Barbun Tava Nasıl Yapılır

Yazar on Oca 2nd, 2013

Balığı pişiriyorsunuz bu Tekirmi yoksa Barbunmu nereden anlıyacaksınız.Bu nedenle Öncelikle sizlere Barbun ile Tekir arasındaki farkı anlatmak istiyorum. Barbunya ve tekir balıkları akrabadırlar ve görsel olarak birbirilerine çok benzediklerinden ayrımı oldukça güçtür. Barbunya balığının kırmızı rengi daha canlıdır. Kafası dik ağız açıklığı gözün ön hizasındadır. Altçenelerinin iki yanında bıyık denilen birer uzantıları vardır. Tekirin burun yapısı uzundur. Ağzının arka tarafı göz hizasında değildir. Gövdenin yanlarında üçer ince, sarı çizgi ile barbunya balığından ayırt edilebilir.Bukadar bilgiden sonra yemeğe geçelim.

Barbun balığı küçük balıkların içinde en kıymetli ve en lezzetli olanlardandır. Mevsiminde alırsanız ister tavada, ister fırında yapın her ikisi de çok lezzetli olmaktadır. Ben tercihimi kızartmadan yana kullanıyorum. Size verdiğim bu tarif genellikle lüks restoranlarda uygulanmakta ve biraz daha maliyetlidir. Siz ya bu tarifi, ya da annenizin o muhteşem tarifini uygulayın.

Barbun tava için gerekli Malzeme:

1 kg Barbunya (temizlenmiş, yıkanmış, kurulanmış),

0.5 çay kasığı Tuz

1 su bardağı Beyaz biber

3 su bardağı Bira

0.5 su bardağı Un (elenmiş)

500 cc MTG Naturel Sızma  Zeytinyağı

5 çorba kasığı Limon (süsleme için)

Maydanoz (süsleme için)

Margarin

Barbun tava nasılHazırlanır:

Balıkları tuzlayıp, biberleyin ve biraya batırın. Una bulayıp, fazla ununu silkeledikten Sonra balıkları tavada kızdırdığınız zeytinyağında, her iki tarafı da kızarana dek kızartın. Kâğıt havlu üzerinde fazla yağlarını süzdürün. Önceden ısıtılmış tabaklara alın. Margarini bir tavada eritin. Yağ iyice kızıp, kahverengileşmeye baslar başlamaz balıkların Üzerine dökün. Barbunya tavasını limon ve maydanozla süsleyip, sıcak olarak servis Yapın.

 

Yorum Yapın

Önemli not : Yorumunuz denetim için bekliyor.. Yazıya uygun olmayan yorumlar yayınlanmayacaktır.