Ağırlama Endüstrisinde Güvenlik

Yazar admin tarih Mar 27th, 2010

Güvenlik, tehlikeden korunmak demektir. Bundan bizim konumuzla ilgili olarak, hem kendimizi hem de konukları kazalardan, yiyecek zehirlenmelerinden ve Diğer tür yaralanmalardan korunmayı anlamak gerekir.Yiyecek ve içecek endüstrisi, Çalışanların ve konukların uğradıkları kazalar devamı »

Servis Personelinde Bulunması Gereken Nitelikler

Yazar admin tarih Mar 26th, 2010

Servis bölümünde çalışan personelin neler yapması gerektiğini öğrenmiş bulunuyoruz. Servis personeli konuklarla devamlı yüz yüze gelen bir elemandır. Bu yüzden gerek Fiziki, gerekse bilgi ve beceri açısından bazı özelliklere sahip olmalıdır. Bu özellikleri aşağıdaki gibi devamı »

KONUKLARIN KARŞILANMASI VE YÖNLENDİRİLMESİ

Yazar admin tarih Tem 26th, 2009

Danışmanın (Concierge) Tesisteki Yeri ve Önemi

Ön büronun alt bölümlerini; resepsiyon, ön kasa, rezervasyon, telefon santrali ve danışma (concierge) olarak sayabiliriz.

Danışmanın başında ‘‘ belkaptan’’ (Bell Captain) bulunur ve conciergede çalışanları yönetir.Concierge görevlileri, işletmelerin büyüklüğüne ve işletme prosüdürüne göre değişir ve çeşitlenir. Aşağıda büyük bir işletmede yer alan danışma (concierge) görevlileri sayılmıştır.

devamı »

Kebaplar

Yazar admin tarih Mar 14th, 2009

Türk Mutfağında Kebapların Yeri

Kebap; doğrudan doğruya ateşe,kor halindeki kömür veya aleve tutularak bir kap içinde susuz   pişirilen et, kızartma, çevirme ya da kavurma biçiminde hazırlanan her türlü yiyecektir.Türk milletikendi tarihi gibi kendine özgü dünyanın en eski ve köklü mutfağını zeki, renkli ve anlayışlı kişiliğiyle

yoğurmuş, Türk Mutfağının farkını ortaya koymuştur.Türk Mutfağında kebaplar çok farklı yorumlan mıştır. Doğu, Ortadoğu ülkelerinde yaygın olan kebap türleri Türk Mutfağında kendine özgü, dünyaca sevilen şekle sokulmuştur. Izgara doruk noktasındadır. Türk Mutfağında kebaplar çok renkli özellik

kazanmıştır. Yöresel kebaplarda ekşilik; sirke, limon suyu, nar-erik ekşisi ve koruk ile devamı »

KOKTEYL SERVİSİ VE POROLANGE KOKTEYL MENULERI

Yazar admin tarih Şub 15th, 2009

Banket (ziyafet):  Menüsü, kişi sayısı, protokol seviyesi. tören konusu ve mekanı önceden belirlenmiş yemek servis sistemine denir.

Kokteyl: Kokteyl çeşitli alkollü ve alkolsüz içeceklerin ve kolay servis edilen ve kolay yenebilen yemeklerin servis edildiği ziyafet çeşididir. Salon dekoru, banketi düzenleyen bir firma ise; firmanin niteliğini taşiyan bir amblem bayrak ya da kokart kişiye özelse çiçek, çelenk vb unsurlarla sağlanabilir. Ziyafet sorumlusu ile ev sahibi arasında ziyafet anlaşmasında aşağıdaki husular öncelikle karara bağlanmalıdır. devamı »

SOĞUK İÇECEK ÇEŞİTLERİ VE SERVİSE HAZIRLANMASI

Yazar admin tarih Oca 4th, 2009

Suyun Servise Hazırlanmasında Dikkat Edilecek NoktalarAlkolsüz içeceklerin başında ilk akla gelen içme suyudur. Canlı yaşamındaki önemi Herkesçe bilinmektedir. İçme suyu yeraltı kaynağından çıkan, tortusuz, renksiz ve tatsız sudur. İçilebilecek suda bu özelliklerden başka sağlığa zararlı bakteriler, yabancı maddeler de Bulunmamalıdır. İçme suları piyasaya şişe suyu adı altında renksiz cam, pet şişe ve  Damacanalarla sürülebilir. Suyun ağzı dış ortam ile teması kesecek şekilde plastik veya folyo Kapakla kapatılmalıdır. İçecek servisinde ve buz yapımında kullanılacak olan suyun sertlik Derecesi ve kireçli olup olmadığı önemlidir. Suyun servise hazırlanmasında dikkat edilecek noktaları şöyle sıralayabiliriz: devamı »

Kategoriler

E-POSTA