TURİZM VE OTELCİLİK PORTALI

Midye Dolma Nasıl Yapılır

Yazar on Ağu 22nd, 2013

Midye dolma, birçok insanın çok sevdiği, evde yapılması biraz meşakkatli güzel bir meze. Ben bir kereliğine evde yapmayı denedim çok güzel oldu. Yaklaşık son dört yıldır yapıyorum Evde yapmanın bir avantajıda, İçindekileri keyfinize göre ayarlama fırsat verdiği için de damak tadınıza en uygun şekilde yapabiliyorsunuz. Yapması çok kısa değil (malum, neresinden baksanız yine de dolma) ama sonuçtan memnun kalmayan olacağını hiç sanmıyorum. Hadi balık haline gidin midyeleri alın ve başlayın dolma yapmaya. Bizimle de  sonuçlarını paylasın.Şimdi Midye dolma nasıl yapılır onun tarifini vereyim.

Midye Dolma İçin Gerekli Malzeme:

15 adet Midye (kabuklu )

Önceden Hazırlanmış Zeytinyağlı Dolma İçi

1.5 adet Kuru Soğan

0.5 tatlı kasığı Toz Seker

1.25 su bardağı Su (sıcak)

0.25 su bardağı  MTG NATUREL SIZMA ZEYTİNYAĞI

0.5 adet Limon (dilimlenmiş)

1 tabaka Yağlı Kâğıt

Tuz

 

Midye Dolma nın Hazırlanışı:

 

Midyelerin kabuklarını tel bir fırça ile temizleyin ve bol suda yıkayın. Midyelerin Kabuklarını bir bıçak yardımı ile açın ve içlerindeki sakalımsı kısımlarını kesip temizleyin. Bol suda yıkayıp süzülmeye bırakın. Hazırladığınız dolma içi ile midyelerin içini doldurun. Kabukları elinizle bastırarak sıkıca kapanmalarını sağlayın.

Soğanları irice doğrayın ve midyeleri pişireceğiniz tencerenin dibine döşeyin. Islatılmış Yağlı kâğıdı soğanların üzerine kapatın. Midyeleri yağlı kâğıdın üzerine yerleştirin. Tuz, Toz seker, sıcak su ve zeytinyağını midyelerin üzerine serptikten sonra limon dilimlerini yerleştirin ve en üste de ıslatılmış yağlı kâğıt örtüp ağırlık yapması için bir tabak koyun. Tencerenin kapağını kapatıp harlı ateşte bir tasım kaynattıktan sonra ateşin altını kısın ve yaklaşık 30 dakika pişirin. Tencerenin içindeki su çekilip, midyelerin kabukları da Açılmaya başladığı zaman tencereyi ateşten alın. Kapağını açmadan tencereyi soğumaya Bırakın. Midye dolmalarını limon dilimleri ve dereotu ile servis yapabilirsiniz.

Yorum Yapın

Önemli not : Yorumunuz denetim için bekliyor.. Yazıya uygun olmayan yorumlar yayınlanmayacaktır.