BOZANIN SERVİSİ VE HAZIRLANMASI

Yazar admin tarih Oca 4th, 2009

Bozanın Tanımı ve Özellikleri

Mısır, arpa, çavdar, yulaf, buğday, karabuğday gibi tahıllar, su, un, şeker, yoğurt ve kuru maya katkısı ile su içinde bekleme, haşlama, buzdolabında bekletme, tekrar pişirme, Soğutma gibi işlemlerden geçip fermantasyonu (mayalanması) yapılan, vanilya ve tarçın Eklenerek hazırlanmış soğuk olarak servis edilen geleneksel içeceğimize boza adı verilir. Günümüzde Türkiye’den başka, Kırım, Volga Yöresi, Kafkasya, Türkistan, Balkanlar, Macaristan, Mısır, Arabistan ve İran’da da yapılmaktadır. TÜBİTAK bünyesinde yapılmış olan bir araştırmada bozanın insan sağlığı açısından Son derece yararlı bir besin olduğu ortaya çıkmıştır. devamı »

SOĞUK İÇECEK ÇEŞİTLERİ VE SERVİSE HAZIRLANMASI

Yazar admin tarih Oca 4th, 2009

Suyun Servise Hazırlanmasında Dikkat Edilecek NoktalarAlkolsüz içeceklerin başında ilk akla gelen içme suyudur. Canlı yaşamındaki önemi Herkesçe bilinmektedir. İçme suyu yeraltı kaynağından çıkan, tortusuz, renksiz ve tatsız sudur. İçilebilecek suda bu özelliklerden başka sağlığa zararlı bakteriler, yabancı maddeler de Bulunmamalıdır. İçme suları piyasaya şişe suyu adı altında renksiz cam, pet şişe ve  Damacanalarla sürülebilir. Suyun ağzı dış ortam ile teması kesecek şekilde plastik veya folyo Kapakla kapatılmalıdır. İçecek servisinde ve buz yapımında kullanılacak olan suyun sertlik Derecesi ve kireçli olup olmadığı önemlidir. Suyun servise hazırlanmasında dikkat edilecek noktaları şöyle sıralayabiliriz: devamı »

Cin Servisi

Yazar admin tarih Oca 3rd, 2009

Cinin Tanımı ,Saf etil alkol ile ardıç tohumlarının ve sağlığa zararlı olmayan bitkisel drogların damıtılma sıyle elde olunan berrak, kendine özgü kokusu ve tadı, olan, hacmen % 46–48 alkol içeren damıtık bir içkidir. Cin (gin); arpa, mısır, çavdar, ardıç tohumlarının damıtılması (destilasyon) sonucunda elde dilen bir damıtık içkidir. Genelde susam, kişniş, bergamot, badem, melek otu, dereotu, yeşil limon ve portakal kabuğu katılarak aromalandırılır. Yüksek alkollü bir içkidir. Cinin Alkol derecesi devamı »

SİFALI BİTKİLER

Yazar admin tarih Ara 3rd, 2008

ADAÇAYI
Mide ve bağırsak gazlarını giderir. Mide bulantısını keser. Hazım sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Göğsü yumuşatır. Astım hastaları için yararlıdır. Bu uyarıcı bitki kan dolaşımını hızlandırır. Hücre yenilenmesini ve cildin elastikiyetinin artmasını sağlar. Bu bitkiyle sivilcelerinizden de kurtulabilirsiniz. devamı »

EXECUTIVE CHEF

Yazar admin tarih Kas 22nd, 2008

ilginiz içintesekkurler ilan kaldırılmıstır

CIN (Cin)

Yazar admin tarih Eki 5th, 2008

Cin arpa, mısır, çavdar, ardış tohumlarının damıtılması ve aroma tadı veren böğürtlenlerle tatlandırılarak elde edilir.Cinin tadı içindeki aromanın cinsine göre değişiklik gösterir. Genelde susam, kişniş, bergamut, badem, melekotu , dereotu, yeşil limon ve portakal kabuğu katılarak aromandırılır. Yüksek alkollü bir içkidir. Alkol derecesi 40-47 arasındadır. Eskitilmeden şişelenen bir içkidir. Ülkemizde tekel tarafından üretilen cin, 47 alkol derecesine sahiptir. 5 cl,35 ve 70 cl hacimli şişelerde satışa sunulmaktadır.

