Peynirli Kabak Çiçeği Kızartması

Yazar admin tarih Oca 19th, 2014

Malzemeler

16 adet kabak çiçeği

1 yumurta

• ½ şişe soda (bira da olabilir)

• 4 yemek kaşığı un

• Yeteri kadar Tuz devamı »

Ev yapımı biber salçası nasıl yapılır

Yazar admin tarih Tem 27th, 2013

Yemeklere lezzetini, rengini ve tadını veren Biber salçası da domates gibi mutfaklarda oldukça çok kullanılmaktadır. Biber salçasının yapımı domates salçasının yapımına benzemektedir. 4 ya da 5 kilogram salçalık olgun kırmızıYağ biberi alalım, (Yaklaşık 4 veya 5 kilogramdan bir kilo salça oluyor )Bu biberlerin içini, çekirdeklerini çıkarıp temizledikten sonra rondo ile ya da diğer kesici makineler ile çok küçük parçalara ayıralım. devamı »

Barbun Tava Nasıl Yapılır

Yazar admin tarih Oca 2nd, 2013

Balığı pişiriyorsunuz bu Tekirmi yoksa Barbunmu nereden anlıyacaksınız.Bu nedenle Öncelikle sizlere Barbun ile Tekir arasındaki farkı anlatmak istiyorum. Barbunya ve tekir balıkları akrabadırlar ve görsel olarak birbirilerine çok benzediklerinden ayrımı oldukça güçtür. Barbunya balığının kırmızı rengi daha canlıdır. Kafası dik ağız açıklığı gözün ön hizasındadır. Altçenelerinin iki yanında bıyık denilen birer uzantıları vardır. Tekirin burun yapısı uzundur. Ağzının arka tarafı göz hizasında değildir. Gövdenin yanlarında üçer ince, sarı çizgi ile barbunya balığından ayırt edilebilir.Bukadar bilgiden sonra yemeğe geçelim. devamı »

Dana Eti Dolma

Yazar admin tarih Mar 5th, 2012

Hafif ateşte kavurma kıvamına getirilinceye kadar pişirilmiş, mantar, soğan jambon veya pastırma ile doldurulmuş dana eti.

Malzemeler

 Dolgu için; devamı »

Menajlar

Yazar admin tarih Mar 24th, 2010

Konuğun yemek anında, isteğine göre tadlandırmak için yemeğine kattığı maddelere “menaj” adı verilir.

Bu maddeleri kullanma miktarı kisiden kişiye değişir. Bu yüzden konuğun istediği miktarı ayarlayabilmesi için, yemeğe katılmayıp ayrıca verilir. Konuk da zevkine göre istediği kadar yemeğine katar.

Menaj maddelerinin belli başlılarını; tuz, karabiber, hardal, zeytinyağı, sirke, keççap, acı biber sosu, Worcester sos olarak belirtebiliriz. devamı »

YENGEÇ ÇORBASI / Zuppa di Granchi

Yazar admin tarih Ara 4th, 2008

 

 

Malzemeler :
225 gr. ayıklanmış yengeç eti
1 adet orta boy domates (soyulmuş ve küp şeklinde doğranmış)
1 adet havuç devamı »

YAGLAR

Yazar admin tarih Kas 8th, 2008


YAĞ METOBOLİZMASINDAKİ BOZULMALAR
Kandaki kolestrol ve yağ seviyesinin artması (hiperlipoproteinemi)arteri oskleroz , enfarktus ve damar içi kanamalar için risk faktörü olarak görülmektedir. Hiperlipoproteinemi bu hastalık için seçilmiş bir tanımlamadır. Çünkü fosfatitler ve kolestrol kandan önce proteinler tarafından taşınmaktadır.
Kandaki kolestrol seviyesinin artmasındaki temel sebebi gıdalarla alınan kolestrol değil, organizmanın sentezlediği kolestroldür. Bu genel olarak kalıtsal metobolizma hastalığıdır. Normal kan kolestrol seviyesi 150 – 200 mlg – 100 ml kadardır. Kan kolestrolunun daha fazla artmasıyla kan damarlarının duvarlarında kolestrol birikmektedir. Bu düzensizlik kan damarlarında kireçlenmeye neden olan kalsiyum depolanmasını ortaya çıkarır . bunun sonucunda kalp krizi meydana gelebilmektedir. Yüksek kolestrol düzeyi diyetik önlemlerle düşürülebilir. Alınacak gıdaların kolestrol oranının düşük tutulmasına dikkat edilmelidir. Bu sebeple yumurta tereyağı sakatatlardan sınırlı tüketim yapılmalıdır. Kolstrol düzeyinin azalmasında lifli gıdalarda etkili olabilmektedir. Meyve ve sebze gibi lifce zengin gıdalar bolca tüketilmelidir. Aynı şek,ilde yulaf ve fasulye gibi suda çözülen lifli maddeler içeren gıdalarda kan kolestrol seviyesini düşürmektedir.

KOLESTROL DÜŞÜRÜCÜ DİYET TAVSİYELERİ devamı »

BALIKESIR

Yazar admin tarih Eki 4th, 2008

Balıkesir, Marmara ve Ege Denizine kıyı veren Türkiye’nin en çok adasını bünyesinde barındıran tarihi, kültürel ve doğal güzellikleriyle gerçek bir turizm cennetidir.

Yüzölçümü: 14.292 km²,Nüfus: 973.314 (1990),İl Trafik No: 10

Temiz deniz suyunun kumlu plajlara kavuştuğu, parlak yeşil renkli zeytinliklerle sarılmış koyları, irili ufaklı adaları, dünyada oksijenin en çok bulunduğu Homeros’un destanındaki İda Dağı, insanlara binlerce yıldır şifa dağıtan termal kaynakları ile Balıkesir, ülkede turizmin ilk başladığı yerlerdendir. devamı »

Kategoriler

E-POSTA