Turizmin Tarihsel Gelişimi

Yazar admin tarih Eyl 27th, 2011

 

İnsanlar varolduklarından beri seyahat etmektedirler. M.Ö. 4000 yıllarında Sümerler tarafından tekerleğin bulunmasıyla bu seyahatler büyük bir hız kazanmıştır. Aynı yıllarda malla takas şeklinde de olsa ilk yiyecek ve içecek alış-verişleri yapılmış, yol kenarlarındakonaklama birimleri devamı »

Tur Operatörleri Ve Oteller Arasındaki İlişkiler

Yazar admin tarih May 4th, 2010

Otellerin Tur Operatörü İle İlişkisi,Otellerin Tur Operatörüne tanıtım ziyareti :Konaklama işletmeleri ile tur operatörleri her zaman yakın ilişki içindedir. Konaklama işletmeleri, kendilerini tur operatörlerine tanıtmak zorundadır. Konaklama işletmeleri tur operatörleriyle çalışmak isterler ise, tur operatörleri ile en az bir yıl öncesinden temaslara başlamalıdırlar. Özellikle, yeni açılmış az tanınan ve piyasaya yeni girmek isteyen otelerin yöneticilerinin gerçekleştirdiği ziyaretler bu türdendir. devamı »

Paket Tur

Yazar admin tarih May 4th, 2010

Meydana getirdikleri turistik ürünleri ( paket tur ) hedeflenen bölgeye ulaştıran ( gidiş dönüş ), konaklama, yeme – içme, günü birlik geziler, eğlence, animasyon gibi faaliyetleri bir fiyattan kendi pazarlarında satışa sunan turizm işletmelerine denir. Dünya Turizm Örgütü WTO ( World Tourism Organisation ) tur operatörünün tanımını aşağıdaki gibi yapmıştır. devamı »

Turizm Nedir.Turist Kimdir.Ağırlama Endüstrisi nedemektir.

Yazar admin tarih Kas 9th, 2009

“Turizm ” Latince “Tornus” kelimesinden gelmektedir. Anlamı “dönme hareketi” dir. İngilizce “tour”(tur) ve “touring” (turing) de bu kelimeden türemiştir. “Tour” dairesel bir hareketi; bazı yörelere yapılan ziyaretleri;iş veya eğlence amacıyla yapılan yer değiştirmeyi ifade eder.

Turizmin değişik tanımları yapılmaktadır. Dünya Turizm Örgütü (WTO) turizmi şöyle devamı »

İnsanları Turistik Hareketlere Yönelten Sebepler ve Turizm Çeşitleri

Yazar admin tarih Mar 5th, 2009

Turizm, Tatil, eğlence, sağlık, din, spor gibi çeşitli nedenlerle (ticari nedenler dışında) ve sürekli Yerleşmemek kaydıyla seyahat eden insanların, seyahatleri süresince ihtiyaç duydukları hizmet ve malları  satın almalarıyla ilgili olayların ve ilişkilerin tümüne turizm denir. devamı »

KONAKLAMA VE SEYAHAT HİZMETLERİ

Yazar admin tarih Ara 14th, 2008

Opsiyon ( Rezervasyon Bekleme Süresi / Dead Line )

Rezervasyon yaptıran tarafların onaylanmış olan rezervasyonu, herhangi bir yaptırıma uğramaksızın tek taraflı olarak iptal edebileceği son tarihtir. Bu süre içinde rezervasyon yaptıran taraflar herhangi bir sorumluluk altına girmeden rezervasyonu iptal edebilirler. Konaklama işletmeleri, ulaştırma işletmeleri, seyahat acenteleri ve tur operatörleri, rezervasyon iptal edildiği takdirde tekrar satmalarının mümkün olabileceği son tarihi opsiyon tarihi olarak rezervasyon yaptıran tarafa bildirirler. devamı »

SEYAHAT ACENTELERİNİN TURİZM ENDÜSTRİSİNDEKİ DİĞER KURULUŞLARLA İLİŞKİSİ

Yazar admin tarih Ara 14th, 2008

 Hizmet Satın Aldığı İşletmeler,Seyahat Acenteleri bir hizmet zincirinin belirli bir yerinde sabitlenmiş işletmeler değildir. Geniş bir çerçevenin içinde pek çok işletme türüyle çeşitli konularda işbirliği yapan, aktif roller üstlenen bir işletme türüdür. Konuklara nihai ürün olarak birbiriyle birleştirilmiş komple hizmetler sunarlar. Beş altı farklı işletmeden konuklar adına satın alınan hizmetleri organize edip tek bir paket program olarak sunarlar. Ulaştırma, konaklama, yiyecek-içecek, rekreasyon vb. hizmetleri üreten işletmeleri harekete geçirip turizm gelirlerinin geniş bir alana yayılmasını sağlarlar. Seyahat Acenteleri bu işletmelerden hizmet satın alırken kurumsal olarak da Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği gibi işletmelerden de destek alırlar. devamı »

Kategoriler

E-POSTA