Cin ilk defa 17.yy.’da Tıp doktoru Sylvius tarafından Hollanda da üretilmiştir. İngilizlerin milli içkisi haline gelmiştir. Diğer içkilere nazaran daha saf ve serttir.

Dünyada Amerikan ve İngiliz cinleri aranan içkilerdir. Ancak Amerikan ve İngiliz cinleri birbirinden ayıran iki faktör vardır.
1-İngiltere de üretilen cinler ABD de üretilen cinlere göre daha az sıcaklıkta damıtılmaktadır. Dolayısıyla bu durum İngiliz cinlerinin daha fazla hububat özelliği taşımasına neden olur.
2-İngiltere de üretilen cinler ABD de üretilen cinlere nazaran yapı olarak daha yoğundurlar Buda su oranının az olmasındandır. Bunlardan başka birde Hollanda da üretilen Cenieure ve Hollanda tipi vardır. bunlar özel aromatik bir tada sahiptirler. Beyaz cinin özelliğini taşımadıklarından diğer içkilerle karıştırılamazlar yani kokteyl yapılamazlar.

Cinin kullanılmasında Dry cin, Extra cin, Dry cin London , Dry cin gibi pek çok kelimeler kullanılmaktadır.bunlar aşağı yukarı aynıdır fakat tatlılık ve sertlik ayrıdır.

DÜNYACA ÜNLÜ CİN MARKALARI

London Dry Cin,Gordons,Beefeter ,Gilbeys, Seagroms,Hope’s Dry cin ,Plymouths Dry cin,Booth’s Dry cin ,Nicholson Dry cin, white cin, Robinson cin, Gilbeys cin.

CİN SERVİSİ

Cin çeşitli şekillerde servis yapılır. Kullanım alanında oldukça geniş bir içkidir. Cin soğuk olarak servis yapılır.

1-Sade(sek) : 3-4 cl viski bardağına konulur ve herhangi bir katkı ilave edilmez. İçine iki parça buz konur. Tepsi ile konuk masasına getirerek konuğun sağından servis yapılır.
2-Cin on the rocks : 3-4 parça küp buz ile on the rocks bardağında sunulur.
3-Cin soda veya tonik : Cinin en yaygın kullanımı soda ve tonik ile de servis yapılmasıdır.Cin soda ve tonik ile servis yapıldığında bardak olarak viski tumbler olarak kullanılır.
Genellikle çok tercih edilen cin tonik şu şekilde hazırlanır: Bardağa bir ölçü 4cl cin konulur ve üzerine arzuya göre soda veya tonik ilave edilir. Bardağa bir dilim trns limon konulur. Bazen dilimlenmiş limon bardak kenarına konur. Arzu eden konuklar , limon dilimini bardağa atarlar.Cin tonik bu şekilde bardağa hazırlanıp tepsiyle konuk masasına getirip konuğun sağından servis yapılır.

Diğer bir yolda cin toniğin konuk masasında hazırlanmasıdır. Bu durumda cin ve limon bardağa konulduktan sonra tonik ve soda şişesi ile birlikte masaya getirip bardak konuğa servis yapıldıktan sonra tonik soda şişesi açılarak arzu edildiği kadar ilave edilir. 4-Kokteyl olarak :cin çeşitli meyve suları ile de karıştırılarak servis yapılır .örneğin; vişne,portakal ve diğer meyve suları ile karıştırılabilir. Yine renksiz bir içki olarak cin,birçok ünlü kokteylin ana içkisidir

EN ÇOK KULLANILAN ÜNLÜ CİN KOKTEYLERİ

Tom collins,cinfizz,Gibson,Cin sling ve Alaxander martinidir.

KAYNAKLAR:

Servis teknikleri uygulaması
Barlar yönetimi
www.kokteylim.com

Bilecik

Yazar admin tarih Eki 4th, 2008

GENEL BİLGİLER

Yüzölçümü: 4.307 km²

Nüfus: 175.526 (1990)

İl Trafik No: 11

Bilecik ili, Marmara Bölgesi’nin güney doğusunda; Marmara, Karadeniz, İç Anadolu ve Ege Bölgelerinin kesim noktaları üzerinde yer alır. İlin bilinen en eski isimleri arasında Agrilion ve Belekoma vardır. Bilecik, Osmanlı İmparatorluğu’ nun doğduğu topraklardadır. Sakarya ırmağının etrafında kurulan ve göletleri ve derelerinin zenginliği ile tanınan yöre antik çağlardan günümüze tarihin izlerini taşır.

