TURİZM VE OTELCİLİK PORTALI

SERAMİK ? FAYANS YÜZEYLERİN TEMİZLİĞİ

Yazar on Oca 20th, 2009

Banyo İnsanların kişisel temizliğinin yapıldığı ve tuvalet ihtiyacının karşılandığı özel olarak Düzenlenmiş bölümdür. Banyolar suya dayanıklı, kolay temizlenebilen malzemelerle döşenmiş, kir ve mikrop barındırmayan rahat  temizlenebilen yüzeye sahip olan alanlardır

 Banyo temizliğinde hijyenin önemi ,Hijyen sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü olarak tanımlanabilir. Banyolar, başta kişinin kendi sağlığı olmak üzere başkalarının da sağlığını tehdit edebilecek alanlardır. Bu nedenle banyolarda temizliğin sadece görünür kirlenme olduğunda değil, görünmeyen tehlikeler için de yapılması gerekir. Endüstriyel hijyen uygulamaları işletmedeki olası tehlike faktörlerini tanımlama, bunlara gerekli önemi verme, tehlikenin kontrolü ve giderilmesi yönünde çaba göstermeyi içine alır. Dezenfeksiyon, temizlik, dezenfeksiyon ve bakım uygulamalarının tümünü kapsar

 Sanitasyonun Önemi

Sanitasyon, Latince?de sağlık anlamına gelen sanitas kökünden türetilmiştir. Sanitasyon, genel anlamda insan sağlığının iyileştirilmesi, koruması ve sağlığın tekrar kazanılmasında uygulanacak prensipleri içermektedir. Diğer bir ifadeyle sanitasyon; insan sağlığını tehdit eden mikroorganizmayı bulundukları ortamdan olabildiğince uzaklaştırılmasıdır. Sanitasyon sağlanmasında personel açısından karşılaşılan sorun taşıyıcılık sorunudur. Taşıyıcı insanlar, hastalık yapıcı mikroorganizmayı vücutlarında kendileri etkilenmeden taşırlar ve bunları temas ettikleri her yere taşırlar. Bu durumu taşıyıcı bilemediği için tehlike daha da büyüyecektir.

Banyo Odasının Genel Özellikleri

Banyolar, konuk odalarının vazgeçilmez bölümlerinden biridir. Rahat bir uyku öncesi hazırlıklar, uyku sonrası gereksinimlerin giderilmesi hep bu alanda gerçekleşir. Banyolar iyi aydınlatılmış, havalandırma tertibatı iyi ayarlanmış olmalıdır. Banyo odasında küvet, duş veya duş tertibatı bulunmalıdır. Banyolar, gerekli araçların yerleştirilebileceği büyüklükte olmalıdır. Rutubet yapmayacak şekilde; duvar ve yerler mermer, seramik ve benzeri maddelerle kaplanmış olmalıdır. Banyolar kir ve mikrop barındırmayan, kolay temizlenen yüzeye sahip olmalıdır. Soğuk ve sıcak su tertibatı olmalı, su giderleri iyi ayarlanmış ve suyu devamlı akacak şekilde olmalı.

 Banyo Donanımları

·    Küvet: Banyo gereksiniminin giderildiği, istenildiği zaman içine su doldurularak yıkanılan yer. .

·     Lavabo: El yüz temizliğinin yapıldığı yerdir. Aynı zamanda tıraş olmak ve makyaj yapmak içinde de kullanılır.

·     Klozet: Otel odasında konuğun tuvalet gereksinimini giderdiği yerdir.

·     Bide: Klozet kullanımından sonra kişisel temizliğin yapıldığı yerdir. Klozetin yanında yer alan ve klozeti tamamlayan renkte olmalıdır.

·     Duş kabini: Konuğun banyo yaptığı esnada diğer yüzeylerin ıslanmasını engellemek için kullanılan genellikle mika vb. maddelerden yapılmış, sudan ve nemden etkilenmeyen, temizlenmesi kolay, kir tutmayan sürgülü bölmelerdir.

·     Armatürler: Lavabo veya küvete sabitleştirilmiş ya da duvara monte edilmiş,sıcak-soğuk su akışını sağlayan genellikle metal musluklardır.

