TURİZM VE OTELCİLİK PORTALI

ARMATÜR TEMİZLİĞİ

Yazar on Oca 20th, 2009

Fransızca armatüre sözcüğünden gelmektedir. Takıldığı boru veya kabın içindeki suyu İstenildiğinde akıtabilecek bir düzende yapılmış açılır, kapanır alettir.

Banyo Armatür Çeşitleri,Banyoda kullanılan armatür çeşitleri bulunduğu yere göre adlandırılır: Lavabo armatürleri, banyo armatürleri, bide armatürleri, ankastre stop valfi (Rezervuar için) Banyo armatürlerine bağlı duş hortumları ve ankastre stop valfi hortumları yüksek basınç, sıcaklık kaybı ve darbelerden etkilenmemesi için çelik örgülü olması gerekir.

Armatür Temizliğinin Önemi

Armatürlerin alt kısmı duş fıskiyesi ve armatürlerin açma kapama kısımları mikropların üremesine ve yayılmasına uygun yerler oldukları için temizliğinin çok iyi bir şekilde yapılması gerekir.

Armatürlerin Yüzey Çeşitleri ve Özellikleri

·     Krom kaplama

Krom; gümüş gibi parlak hafif mavimtrak ? beyaz renkte kolay kırılabilen sert bir madendir. Nemli ortamlara karşı dayanıklıdır. Hidroklorik asitlere karşı hassastır.

·     Nikel kaplama

Parlak gümüş rengindedir. Demir gibi sert bir madendir, Nikel, suya ve nemli havaya karşı dayanıklıdır. Asitler nikele, demire nazaran daha az etki etse de en çok etki eden nitrik asittir.

·     Pirinç kaplama

Bakırla çinkonun eritilerek karıştırılmasından meydana gelen bir alaşımdır; ancak özelliklerini artırmak için içerisine ilave olarak alüminyum, mangan, demir, kurşun vb.madenler de katılabilir.

·     Altın kaplama

Parlak sarı renkli işlenmesi kolay çok değerli bir madendir. Pahalı olduğundan zenginliğin sembolü olarak kabul edilir; ancak çok lüks işletmeler tarafından tercih edilir.Sudan ve nemden etkilenmez. Bütün asitlere karşı duyarlıdır.

Temizleme Araç Gereçleri

Armatür temizliğinde kullanılan araçlar; eldiven, sünger, nemli ve kuru bezlerdir.Temizlik gereçleri; genel amaçlı temizlik maddeleri, kireçlenmelere karşı kireç çözücü asitli ilaçlar, sirke ve armatürün yapıldığı maddeye uygun temizleme gereçleridir.Kullanılan malzemelerin tanımı için lavabo ve klozet temizliği bölümüne bakınız.

Armatür Temizlik Kurallarının Doğru Uygulanması

Armatür temizliğinden önce armatürün parçalarının özellikleri ve fonksiyonları bilinmelidir. Armatürler genellikle açma kapama kolu, perlatör, filtre ve yön değiştirici parçalardan oluşur. Genel olarak armatürler temizlenirken genel amaçlı yüzey temizleyiciler sünger yardımıyla sürülerek temizliği yapılır, sıcak su ile durulanır, kuru bezle iyice kurulanır. Armatür temizliğinde klorlu ovma maddesi asitli ilaçlar ve bez ile temizliği yapılmamalıdır.

·    Armatörlerin ve el duşlarının günlük temizliği: Kullanımdan sonra suyla veya sabunlu su ile sünger veya bez yardımı ile tamamen temizlenir. İyice durulanır, yumuşak ve tüy bırakmayan bir bezle kurulanarak tamamlanmalıdır.Bu şekilde temizlenen armatürlerin özel temizlenmelerine gereksinim kalmaz.

·    Perlatör temizliği(musluğun ucuna takılan ve suyun ekonomik kullanılmasını sağlayan parça) : Su az akmaya başladığı veya düzgün akmadığı zaman temizliği yapılmalıdır. Perlatör, armatürün ucundan sökülür ve içerisindeki süzgeç yapı ılık sirkede bir saat boyunca bekletilerek temizlenebilir. Bu işlem periyodik olarak altı ayda bir yapılmalıdır.

·    Filtre bakımı: Özellikle ara musluklardaki ve eksantriklerdeki filtrelerin bakımı çok önemlidir. Bu önem kendini elektronik armatürlerde daha fazla hissettirmektedir. Filtrenin bakımı, perlatör bakımı ile aynı şekilde yapılmalıdır.

·    Yön değiştirici bakımı: Yön değiştirici çekildiğinde suyun tamamen el duşundan gelmemesi veya el duşuna gelen suyun azalması yön değiştiricide bir sorun olduğunu gösterir. Bu durumda ya yön değiştirici kireçlenmiştir veya yön değiştirici kolunun yuvası bozulmuştur. Kireçlenme söz konusuysa kireç çözücü ile temizlenmelidir. Diğer durumda ise tamiratı gerekir.

·    Denize yakın turistik işletmelerde: Krom kaplı, nikel kaplı, pirinç kaplı ve altın kaplı armatürler tuzdan dolayı korozyona uğrayacağından sık temizlenmelidir. Uzun süre kullanılmayacak armatürler, naylon poşetler geçirilerek korozyondan korunmalıdır.

Kontrol etme

Armatür temizliğinde kullanılan araç ve gereçler temizlenip kapaklı olanlar sıkıca kapatıldıktan sonra kat arabasındaki yerlerine doğru olarak yerleştirilmelidir.Armatür temizliğinin tamamen yapıldığından emin olmak için banyo terk edilmeden önce tekrar gözden geçirilerek kontrol edilmesi gerekir.

UYGULAMA FAALİYETİ

Yorum Yapın

Önemli not : Yorumunuz denetim için bekliyor.. Yazıya uygun olmayan yorumlar yayınlanmayacaktır.