İLÇELER:

Bilecik ilinin ilçeleri; Bozüyük, Gölpazarı, İnhisar, Osmaneli, Pazaryeri, Söğüt ve Yenipazar’dır.

Bozüyük: Bozüyük Frigler döneminde oluşmuş bir yerleşim merkezidir. 1908’den sonra Ertuğrul Livası’na bağlanarak Kaza merkezi yapılmıştır. Bozüyük Bilecik’in il olması ile birlikte 1924 yılında ilçe statüsüne kavuşturulmuştur.

Gölpazarı : Bizanslılar döneminde Harmankaya Tekfurluğu’na bağlı olan Gölpazarı, Osman Gazi tarafından alınmıştır. Gölpazarı kuruluşundan itibaren sıra ile Resulşel, Dönen ve Akçaova (Akçaoba) adlarıyla anılmış, son olarak Gölpazarı adını almıştır.

İnhisar : İnhisar önceleri Söğüt’e bağlı bir bucak iken mütevazı nüfusuna rağmen coğrafi konumu dikkate alınarak 1991 yılında ilçe yapılmıştır.

Osmaneli : Osmaneli çok eski bir yerleşim yeridir; Trakyalılar, Romalılar ve Bizans’a ait kalıntılar bunu göstermektedir.

Pazaryeri ,    Pazaryeri’nde ilk yerleşim 1273 yılında olmuştur. Pazaryeri’nde hediyelik ve turistik toprak ev eşyası ve ağaç eşya yapımcılığı da sürdürülmektedir.

Söğüt : Söğüt, Ertuğrul Gazi tarafından bir kuşatma ve mücadele sonucunda 1232 yılında Bizanslılardan alınmıştır. Ertuğrul Gazi Türbesinin de içinde bulunduğu ilçe önemli bir turizm merkezidir.

Yenipazar : Eski adı Kırka olan Yenipazar, Cumhuriyetten önce Bolu’nun Göynük ilçesine bağlıydı. 1926’da bucak olarak Gölpazarı’na bağlanmış, 1988’de de ilçe olmuştur.

NASIL GİDİLİR?

Karayolu : Otobüs Terminal Şehir merkezinde Atatürk Bulvarı üzerinde bulunmaktadır.

Yazıhaneler:

Yüksel Turizm:  (+90-228)212 43 85

Eskişehir Buzlu Seyahat:  (+90-228)212 12 73

İsmail Ayaz Turizm:  (+90-228)212 90 00

Öz Bilecik Seyahat:  (+90-228)212 84 14

Demiryolu : Tren istasyonu şehir merkezine 4 km. mesafededir.

İstasyon Tel : (+90-228) 215 80 03

COĞRAFYA

Bilecik ilinin en önemli akarsuyu Sakarya Irmağı olup, bir doğal göl, bir de baraj gölü bulunmaktadır.

İlin orman zenginliği av hayvanları bakımından da zenginleşmesini sağlamıştır. Bin metreye kadar yükseklerde orman örtüsü genellikle meşe, otsu bitkiler ve makilerden oluşmaktadır. 1000 metre ve daha yükseklerde ise karaçam, kayın, kızılçam, kestane, köknar türündeki yüksek boylu ağaçlar sıralanır.

Bilecik’ de İç Anadolu Bölgesi’ nin sert ve az yağışlı karasal iklimi ile Akdeniz ve Karadeniz kıyılarının ılık ve yağışlı ılıman iklimleri arasında geçiş iklimi görülür.

Bileciğin Tarihi

Kentin Antik Çağdaki hayatı, tarih kaynaklarında Bilecik’i de içine alan Bitinya (Bithynia) bölgesinin genel tarihi içinde gösterilir. Bitinya bölgesinin bilinen tarihi M.Ö. 1950’ lerde burada yaşayan Trakya kavimlerinden Thynler’le başlar. Bölge daha sonra Mısır, Hitit, Frig, Kimmer, Lidya, Pers, Makedonya, Bitinya Krallığı, Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğunun yönetimine geçmiştir. Bilecik’in bilinen ilk adı Belekoma’ dır.