·     Askı çeşitleri: Banyolarda konuğun kullandığı havlu, bornoz vb. gibi eşyaların asılması için kullanılan değişik modellerde yapılmış araçlardır.

·     Duş perdesi: Küvet veya duşta kullanılan, suların etrafı ıslatıp, kirlenmesini önleyen, küvetin önünü kapatmak amacıyla kullanılan genellikle sentetik kumaşlardan yapılmış, su tutmayan ve su geçirmeyen perdelerdir.

Tesis Özelliğine Göre Diğer Donanım Çeşitleri

a. Telefon: Konuğun banyoda iken iletişim kurmasını sağlayan araçlardır.

b. Alarm cihazı: Herhangi bir kaza, yangın veya olay esnasında yetkilileri anında  uyarmak için kullanılan araçlardır

c. Saç kurutma makinesi: Konuğun duştan çıktıktan sonra saçlarını kurulamak amacıyla kullandığı elektrikli araçlardır

d. Ayna: Konuğun taranmak, tıraş olmak ve giyinmek için kendini rahatça görebildiği değişik ebatlı kristal araçlardır

e. Bardak vs: Konuğun su vb. içecekleri içmesine yarayan genellikle kristal araçlardır.

Seramik ve Fayans Yüzeyler

a. Tanımı: Kil, kaolin ve çeşitli minerallerden hazırlanmış sırlanıp fırınlanmış malzemelerdir. Seramik ve fayansların ana maddesi kildir. Seramik ve fayans binlerce yıl bozulmadan kalabilen pişmiş toprak olarak adlandırılırlar.

b. Özellikleri: Temizliğinin kolay olması suyu geçirmeyen bir malzeme olması,dayanıklı olması, sırlı olmasından dolayı bakteri barındırmaması ve hijyenik açıdan daha temiz ve güzel görünüm sağladığı için günümüzde mutfak, banyo, tuvalet, hamam, havuz gibi alanlarda kullanılırlar

Temizleme Araçları

a. Eldiven: Enfeksiyon riski taşıyan alanların temizliğinde, temizlik yapan kişinin enfeksiyon kapmasını engelleyen, su geçirmeyen, rahat çalışma imkanı sağlayan, kullanılan temizlik ilaçlarından etkilenmeyen, ellerin tahriş olmasını önleyen genellikle plastikten yapılmış değişik ebatlı temizlik aracıdır.

b. Kova: Temizlik esnasında kullanılacak su ve benzeri maddelerin konulduğu yıkama ve durulama işlerine yarayan, sudan ve deterjandan etkilenmeyen, kolay temizlenen ve taşıması kolay genellikle plastikten yapılan, değişik büyüklükteki temizlik araçlarıdır

c. Bezler: Toz alma, kurulama, durulama ve nemli toz almada kullanılan; solmayan, yumuşak dokulu, genellikle pamuk dokumalı temizlik aracıdır. Kullanıldıkları yerlere göre farklı renklerde olan,fazla büyük ve küçük olmayan temizlik malzemesidir. Sıcak sudan ve deterjandan etkilenmeyen, suyu emen özellikte olması tercih edilir

d. Sünger: Banyo, lavabo , kapı, pencere ve halı temizliğinde kullanılır.Sudan ve deterjandan etkilenmeyen, suyu iyi emen, uzun ömürlü temizlik araçlarıdır. Kullanıldıktan sonra iyice durulanıp suyu tam olarak sıkılır ve ızgaralı rafa konarak havadar yerde kurutulur .

e. Kazıyıcı: Yüzeylerdeki yapışmış her türlü kaba kirlerin kazınarak çıkarılmasını sağlayan, yüzeyi çizmeyen, plastik veya metal araçlardır

f. Uzun saplı fırça: Seramik ve fayans yüzeylerin tozlarının alınması ve yıkanması amacıyla kullanılan, uzun sapı sayesinde ulaşılması zor olan yerlerdeki tozların alınmasında da kullanılan bir temizlik aracıdır

g. Çek-çek: Bol su ile yıkanan beton, mozaik, karo, seramik,mermer, fayans v.b. yerlerdeki suları çekmek için kullanılan lastik ağızlı temizlik aracıdır. Günümüzde lastik uzunlukları kullanılan yerlere uygun olarak değişik ebatlıdır

