Denizli Termal Turizmi ve Kaplıcalar

Yazar tarih May 26th, 2010

Günümüzde, turizm açısından en önemli doğal kaynaklardan biri termal sulardır. Termal su kaynaklarının kalitesi ülke coğrafyasına yayılmış yoğunluğun ve henüz dış turizme açılmamış olması nedeniyle kaplıca turizmi oldukça cazip görünmektedir. Ülkemiz dünyada kaplıca turizmi açısından üst seviyelerde olmaya adaydır.

Ülkemiz kaplıca turizmindeki kaynakları verimli olarak kullanmak için turizme yönelik turist yapılarının geliştirilmesi teknolojik yeniliklerle donatılması, gerekli iş gücünün devamı »

Herşey Dahil Sistemi İçin Standart Oluşturulması

Yazar tarih May 24th, 2010

Sektörde eksikliği hissedilen bu konudaki standartın ortaya çıkarılması için ülkemizdeki her türlü standartları hazırlamakla tek yetkili olan türk standartları enstitüsü kurumu akla gelmektedir.Standartlar sektörel gelişmelere istinaden daima iyileştirilebilmeli ve revize edilebilmelidir.Standartlar tutarlı, gerçekçi,başarılabilir olmalıdır. aksi halde ciddiye alınmaz. personelin standartların oluşturulmasına katılımı sağlanmalı ve standartların başarılması için personelin motive edilmesi gereklidirÖrneğin devamı »

Aşçının Hisleri Kuvvetli Olmalıdır

Yazar tarih May 24th, 2010

Aşçılık zanaatı geçmiş yüzyıllardan beri önemli olmuş ve hep el üstünde tutulmuştur.Atalarımız boşuna dememişlerdir ??kalbe giden yol mideden geçer,can boğazdan gelir?? kolay iş değildir naturel ürünü tek tek işleyerek her gün ayrı bir lezzet ayrı bir sunum yaratarak gönülleri fetetmek.Bunu yapmak için aşçılıkta hisler ve duygular güçlü olmak zorunda ;bu olmadığı taktirde yemek yapamaz üretemezsiniz.Yapsanız bile o lezzeti ve sunumu veremediğiniz taktirde beğenilmeyecek tam tersine bir o kadar da tepki görecektir.Aşçılıkta öyledir,mutfak kokusunu sindiremiyorsanız,işlediğiniz ürünün farkına varamıyorsanız üretken olamaz,yerinde sayar sıradan biri olursunuz..Yemeğin lezzeti ve sunumunu vermeniz için aynı müzisyenlerin ilham beklemesi gibi aşçının da kafası rahat,huzurlu ve mutlu olmalı o zaman en iyi şekilde kafasındaki o güzellikleri ve renk cümbüşünü tabağına devamı »

Satılabilir Oda Tahmin Etme (Forecastıng Room Avaılabılıty)

Yazar tarih May 24th, 2010


Ön Büro ve Satış departmanının kısa vadeli önemli bir planlaması gelecek tarihlerde satış için oda satış tahmininde bulunmaktır. Doluluk tahmini(occupancy forecast) olarak da bahsedilebilecek bu konuda tahminlere göre tüm departmanlarda gerekecek personel sayısı o dönem için belirlenir. Tahminde bulunma geliştirilmesi zor bir beceridir. Bunun için tecrübe, etkili kayıt tutma ve doğru sayım methotlarına gerek vardır. Tecrübeli bir yönetici tahmini yapmada şu bilgilere ihtiyaç devamı »

