TURİZM VE OTELCİLİK PORTALI

ACENTENİN OPERASYON ORGANİZASYONLARI HAZIRLIKLARI

Yazar on Ara 14th, 2008

Paket Tur Satışı Bilgileri

Tur Operatörü sattığı paket turlarla ilgili bilgileri seyahat acentesine gönderir. Acente, Program içeriğindeki hizmetleri yerine getirmek için konaklama, ulaştırma, yiyecek-içecek, eğlence vb. işletmeleriyle bağlantı kurarak, kesin rezervasyonları gerçekleştirir. Tur operatörü her paket tur satışından sonra konuk rezervasyon formunu incoming acenteye gönderir ve konfirme (onay) ister. Olası hataları önlemek için de zaman zaman toplu halde oda/müşteri listesi gönderir.

Rezervasyon İşlemleri

Paket turu satın alan misafirlerle ilgili bütün bilgiler acentedeki rezervasyon departmanında toplanır. Karşılayıcı seyahat acentesi, tur operatörünün gönderdiği konuk rezervasyon formlarını ve oda/konuk listelerini ilgili oteller için ayrı ayrı düzenleyerek konaklama işletmesine göndermelidir. Seyahat acenteciliği sektöründe yazışmaların serî olması çok önemlidir. Çünkü satışı yapmaktan daha önemli olan şey satılan programın gerçekleştirilmesidir.

Bunun için acenteye gelen rezervasyon istekleri en kısa sürede konaklama işletmesine gönderilerek onay istenir. Turun başlamasına en az iki-üç hafta kala kesin oda/müşteri listesi tur operatörü tarafından seyahat acentesine gönderilir. Acente de konaklama işletmesine gönderir. Bu süre acente-otel ilişkilerine göre daha kısa da olabilir. Son yıllarda kesin oda/müşteri listesinin gönderilme süresi ortalama on güne kadar düşmüş durumdadır. Konaklama işletmesi, kendisine gönderilen müşteri rezervasyon formunu veya oda/müşteri listesini imzalayıp kaşeler ve acentaya geri gönderir. Bu işleme turizm sektöründe konfirme (onaylama) adı verilir. Acente, konaklama işletmesinden gelen ?konfirme (onay)? veya ?not konfirme (onaylamama)? belgelerini dosyalar ve tur operatörüne gönderilir. Artık en önemli aşama olan uluslararası ulaşım ve konaklama işletmesi rezervasyonları tamamlanmıştır. Geriye transfer, ekstra tur hazırlanması, tur animasyonları, rehberlik gibi çalışmalar kalmıştır. Bu çalışmaları da karşılayıcı seyahat acentesinin

Operasyon bölümü hazırlar. Seyahat Acenteciliği, iletişim teknolojisindeki gelişmelere çabuk uyum sağlamaktadır. Hızlı haberleşen acentalar, hızlı hizmet üreten ve rakiplerini geride bırakan işletmelerdir. Bu yüzden en hızlı haberleşme teknikleri olan merkezi rezervasyon sistemleri yaygınlaşmaktadır. Bu sistemlerde, tur operatörünün rezervasyon bölümünde kaydedilen bilgiler, anında seyahat acentasına ulaşmaktadır. Hatta otellerin, araç kiralama şirketlerinin ve hava yolu şirketlerinin web sitelerinden bireysel olarak rezervasyon yapmak hizmeti hızla yayılmaktadır. Bu hizmeti sunan turizm şirketleri acenteye verecekleri komisyon oranı kadar bir miktarı bireysel müşterilere sunarak, acentelere bağımlılıklarını azaltmaktadırlar.

 

MEB MEGEPYayınları Konaklama Ve Seyahat Hizmetleri Seyahat Acenteciliği 2005

 

Yorum Yapın

Önemli not : Yorumunuz denetim için bekliyor.. Yazıya uygun olmayan yorumlar yayınlanmayacaktır.