Temizleme Gereçleri

 Ovucular

a.Tanımı: Temizleyici bir cins toprağın incecik dövülerek içerisine sabun tozu, soda, koku verici maddeler katılması ile elde edilen temizlik ilacıdır. Son zamanlarda krem  temizleyicilere doğal mermer tozu katılarak üretilen çeşidi de kullanılmaktadır.

b. Çeşitleri: Toz ve krem şeklinde olmak üzere iki şekilde üretilmektedir.

c. Özellikleri: Bu ilaçlar; lavabo, fayans, tuvalet, banyo ve bulaşık temizliğinde, bileşiminde bulunan aktif klor sayesinde yüzeyin ağartılması,dezenfekte edilmesi ve kötü kokuların giderilmesinde kullanılır. Toz ovma maddesi hassas yüzeyleri çizdiği için işletmeler tarafından krem temizleyicilere yönelme söz konusu olmuştur. Krem temizleyicilerin pH değeri 10+ 0.5 tir. Alkali (baz) grup ilaçlardandır.

d. Kullanım şekli: Krem temizleyici temizlenecek yüzeye dökülerek sünger veya fırça yardımıyla uygulanır. Bol su ile durulanır. Klorlu ovma maddesi önceden ıslatılmış yüzeye veya ıslak bir beze dökülerek temizlenecek yüzeye bez ile sürülür. Az miktarda kullanılması tercih edilir. Temizlenen yüzey bol su ile durulanıp, kurulanır. Klorlu ovma maddesi özel delikli plastik kaplarda rutubetsiz yerlerde muhafaza edilir. Ovucu maddelerle temizlik yapılırken ellerin tahriş olmaması için mutlaka eldiven kullanılmalıdır.

 Sıvı Temizleyiciler

a. Tanımı:Tüm yıkanabilir ve silinebilir yüzeylerin temizliğinde kullanılan pH değeri nötre yakın olan, vücuda ve ellere zarar vermeyen hoş kokulu bol köpüren temizlik ilacıdır.

b. Çeşitleri: Sıvı şeklinde üretilen bu ilaçlar, içerisinde bulunan koku ve renk verici maddeler sayesinde çeşitlendirilerek piyasaya sürülür

c. Özellikleri: Tüm yıkanabilir ve silinebilir yüzeylerde rahatlıkla kullanılabilirler. Hoş kokulu, cildi ve elleri tahriş etmeyen özelliktedir. Sıvı olduklarından yüzeyi çizmez, matlaştırmaz ve parlaklık kazandırır. Piyasada bolca bulunan düşük fiyatlı temizlik ilacıdır.

d. Kullanım şekli: Kullanılacak yüzeye uygun olarak suyun içerisine 1 litre suya 10 gr. hesap edilerek kullanılır. Çok kireçli bölgelerde ve yüzeyin kirlilik derecesine göre 1 litre suya 12?15 gr. hesap edilerek kullanılır. Yıkanacak veya silinecek yüzeylere fırça, sünger veya bez yardımı ile uygulanır. Su ile durulanır, kurutulur.

Temizleme Teknikleri

Temizlemede Dikkat Edilecek Kurallar

·     Yüzeye göre araç gereci hazırlama: Banyo temizliğine başlamadan önce kullanılacak her türlü araç gereç tam ve eksiksiz olarak hazırlanmalıdır. Aksi takdirde temizlik esnasında zaman, enerji kaybı meydana gelir. Bunun yanında temizlikte istenilen sonuca ulaşılamayabilir. Banyo temizliğinde kullanılan araç ve gereçler; lastik eldiven, klozet fırçası, küvet ve lavabo fırçası veya süngeri, yıkama, durulama, kurulama bezleri, kova, temizlik ilaçları, dezenfektanlar, çöp kovası ve torbası, fırça, çek çek, tuvalet kâğıdı ve banyo buklet Malzemeleri.

·     Araç gereçleri doğru kullanma: Banyolar sıcak ve nemli ortamlar oldukları için mikro organizmaların ve haşerelerin üremesini kolaylaştırırlar. Bu nedenle banyolar enfeksiyon riskinin en yogun yaşandığı alanlardır. Araç gereçler doğru kullanılmazlarsa aşağıdaki sonuçlar meydana gelir:

? .Çalışan personelin enfeksiyon kapmaması için mutlaka plastik eldiven ve maske kullanılması gerekir.