Aşçılar Nereye Koşuyor

Yazar tarih May 24th, 2010


İnsanın geninde var koşmak. Bebeklikten başlar bir an önce yürümek için zorlarız bedenimizi, yürümeye başlar sonrasında koşmak için zorlarız. Bu koşu sonrasında hayatımızın bir parçası olmuştur. Bedensel güç artık hayat koşusuna dönüşmüştür. Kariyer, başarı, hedefler, liderlik vb. geçirdiğimiz evrelere baktığımız zaman da bunu en iyi şekilde görürüz, nereden nereye geldiğimizi, nerede olduğumuzu. Hayat felsefemizde başarı var ise bu koşu kaçınılmazdır. Her iş kolunda olduğu gibi aşçılık sanatında da bu böyledir Koşmak hedeflerini iyi. Belirleyerek hedeften hiç sapmadan kendi yolunu belirleyip koşmak,  mücadele etmek. Daha dün gibi hatırlıyorum çıraklık günlerimi o mavi renk komi kıyafetinden ne zaman kurtulup, ne zaman beyaz aşçı gömleği giyeceğim diye içim içimi yerdi. Ustama sorardım ??Şefim ne zaman beyaz gömlek giyeceğim diye sorduğumda, ustamdan gelen yanıt zamanı geldiğinde sen hiç farkında olmadan devamı »

Rekabetin Önemli Unsuru Animasyon

Yazar tarih May 24th, 2010

Günümüzde resort tesislerde misafir memnuniyetinde en önemli departman yiyecek-içecek ve animasyondur. İnsanlar gün boyu birbirinden leziz, sunumu ve servisi tatmin edici yiyecek-içecek hizmeti ile birlikte sabahtan geceye kadar dolu dolu, eğlenceli, sportif , kültürel ve stres attıran, bire bir ilgi ve ilişki kuran animasyon ekibi ile iç içe olmak istemektedirler. devamı »

Housekeepıng Departmanının Önemi

Yazar tarih May 24th, 2010

Konforlu ve iyi donanımlı odalara sahip olan Turistik Tesislerin ayrıca genel alanlarında da temizlik ve bakım yönünden misafir memnuniyetini yüksek oranda sağlanması halinde büyük bir avantaj işin başında elde edilmektedir. Otelin en büyük gelir getiren bölümlerinden biri olan olan odaların yönetiminden, temizliğinden, bakımından, dekorasyondan, sunumundan sorumlu olan Housekeeping, geniş bir alana yayılmış birbirinden bağımsız veya tek blokdan oluşan bir tesiste dört mevsimin farklı iklim şartlarında Yiyecek ? İçecek departmanından sonra en büyük personel kadrosu ile günlük hizmet veren önemli bir departmandır. devamı »

Geçmişten Günümüze Housekeeping

Yazar tarih May 13th, 2010

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE HOUSEKEEPING

Konakların Kalfa ve Cariyeler Tarafından Temizlenmesi,Büyük konakların içi pek çok dairelere bölünür, hepsine de ayrı hizmet edecek cariyeler verilirdi. Her bölüm her gün ya da bir iki günde bir cariyeler tarafından baştan aşağı süpürülür, toz alınır, camlar, bardaklar, testi, fanus ve levhalar silinir, temizlenir. devamı »

Sebzeleri Pişirmeye Hazırlama

Yazar tarih May 12th, 2010

Sebze Türleri: Sebzeler; çiğ veya pişirilerek tüketilen özel renk, koku ve tatları olan bitkilerin yenilebilen kısımlarıdır. Sebze türleri ve yenilebilen kısımları aşağıdaki gibi gösterilir.

  • Kök ve yumrularından faydalanılan sebzeler: Turp, patates, yerelması, kereviz, kuru soğan, pancar, havuç, arpacık soğan, kuru sarımsak, şalgam
  • Gövdesinden faydalanılan sebzeler: Pırasa, taze soğan, taze sarımsak, mantar, Brüksel lahanası, semizotu, devamı »

Telefonla Verilen Hizmetler

Yazar tarih May 9th, 2010

Santralin Tanımı, Tesisteki Yeri ve Önemi

Santral (Switchboard), işletme içi (dahili) ve dışı (harici) iletişimin sağlandığı, ön büro müdürlüğüne  bağlı bölümdür. İşletme bünyesinde santral bölümü telefon hizmetlerinin yanı sıra mesaj alma, uyandırma ve zaman zaman misafir şikayetlerini karşılama görevlerini üstlenmiştir. Santral memurlarının rahat ve sakin bir ortamda çalışmaları sağlanmalıdır. Santral odası gürültüden (mutfak, jeneratör, depo vb.) uzak, havalandırma sistemi (merkezi havalandırma, klima vb.) olan, dekorasyonu ve renkleri gözü yormayacak biçimde düzenlenmiş olmalıdır. devamı »

Sonraki »