ÇİKOLATA ?FONDUE?

Yazar tarih Ara 31st, 2008

Et ve Peynir “Fondu” den Baska Bir de Küp biçiminde kesilmiş kuru kek ve bisküvilerin ya da çeşitli meyvelerin Çikolatalı Sosa bulanarak yenilen “çeşidi de vardır Fondu.

Çikolata “Fondue” Malzemesi rahibe devamı »

ET ?FONDUE? NASIL YAPILIR

Yazar tarih Ara 31st, 2008

Et ?Fondue? Malzemeleri ve Yapılışı  Malzemeler İki kişilik

·    300 g kuşbaşı bonfile

·    Küçük kâseler içinde pancar turşusu, kornişon turşusu, dolma zeytin, konserve arpacık soğanı, kırmızıturp, enginar göbeği, taze yeşilbiber

·    Küçük kaplar içinde tartar sos, bearnaise (bernez) sos, ketçap, köri sos, tirolyen sos, ketçap, Yarım litre zeytinyağı

Et ?Fondue?nün Yapılışı devamı »

DENİZ MAHSULLERİ ?FONDUE?

Yazar tarih Ara 31st, 2008

Deniz Mahsulleri ?Fondue? Çeşitleri

Deniz mahsulleri ?fondue? diğer ?fondue? çeşitleri kadar yaygın olmasa da yine de servis edilmektedir. Çoğunlukla deniz mahsulleri karışık hazırlanmakta tek cins balık kullanılmamaktadır. Eti sert olan balıkların tercih edilmesi gerekir. devamı »

PEYNİR ?FONDUE?

Yazar tarih Ara 31st, 2008

 Peynir ?Fondue? Malzemesi

 Malzemeler: İki kişilik

·    300 g tam yağlı rendelenmiş kaşar peyniri (Emmanta ve grevyer gibi sert Peynirler kullanılır)

·    Bir diş sarımsak

·    20 cl. beyaz şarap

·    2 cl. kiraz likörü (Kirchwasser)

·    Bir tatlı kaşığı patates unu veya buğday unu devamı »

FONDUE

Yazar tarih Ara 31st, 2008

 ?Fondue?nün Tanımı,İsviçre?nin geleneksel bir yemeğidir. İsviçre peynirleri beyaz şarap içerisinde

eritilerek Unla bulamaç haline getirilir ve masada ispirto ocağının üzerinde kaynar tutularak servis Edilir.

Peynir föndue çatala batırılan ekmek parçalarının kaynar bulamaça bandırılarak Yenilmesi temel özelliğidir. Ülkemizdeki Karadeniz yemeklerinden Muhlama yemeğine Hazırlanış ve servis usulü açısından büyük benzerlik

leri vardır. İkinci dünya savaşından Sonra Fransız restoranlarında moda olmuş ve geliştirilerek et, deniz mahsulleri ve çikolata ?fondue? çeşitleri de eklenmiştir.?Fondue? seti, devamı »

MERENG HAMURU

Yazar tarih Ara 31st, 2008

 

Mereng Hamuru Nasıl Hazırlanır 

·    Şeker ile su karıştırılarak kaynatıldıktan sonra şeker orta ateşte (şeker ölçme derecesiyle 115°C ye gelinceye kadar) kaynatılır. 115 °C gelmiş şekere petit souffleé denir. Eğer derece yoksa 20 cm boyunda bir telin ucu 5 cm boyunda kıvırılır. Halka gibi olan kısım şekerin içine daldırıp çıkarılır ve hemen halka gibi olan kısım balon şişirir gibi üflenir. Eğer küçük baloncuklar oluşup uçuyorsa kıvamı gelmiş demektir. devamı »

KEK HAMURU NASIL HAZIRLANIR

Yazar tarih Ara 31st, 2008

KEKLER

Kek Hamuru Hazırlama Teknikleri ve İşlem Basamakları: Bu hamurda yumurta, şeker ve un şu şekilde hesap edilir. 1 yumurta için 30 g una, 25 g şekere ihtiyaç vardır. Tepeleme dolu 1 yemek kaşığı un 30 g, tepeleme dolu 1 yemek kaşığı şeker 25 g dır. Kullanılacak yumurta miktarına göre un ve şeker miktarı hesap edilir. devamı »

Çırpılarak Yapılan Hamurların Özellikleri

Yazar tarih Ara 31st, 2008

·Bu pastaların esası yumurta, şeker ve un karışımıdır.

· Bu karışım iki ayrı yöntemle hazırlanabilir. Birinci yöntemde şeker tüm yumurta ile birlikte çırpılabildiği gibi ikinci yöntemde şeker sadece yumurta akı veya sarısı ile çırpılabilir. Yumurtanın bütünü, şekerle çırpma teli kullanılarak Çırpılacaksa yumurta tenceresinde veya içi yuvarlak bakır ya da çelik bir Tencerede hafif ateş üzerinde çırpılarak iyice koyulaştırılır. Daha sonra diğer Gereçler ilave edilerek hamur hazırlanır. devamı »

HİNDİ PİŞİRMENİN PÜF NOKTALARI

Yazar tarih Ara 30th, 2008

Yemek pişirmek emek ister. Lezzetli bir hindi nasıl pişirilir işin sırrını aşağıda anlatacağız. Ünlü otellerin şefleri ile yaptığımız ortak görüşmelerde Hindi pişirmede püf noktalarına dikkat edilmesi gerektiğini ve Biraz zahmetli görünse de hindinin lezzetine değecek noktalar olduğunu belirtmişlerdir. Şimdiden afiyet olsun! devamı »

YILBAŞI HİNDİSİ KESTANELİ

Yazar tarih Ara 30th, 2008

Malzemeler (10 Kişilik):
5 kg.lık Bütün Hindi (Kemikli)
150 gr. Kuşüzümü ( ¾ su bardağı)
300 gr. tereyağı (1,5 su bardağı)
100 gr. çam fıstığı ( 1 kahve fincanı) devamı »

Sonraki »