YİYECEK HİJYENİ VE SANİTASYONU

Yazar admin tarih Mar 6th, 2009

Sanitasyon : Sağlık ve temizlik anlamına gelir. Günümüzde daha geniş kapsamlı olarak tanımlanmaktadır. Ortamın hastalık yapan mikroorganizmalardan arındırılması için gerekli işlemleri sağlık ve temizlik kurallarına  uygun yapmaktır.

Hijyen : Sağlıklı yaşam için bedeni, çevreyi temiz tutmak ve hastalıklardan korunmak için uygulanması  gereken önlemlerin tümü ve bu konulardan söz eden hekimlik dalıdır.Temizlik yapılmış bir ortam hijyenik olmayabilir. Yapılan temizliğin hijyen  ısından uygun olabilmesi için gözle görülmeyen insan sağlığına zarar veren mikroorganizmalar, kimyasal madde gibi etkenlerinde yok edilmesi gerekir

devamı »

OTELDE TEMIZLIK KAVRAMI

Yazar admin tarih Eki 15th, 2008

TEMIZLIK KAVRAMI

Temizlik, yüzeyler üzerindeki kir ve yabancı maddelerin uzaklaştırılmasıdır. Yabancı madde; çalışılan materyal üzerine mekanik yada kimyasal bakımdan zararlı etkiler yapan ve materyalin görüntüsü bozan maddeler olarak tanımlanmaktadır.
Temizlik, yüzey değerlerinin korunması, güzelleştirilmesi, miktarların temizlenmesi ve kullanma koşullarının iyileştirilmesi amacıyla yapılmaktadır.
TEMİZLİK YÖNTEMLERİ
Temizlik yöntemi, temizlik işlemi sırasında, çalışan kişinin amaca yönelik olarak, materyale zarar vermeden yabancı maddeleri ortamdan uzaklaştırmak için kullanılan süreçtir. Bir temizlik yöntemi mümkün olduğu kadar etkili olmalıdır. Yani, temizlenmiş materyale zarar verme yabancı maddelerin tamamının ortamdan uzaklaştırılması gereklidir. Ayrıca, kullanılan yöntemin ucuz ve işgücü açısından da optimal olması gerekir. Uygun temizlik yönteminin belirlenmesi için, temizlik maddelerinin kimyasının, işgücü, zaman, kullanılan makine ve gereçlerin özeliklerinin ve bunların kullanım miktarın bilinmesi gerekmektedir.
Temizlik yöntemleri şu kriterlere göre gruplanabilir.
Zaman Bağlı Temizlik
- Günlük temizlik,
- Aylık temizlik,
- Sezonluk temizlik
Günlük Temizlik
Otelde rutin olarak yapılan işlerdir. Bu iş grubu içerisinde yer, konular şöyle sıralanmaktadır.
Satılmayan odaların kontrolü
- Müşteriye ait eşyaların düzenlenmesi,
- Kirli çamaşırların toplanması,
- Yatağı n yapılması,
- Banyonun temizliği,
- Zeminin temizliği (elektrik süpürgesi ile),
- Odanın tozunun alınması,
- Kat ofisinin temizlenmesi,
- Kirlilerin teslim edilip bir gün sonraki temiz takımların alınması,
- Satılmamış odaların toz denetimleri,
- Oda arızalarının yaptırılmasının izlenmesi ve denetimi.
Haftalık Temizlik devamı »

ONBURONUN DEKORASYONU

Yazar admin tarih Eki 13th, 2008

RENKLERİN DİLİ
Yaşadığımız ortamı güzelleştiren, dünyamıza bambaşka anlamlar katan renkler insanları psikolojik olarak etkiler. Hatta ilginç serüvenler bile yaşatırlar. Her rengin kendine özgü bir dili vardır. Bu nedenle renkler birbirinden farklı şeyler ifade eder. Farklı bir iletişim kurmak için, renklerin dilini öğrenmeye ne dersiniz?

SARI————- Dikkat
BEYAZ ———–Saflık Temizlik
KIRMIZI ———-Aşk
Mavi ————Yumuşak Başlılık
Mor ————-NEVROTİK
Pembe———– Şefkat
Siyah ————Üzüntü
Yeşil ————Ümit ve Istikbal

BEYAZ

 

Beyaz, istikrarı, devamlılığı, masumiyeti ve saflığı simgeler. Bu yüzden üzerinde fazla şaibeler olanların, beyaz ağırlıklı kıyafetleri seçmelerinde yarar var. Beyaz giysiler sizin temiz olduğunuz imajını verir. Beyaz Kova burcunun rengidir. devamı »

Ön Büro Personelinin Genel Özellikleri

Yazar admin tarih Eki 12th, 2008

Otele gelen bir misafir,o otel hakkında iyi veya kötü ilk izlenimini ön büro personelinin davranışlarından edinecektir.İlk izler kolay kolay silinmez.Ön büro ve personeli otelin dışarıya aksi,kısaca otelin aynasıdır.Ön büro personelinin seçimi bu nedenle çok önemlidir.Ön büro personeli seçilirken çok titiz davranılmalı,personelde devamı »

Yemek planlama,Menü planlama

Yazar admin tarih Eki 4th, 2008

Yemek planlama; beslenme bilgilerini uygulayacak ailenin veya grubun günlük besin gereksinmesini karşılayacak şekilde yemeklerin Üstelenmesidir. Yemek planlama, birey veya grubun yeterli ve dengeli beslenmesini sağlar. Besinlerin besin değerlerinin kaybını önler, – Grup sayısı göz önünde bulundurulduğu için artık oluşmasını ve besin savurganlığını önler. Besinlerin sağlığa zararlı duruma geçmesini engeller. devamı »

Kategoriler

E-POSTA