HİNDİ PİŞİRMENİN PÜF NOKTALARI

Yazar on Ara 30th, 2008

Yemek pişirmek emek ister. Lezzetli bir hindi nasıl pişirilir işin sırrını aşağıda anlatacağız. Ünlü otellerin şefleri ile yaptığımız ortak görüşmelerde Hindi pişirmede püf noktalarına dikkat edilmesi gerektiğini ve Biraz zahmetli görünse de hindinin lezzetine değecek noktalar olduğunu belirtmişlerdir. Şimdiden afiyet olsun!

Kaç kilogramlık hindiye ihtiyacınız var?

Misafir başına 650 gram diye hesaplayabilirsiniz. Çocukları yaşlarına ve iştahlarına göre değerlendirmenizde fayda var. Bu metotla hesaplayıp aldığınız hindi herkesi memnun edeceği gibi ertesi günde sizi ne yemek yapalım derdinden kurtarır.

Nasıl pişireceğiz?

Dondurulmuş hindi pişirecekseniz hindiyi 24 saat önceden normal buzdolabı bölümüne alın. Pişirmeden önce tamamen çözülmüş olmasına dikkat edin. Çözülen hindiyi bol soğuk suyla iyice yıkayın ve hindinin içini, dışını kâğıt havluyla kurulayın. Üç limonun suyunu sıkın, bu suyla hindiyi ovalayın. Bir saat buzdolabında bekletin. Boyun, ciğer, sakatat bölümlerini ayırın. Bunları ayrıca haşlayıp elde edeceğiniz suyu hindiye sos yaparken kullanabilirsiniz.

Hindinin içine koymak istediğiniz malzemeyi kaşık yardımıyla doldurun. Sağlam bir iplikle hindinin kesilmiş olan gövdesini dikin. Ayaklarını birbirine bağlayın. Hindinin içi hemen pişirilmeden önce doldurulmalıdır. Önceden doldurur ve yarım saatten fazla bekletirseniz. İçinde bakteri üremesine sebep olursunuz.

Fırın tepsisini alüminyum folyo ile kaplayın hindiyi göğüs kısmı yukarı gelecek şekilde yerleştirin. Yağ, baharat karışımını sürün. Üzerini alüminyum folyo ile kapatın. Fırın termometresini hindinin göğsüne saplayın kemiğine gelmemesine dikkat edin.

Fırını 230 derecede veya 6 gaz ayarında önceden 15 dakika ısıtın. Hindiyi fırına koyduğunuzda sıcaklığı 180 derece, 4 gaz ayarına indirip toplam pişme süresinin ¾ ü bu sıcaklıkta yapın. Kalan sürede ise sıcaklık 160 derece 2 ? 3 gaz ayarında olsun.

Hindinin pişme süresi:

 • 2 ? 4,5 kg için 2 ? 3 saat
 • 5 ? 7,5 kg için 3 ? 4 saat
 • 8 ? 12,5kg için 4 ? 5 saat

Fırın termometreniz varsa termometre 85 dereceyi (190F) gösterdiğinde hindiniz pişmiş demektir.

Hindi pişerken kurumaması için ne yapılmalı

1. Fırına ayrı bir tepsi içinde su koyun. Bütün pişme süresince bu suyu kontrol edin bitmesin.

2. Pişme sırasında tepside oluşan su ve bir miktar tereyağını enjeksiyona çekin her yarım saatte hindiye farklı tarafından enjekte edin. Aynı zamanda kaşık lada bu suyu hindinin üzerine gezdirip tekrar örtün.

3. 250 ml beyaz şarabı kaynatmadan ısıtın alkolünün uçmasını sağlayın. Hindiyi fırında pişirmeye başladıktan bir saat sonra bu şarabı üzerine döküp tekrar fırına verin. Özel lezzetli gravy sos elde etmenin yollarından biride tepside biriken bu sudur.

4. Pişme süresinin son 1- 1,5 saatinde hindinin üzerini açın üstü kızarsın.

5. Hindinizin üstü glaze olsun istiyorsanız. Fırından almadan 10 ? 15 dakika önce 4 çorba kaşığı balı sıcak suyla biraz inceltin. Ve fırça ile hindinin üzerine sürün. Böylelikle hem parlak, nar gibi kızarmış hemde hafif tatlanmış bir hindiye sahip olursunuz.

6. Hindinizi pişirirken alt üst etmenize gerek yoktur.

Hindiyi fırında aldıktan sonra tekrar üstünü kapayıp oda sıcaklığında 30 dakika dinlenmeye bırakın. Bu süre içerisinde hindi pişme müddetince saldığı suyu geri çekecek ve daha kolay servis yapılır hale gelecek.

www.gumustabak.com

 

3 yorum

 1. Ramazan Diyor ki:

  Üç buçuk kiloluk hindi kaç saate piser Yardım edrmisiniz.

 2. admin Diyor ki:

  yazının içinde bu husus belirtiliyor.Sanırım gözden kaçmış.

 3. Kezban Güleç Diyor ki:

  Çok teşekkür ederim.Ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi.Emeğinize sağlık.İyi günler dilerim.

Yorum Yapın

Önemli not : Yorumunuz denetim için bekliyor.. Yazıya uygun olmayan yorumlar yayınlanmayacaktır.