sağlığı açısından Son derece yararlı bir besin olduğu ortaya çıkmıştır. devamı »

Cin Servisi

Yazar admin tarih Oca 3rd, 2009

Cinin Tanımı ,Saf etil alkol ile ardıç tohumlarının ve sağlığa zararlı olmayan bitkisel drogların damıtılma sıyle elde olunan berrak, kendine özgü kokusu ve tadı, olan, hacmen % 46–48 alkol içeren damıtık bir içkidir. Cin (gin); arpa, mısır, çavdar, ardıç tohumlarının damıtılması (destilasyon) sonucunda elde dilen bir damıtık içkidir. Genelde susam, kişniş, bergamot, badem, melek otu, dereotu, yeşil limon ve portakal kabuğu katılarak aromalandırılır. Yüksek alkollü bir içkidir. Cinin Alkol derecesi devamı »

KALORİ CETVELİ /TAHILLAR

Yazar admin tarih Ara 5th, 2008
TAHILLAR
MİKTAR
KALORİ
 Arpa (kuru)
100 gr.
367
 Beyaz ekmek (1 dilim)
28 gr.
70-100
 Bisküvi
100 gr.
450-480
 Buğday (kuru)
100 gr.
364
 Bulgur (kuru)
100 gr.
371
 Kepekli ekmek (1 dilim)
28 gr.
55-60
 Kruasan (1 dilim)
200 gr.
180-200
 Kızarmış ekmek (1 dilim)
10-15 gr.
25-35
 Kuskus (kuru)
100 gr.
367
 Makarna (kuru)
100 gr.
339
 Makarna (haşlanmış)
100 gr.
85
 Mısır (kuru)
100 gr.
342
 Mercimek (kuru)
100 gr.
314
 Pirinç (kuru)
100 gr.
357
 Pirinç (haşlanmış)
100 gr.
125
 Susam
100 gr.
589

Günümüzde Aşcılık ve Dünya Mutfakları

Yazar admin tarih Eki 7th, 2008

Son yüzyılda gelişen teknoloji sayesinde haberleşme ve ulaşım kolaylaştıkça farklı kültürler birbirlerini yakından tanıyıp kaynaştılar. İnsanları birleştiren önemli etkenlerden biri de yiyecekler ve yemekler konusu oldu.

Dünyanın artan nüfusunun besin gereksinimini karşılayabilmek için tarım alanında büyük aşamalar yapılmakta, denizden ve başka kaynaklardan yararlanarak yeni besin maddeleri bulunmaktadır.
Her ülkenin mutfağının temel özelliklerini bulundukları coğrafyanın karakteri belirlemektedir. İnsanlar yaşadıkları bölgeye göre kullanabildikleri yiyecekleri mutfaklarında uygulamışlardır. devamı »

CIN (Cin)

Yazar admin tarih Eki 5th, 2008

Cin arpa, mısır, çavdar, ardış tohumlarının damıtılması ve aroma tadı veren böğürtlenlerle tatlandırılarak elde edilir.Cinin tadı içindeki aromanın cinsine göre değişiklik gösterir. Genelde susam, kişniş, bergamut, badem, melekotu , dereotu, yeşil limon ve portakal kabuğu katılarak aromandırılır. Yüksek alkollü bir içkidir. Alkol derecesi 40-47 arasındadır. Eskitilmeden şişelenen bir içkidir. Ülkemizde tekel tarafından üretilen cin, 47 alkol derecesine sahiptir. 5 cl,35 ve 70 cl hacimli şişelerde satışa sunulmaktadır.

Cin ilk defa 17.yy.’da Tıp doktoru Sylvius tarafından Hollanda da üretilmiştir. İngilizlerin milli içkisi haline gelmiştir. Diğer içkilere nazaran daha saf ve serttir.

Dünyada Amerikan ve İngiliz cinleri aranan içkilerdir. Ancak Amerikan ve İngiliz cinleri birbirinden ayıran iki faktör vardır.
1-İngiltere de üretilen cinler ABD de üretilen cinlere göre daha az sıcaklıkta damıtılmaktadır. Dolayısıyla bu durum İngiliz cinlerinin daha fazla hububat özelliği taşımasına neden olur.
2-İngiltere de üretilen cinler ABD de üretilen cinlere nazaran yapı olarak daha yoğundurlar Buda su oranının az olmasındandır. Bunlardan başka birde Hollanda da üretilen Cenieure ve Hollanda tipi vardır. bunlar özel aromatik bir tada sahiptirler. Beyaz cinin özelliğini taşımadıklarından diğer içkilerle karıştırılamazlar yani kokteyl yapılamazlar.

Cinin kullanılmasında Dry cin, Extra cin, Dry cin London , Dry cin gibi pek çok kelimeler kullanılmaktadır.bunlar aşağı yukarı aynıdır fakat tatlılık ve sertlik ayrıdır.

DÜNYACA ÜNLÜ CİN MARKALARI

London Dry Cin,Gordons,Beefeter ,Gilbeys, Seagroms,Hope’s Dry cin ,Plymouths Dry cin,Booth’s Dry cin ,Nicholson Dry cin, white cin, Robinson cin, Gilbeys cin.

CİN SERVİSİ

Cin çeşitli şekillerde servis yapılır. Kullanım alanında oldukça geniş bir içkidir. Cin soğuk olarak servis yapılır.

1-Sade(sek) : 3-4 cl viski bardağına konulur ve herhangi bir katkı ilave edilmez. İçine iki parça buz konur. Tepsi ile konuk masasına getirerek konuğun sağından servis yapılır.
2-Cin on the rocks : 3-4 parça küp buz ile on the rocks bardağında sunulur.
3-Cin soda veya tonik : Cinin en yaygın kullanımı soda ve tonik ile de servis yapılmasıdır.Cin soda ve tonik ile servis yapıldığında bardak olarak viski tumbler olarak kullanılır.
Genellikle çok tercih edilen cin tonik şu şekilde hazırlanır: Bardağa bir ölçü 4cl cin konulur ve üzerine arzuya göre soda veya tonik ilave edilir. Bardağa bir dilim trns limon konulur. Bazen dilimlenmiş limon bardak kenarına konur. Arzu eden konuklar , limon dilimini bardağa atarlar.Cin tonik bu şekilde bardağa hazırlanıp tepsiyle konuk masasına getirip konuğun sağından servis yapılır.

Diğer bir yolda cin toniğin konuk masasında hazırlanmasıdır. Bu durumda cin ve limon bardağa konulduktan sonra tonik ve soda şişesi ile birlikte masaya getirip bardak konuğa servis yapıldıktan sonra tonik soda şişesi açılarak arzu edildiği kadar ilave edilir. 4-Kokteyl olarak :cin çeşitli meyve suları ile de karıştırılarak servis yapılır .örneğin; vişne,portakal ve diğer meyve suları ile karıştırılabilir. Yine renksiz bir içki olarak cin,birçok ünlü kokteylin ana içkisidir

EN ÇOK KULLANILAN ÜNLÜ CİN KOKTEYLERİ

Tom collins,cinfizz,Gibson,Cin sling ve Alaxander martinidir.

KAYNAKLAR:

Servis teknikleri uygulaması
Barlar yönetimi
www.kokteylim.com

Kategoriler

E-POSTA