Tarihte pek çok kavmin uygarlık ve egemenliğine sahne olan Bilecik, Kayı Boyu’nun Orta Asya’dan 400 çadırla gelip Söğüt’te, Osmanlı Devletinin kuruluş merkezliğini yaptığı yerdir. İlin tarihçesinin çok eskilere dayanması ve Osmanlının kurulduğu yer olması ayrıcalığı yanında, Kurtuluş Savaşı’nda verdiği çetin mücadeleler ve kazanılan zaferlerle Cumhuriyetin kuruluşunda da önemli bir role sahip olmuştur. Üzerinde çok sayıda arkeolojik ve tarihi eser bulunan, Bilecik’teki tarihi eserlerin çoğunu Osmanlı döneminde yapılan camiler, türbeler, hanlar, hamamlar, sivil mimari örnekleri , imaret ve benzeri yapılar oluşturmaktadır.

Kayı Boyu Aşireti mensuplarının 720 yıldan beri geleneksel olarak sürdürdükleri ve her yıl (Eylül ayının 2. haftası son üç gün) yapılan muhteşem törenlerle kutlanan “Ertuğrul Gazi’ yi Anma ve Söğüt Şenlikleri”ne çok sayıda yerli ve yabancı ziyaretçi gelir. Törenlerde yörüklerin kına gecesi ve yaşantıları canlandırılır, cirit gösterileri yapılır.

Bilecik’te ne yenir ? Bilecik Mutfağı

Yöresel yemeklerin çoğunluğunu hamur işleri oluşturur. Yöre halkının bir bölümü, ekmeğini kendisi pişirir. Pide, bükme hodalak fırında pişirilen ekmek türleridir.

Yöre halkı makarna, tarhana, kuskus, erişte gibi yiyecekleri de kendileri hazırlar. Büzme, nohutlu tavuklu mantı, keşkek, ovmaç çorbası, mercimekli mantı, kesme hamur, keklik kebabı, köpük helvası, Bilecik’e özgü yemeklerin başlıcalarıdır

NE ALINIR?

Pazaryeri İlçesi Kınık Köyünün Toprak Ürünleri ile Dereköy’de yapılan el sanatı ürünü ağızlıklar, alınabilecek hediyelik eşyalardır.

İnhisar İlçesi ve Tarpak Beldesi Marmara Bölgesi nar üretiminde 1. sıradadır

YAPMADAN DÖNME

Ertuğrulgazi’ yi Anma ve Söğüt Şenlikleri ile Bilecik’ in Düşman İşgalinden Kurtuluşu, Ahilik ve Şeyh Edebalı Kültür Sanat Festivalini görmeden,

Şeyh Edebalı , Ertuğrulgazi, Dursun Fakıh Türbelerini; Metristepe Zafer Anıtı, Türk Büyükleri Platformunu ziyaret etmeden,

İnhisar’ın Narını, Pazaryeri’nin meşhur bozası ile helvasını tatmadan,

Söğüt Ertuğrulgazi Müzesi gezmeden,

Pazaryeri Kınık Köyü toprak ürünleri almadan,

Bilecik ‘te Gezilecek yerler

Anıtlar

Kale ve Kuleler

Han ve Kervansaraylar

Türbeler

Köşkler

Çeşmeler

İçmeceler ve Kaplıcalar

Yaylalar

Mesire Yerleri

Sportif Etkinlikler

Müzeler

Anıtlar

Metristepe Anıtı: Kurtuluş Savaşının simgesi Zafer Anıtı Bozüyük İlçemizde, İnönü Savaşlarının kazanıldığı yerdedir.

Türk Büyükleri Platformu: Tarihte devlet kuran Türk Büyüklerinin büstlerinin yer aldığı platform Söğüt İlçesindedir.

Kale ve Kuleler

Saat Kulesi: Bilecik il merkezinde, şehre hakim bir yamaç üzerinde inşa edilmiş, dört cepheli, saat göstergeli olup, Sultan II. Abdülhamit tarafından yaptırılmıştır.

Belekoma Kalesi Hamsu Çayı kenarında sivri bir tepe üzerindedir. Bizanslılar tarafından Orta Çağ’da yaptırılmıştır.

