TURİZM VE OTELCİLİK PORTALI

BÜFENİN HAZIRLANMASI BUFE CESITLERI

Yazar on Eki 4th, 2008

BÜFENİN HAZIRLANMASI

? Aynı yemekten birkaç tane varsa bunlar büfeye uygun aralıklarla dağıtılır.
? Büyük tepsiler ve gösterişli yemekler büfenin ortasına, diğer yiyecekler iki tarafa doğru simetrik şekilde yerleştirilir.
? Büyük servis kapları, büfenin arkasına küçükler ön tarafa gelecek şekilde konur.
? Dekorasyon malzemeleri büfeye uygun şekilde dağıtılır. Dekorasyon ağırlığı, büfenin bir tarafında toplanmaz.
? İki taraflı büfelerde, birkaç tane girişi olan büfelerin her bölümünde, bütün yemeklerden bulunmasına özen gösterilmelidir.

BÜFE ÇEŞİTLERİ

? GALA BÜFE :
Ücreti toplantı yemeğini düzenleyen ev sahibi tarafından ödenen büfedir. Her misafire göre fiyat belirleme problemi yoktur. Herkes istediğinden istediği kadar alabilir.
? KONSOMASYON BÜFE :
Belli saatlerde herkese açık olan bir büfedir. Yemeğe gelenler büfeden istedikleri yemekleri seçerek alırlar. Fiks bir ücret değil, sadece aldıkları yemeklerin parasını öderler.

? SMÖRGASBOARD :
Bu usül İsveç?ten diğer ülkelere yayılmıştır. İsveç usulü soğuk büfedir ve büfe usulü yemek servislerinin kaynağıdır. Soğuk balık çeşitleri diğer yemeklere hakimdir. Tek fiyat uygulanır ve herkes istediği yemekten istediği kadar alabilir. Ülkemizde ?açık büfe? olarak da adlandırılmaktadır.
? GÖSTERİ BÜFESİ :
Misafirlerin göz zevklerine hitap etmek ve yemek seçmelerine yardımcı olmak üzere hazırlanan büfelerdir. Göze hoş görünen yiyeceklerle, içkilerin sergilendiği bu büfelerden satış yapılmaz.

BÜFE ÇEŞİTLERİ

? ORDÖVR VE DESSERT BÜFELERİ :
Ordövr büfesi, restoranda bir öğünde servis edilecek ordövrleri misafirlere tanıtmak, onların iştahını açmak ve gözlerine hitap etmek için düzenlenir.
Ordövrler soğutuculu, şeffaf kapaklı araba üzerinde sergilenir. Araba misafirler oturduktan sonra masalar arasında dolaştırılır ve misafirlerin beğendiği yiyecekler hemen orada tabaklara konularak servis edilir. Araba yerine konsomasyon büfesi şeklinde de düzenlenebilir.

BÜFE ÇEŞİTLERİ

? KAHVALTI BÜFESİ :
Kahvaltı yiyecek ve içeceklerin sergilendiği ve servis edildiği büfedir.

? BRUNCH BÜFESİ :
Brunch; kahvaltı için geç, öğle yemeği için de henüz erken olan bir saatte alınan ve oldukça uzun süren bir öğündür. Hem kahvaltılık yiyecekler ve hem de öğle yemeğinde servis edilecek yiyecek ve içecekler bulunur.

2 yorum

  1. irem Diyor ki:

    daha detaylı bilgi istiyorum büfe çeşitlerinde neler olduğu gramajları detay istiyorum mümkünse

  2. batuhan Diyor ki:

    ireme katılıyorum modüllerde zaten tam anlaşılamiyorrr

Yorum Yapın

Önemli not : Yorumunuz denetim için bekliyor.. Yazıya uygun olmayan yorumlar yayınlanmayacaktır.