Turizm Tarihi ve Turizm Çeşitleri

Yazar tarih Eyl 27th, 2011

Turizm, Tatil, eğlence, sağlık, din, spor gibi çeşitli nedenlerle (ticari nedenler dışında) ve sürekli Yerleşmemek kaydıyla seyahat eden insanların, seyahatleri süresince ihtiyaç duydukları hizmet ve malları  satın almalarıyla ilgili olayların ve ilişkilerin tümüne turizm denir. devamı »

Turizmin Tarihsel Gelişimi

Yazar tarih Eyl 27th, 2011

 

İnsanlar varolduklarından beri seyahat etmektedirler. M.Ö. 4000 yıllarında Sümerler tarafından tekerleğin bulunmasıyla bu seyahatler büyük bir hız kazanmıştır. Aynı yıllarda malla takas şeklinde de olsa ilk yiyecek ve içecek alış-verişleri yapılmış, yol kenarlarındakonaklama birimleri devamı »

Hors d’oeuvre (Ordövr)

Yazar tarih Eyl 25th, 2011


Hors d’oeuvreler -Türkçesi ordövrler- iştah açıcı özelliği olan yiyeceklerdir. Bir öğünde ordövr yemeği yer alıyorsa ilk başta yenir.

Ordövrler soğuk ve sıcak olmak üzere ikiye ayrılırlar. devamı »

İçecekler

Yazar tarih Eyl 23rd, 2011

İnsanın yaşamını sürdürebilmesi için alması zorunlu maddelerden biri içeceklerdir. Yiyecek ve içecek işletmelerinde içecek adı, su, çay, kahve, rakı, viski, bira, şarap, meşrubat vb. birçok içecek için kullanılır. Bunlar arasında su diğerlerinden ayrı bir özellik taşır. Genellikle her yemekte yer alır. devamı »

Rakı Mezeleri

Yazar tarih Eyl 17th, 2011

Mezeler, dünya yemek literatüründe ?ordövr? adıyla anılan yemek grubuna dahil edilmiş olsalar da, Orta Doğu ve Türk Mutfağı?nda vazgeçilmez ve özel bir yere sahip. Aslında ilk bakışta ?alaturka ordövr?olarak da nitelendirilebilen mezelerin ordövrlerle olan benzerlikleri büyük ölçüde her ikisinin de yemeğin başında servise sunulmasından kaynaklanıyor? devamı »

Restorana gelen Müşteriyi Karşılama Teknikleri

Yazar tarih Eyl 17th, 2011

Müsterinin Restorana girdiğini gördüğünüz anda , Nazik bir karşılama, imkânlar dâhilinde müşterinin istediği yeri gösterme ve iyi bir servis restoranın göze daha hoş görünmesini sağlar.Burada müşteriyi karşılama ile masa takdimi, aperatif sorma ve liste takdimi, sipariş alma ve tavsiyenin önemi, sipariş sırası ve sipariş bonosu tanzimi, servisin öncelikle kime yapılacağı, boşların toplanma tekniği mutfak ve kasa işbirliğinin önemi, hesap pusulasının takdimi, uğurlama konularını turizm sektöründe işleyiş tarzıyla anlatmaya çalışacağım. devamı »