Han ve Kervansaraylar

Köprülü Mehmet Paşa Kervansarayı: Bilecik-Adapazarı karayolu üzerinde Vezirhan Beldesindedir. 17.yüzyıl başlarında Sadrazam Köprülü Mehmet Paşa yaptırmıştır. 1915′te sağlam olduğu bilinen çatı bu tarihten sonra çökmüştür. Günümüzde dört duvar durmaktadır.

Taşhan: Gölpazarı İlçe merkezindeki Mihalbey tarafından yaptırılan han, Osmanlı Mirarisinin yapısal özelliklerini taşır.

Türbeler

Şeyh Edebalı Türbesi, Ertuğrulgazi Türbesi, Malhatun Türbesi, Dursun Fakıh Türbesi, Kumral Abdal Türbesi ve Mihalgazi Türbesi Bilecik’in önemli türbeleridir.

Köşkler

Atatürk Köşkü: Bozüyük İlçesine 25 km. uzaklıkta, orman içi güzel bir sivil mimari örneği dinlenme yeridir

Çeşmeler

Kaymakam Çeşmesi :Söğüt İlçemizde,1919 yılında Kaymakam Sait Bey tarafından yaptırılmış, Osmanlı Mimarlık Sanatının son örneklerindendir.

Bilecik İçmeceler ve Kaplıcaları

Osmaneli-Selçik İçmeleri: Osmaneli ilçesine 9 km. uzaklıkta ulaşım kara ve demiryolu ile sağlanmaktadır. İçmenin suyu dört ayrı çeşmeden akar. Mide, karaciğer, safra kesesi bağırsak ve idrar yolları hastalıklarına iyi geldiği gibi böbrek taşlarının eritilmesi ve düşürülmesinde etkilidir.

Söğüt Çaltı Kaplıcası: Söğüt ilçesi Çaltı beldesinde bulunan kaplıcanın suyu 30 km. uzaklıktaki bir kaynaktan gelmektedir. Banyo ve içme şeklinde yararlanılan kaplıca; deri hastalıkları, mide rahatsızlıkları, romatizmal hastalıklar, nevrit, polinevrit ve kadın hastalıklarına iyi gelmektedir.

Yaylalar

Kömürsu Yaylası: Bozüyük ilçe merkezine 28 km. uzaklıkta köknar, karaçam, kayın, ardıç, titrek kavak ağaçlarıyla yaz mevsiminde yemyeşil çimen ve çeşitli çiçeklerle kaplanır. Kış turizmi açısından önemli yaylalardandır.

Kamçı Yaylası: Pazaryeri ilçesinin Bozcaarmut köyü yöresindeki yayla çam ormanları ile önem taşır. Kamp ve dinlenme yeri olarak kullanılmaktadır.

Sofular Yaylası: Bozüyük İlçe Merkezine 25 km. uzaklıktaki çam ve köknar ağaçları ile kaplı yaylanın yüksekliği ortalama 1600 m. civarındadır. Yayla turizmi açısından önemlidir.

Mesire Yerleri

Küçükelmalı Gölet Çevresi: Pazaryeri ilçe merkezine 10 km uzaklıkta Küçükelmalı köyü yakınındaki gölet çevresi çam ağaçlarıyla kaplı orman içi dinlenme yeridir.

Bozcaarmut Gölet Çevresi: Bozcaarmut Köyü yakınlarında ilçe merkezine 15 km uzaklıkta, çevresi köknar ve çam ormanları ile kaplı bir mesire alanıdır.

Kınık Şelalesi: Merkez Kınık Köyü Alamandere mevkii yakınındaki kayalıktan çıkan su ilginç bir görüntü vermektedir. İl merkezine uzaklığı yaklaşık 25 km.dir.

Sportif Etkinlikler

Kanyoning: Yenipazar, Karahasanlar- İnhisar, Harmanköy arası 3100 mt. uzunluğundaki kanyon kanyoning için elverişlidir.

Müzeler

Söğüt Müzesi

Adres: Ertuğrul Gazi Cad. Söğüt – Bilecik
Tel: (228) 361 36 94

Öğr.Gör.Mehmet Aykaç Reşadiye Meslek Yüksekokulu

Kategoriler

E-POSTA