? .Farklı özellikteki ilaçlar ayını anda ve aynı yüzeyde kullanılmamalıdır.Aksi taktirde zehirli gazlar açığa çıkarak temizlik yapan kişinin sağlığına zarar verir.

? .Araç gereçlerin doğru kullanılmaması temizlik yapılan yüzeyin matlaşmasına ve yıpranmasına neden olur.

? .Araç gereçlerin doğru kullanılmaması çeşitli kaza ve yıpranmalara neden olur.

?. Doğru kullanılmayan araç gereçler ile istenilen temizlik ve hijyen sağlanamaz.

? .Temizlikte israfa neden olup temizlik maliyetini yükseltir.

·    Güvenlik önlemlerini uygulama: Banyolar, kayma, yaralanma, zehirlenme riskinin en yoğun olduğu alanlardır. Bu nedenle temizlik ilaçları ve su kullanılırken dikkatli olunmalıdır. Zehirlenme ve enfeksiyon riskine karşılık plastik eldiven ve maske kullanılmalıdır. Kullanılan ilaçların kapakları sıkıca kapatılmalıdır. İlaç etiketlerinde yazılan hususlara dikkat edilmelidir. Farklı özellikteki ilaçlar aynı anda kullanılmamalıdır. Islak ve nemli temizlik yapılırken elektrik prizleri ve elektrikli araçlara dikkat edilmelidir. Temizlik Yapılırken kırık cam ayna ve benzeri malzemeler kuralına uygun olarak temizlenmeli ve uygun çöp kutularına (metal) konulmalıdır.

Tekniğine Uygun Seramik Yüzey Temizliğini Yapma

Seramik yüzeylerin temizliğinde dikkat edilmesi gereken hususlar:

·     Temizlik maddesini aktif hale getirdiği ve yağlı kirlerin kolayca çözülmesini sağladığı için sıcak su kullanılır.

·     Yüzeyin zamanla matlaşmasını ve yıpranmasına neden olduğu için asit içeren temizlik ilaçları kullanılmamalıdır.

·     Yüzeyin çizilmesi ve sonradan çıkarılması güç lekeler oluşmasına neden olacağı için tel, zımpara gibi ovucu temizlik araçları ve sert ovucu temizlik maddeleri kullanılmamalıdır.

·     Seramik yüzeyler temizlenip durulandıktan sonra mutlaka kurulanmalıdır; aksi halde kayıp düşmelere ve su lekesi kalmasına neden olur.

·     Seramik yüzeyler bir metre karelik alanlar halinde temizlenmelidir.

·     Temizlik maddesi, seramik yüzeyin tamamına aynı anda uygulanmalıdır.

·     Seramik yüzeylerde kırılmalara neden olacağı için sert darbelerden kaçınılmalıdır.

·     Seramik yüzeylerde sararma oluşmuş ise ozon ve benzeri çamaşır suları ile hemen beyazlatılmalıdır.

·     Temizlik yapılırken önce üst kısımlar sonra alt kısımlar yapılmalıdır aksi halde zaman, enerji, su ve deterjan israfı neden olur.

·     Bu yüzeylerin günlük temizliğinde hoş kokulu, pH değeri nötre yakın ilaçlar kullanılmalıdır.

Ergonomi Kurallarına Uygun Çalışma

·    Ergonomi: Çalışanlar için en iyi ve güvenli olanı bulmak amacıyla çalışma koşullarını, çalışma metotlarını ve araç gereçlerini geliştirme çalışmalarıdır. Temizlik yapan kişinin doğru yürümesinden, doğru temizlik yapmasına, ani hareketlerden kaçınmasına, araç ve gereçleri kendi fiziksel özelliklerine uygun olarak kullanmasına kadar her şeyi dikkatli bir şekilde yapması, uygulaması ergonomi kuralları içinde yer alır.

 

Yorum Yapın

Önemli not : Yorumunuz denetim için bekliyor.. Yazıya uygun olmayan yorumlar yayınlanmayacaktır.