BURSA -ULUDAĞ KAYAK MERKEZİ

Yazar on Ara 25th, 2008

Bursa’nın 36 km. güneyinde yer alan Uludağ, ülkenin en gözde kış sporları merkezidir. Flora ve faunasının zenginliği ile 1961 yılında Milli Park ilan edilen Uludağ, sadece kış turizmine değil, yaz aylarında kampçılık, trekking ve günübirlik piknik etkinliklerine de olanak sağlamaktadır. Antik dönemde Olympos Misios adıyla tanınan Uludağ, tanrıların Troya Savaşını izlediği yer olarak mitolojideki yerini almıştır.

Uludağ Kayak Merkezi I. ve II. Gelişim Bölgeleri olmak üzere iki ayrı bölgeden oluşmaktadır. I. Gelişim Bölgesi yatırımlarını tamamlamış durumdadır. 1986 tarihinde turizm merkezi ilan II. Gelişim Bölgesinde 3300 yatak kapasiteli 11 adet turistik tesis parseli düzenlenmiş olup 3300 yatak kapasiteli 11 adet parsel yatırımcıya tahsis edilmiştir.

Uludağ kayak merkezi Alp ve Kuzey disiplini ile “Tur kayağı” ve “Helikopterli kayak” uygulamaları bakımından uygun coğrafya şartlarına sahiptir. Kayak dışında snow board, big foot, buz pateni, kar motosikleti aktiviteleri bulunabilir.

Uludağ kayak merkezine Nasıl Gidilir

Öncelikle Bursaya gideceksiniz.Sonra ise Uludağ kayak merkezine ulasım yollarını deneyeceksiniz.

Uludağ kayak merkezine Ulaşım: Uludağ Milli parkına hem karayolu ile hem de teleferik ile ulaşım sağlanabilmektedir. Kayak Merkezi Bursa’ya karayolu ile 40, havaalanına 60 dakikadır.

Uludağ yolu şehir merkezinden Milli Parkın girişine kadar 22 km., Milli Park Oteller Bölgesi arası 12 km.dir. Özel araç ile gidiliyorsa Bursa’dan en uygun Çekirge yolundan çıkılabilir. Kış aylarında arabada da zincir, takoz ve çekme halatı bulundurulmalıdır. Yol üzerinde zincir alınacak ya da kiralanacak yerler bulunmaktadır.

Özellikle kış aylarında günün her saatinde Bursa kent merkezinden (Tophane semti) minibüs bulunabilir. Kayak merkezine çıkmak ortalama 1.5 saat sürmektedir.

Uludağ’a teleferikle çıkılabilir. Bursa Kadı Yayla (1235 m) arasında iki, Kadı Yayla Sarı Alan (1621 m.) arasında iki, toplam dört hat vardır. Her hatta 30 kişi taşıyan bir kabin çalışır. Ancak kayak takımlarını teleferikle taşımak yasaktır.

Teleferik Bursa’nın Teleferik semtinden 20 dakikada bir kalkar. Teleferik önce Kadı Yaylaya çıkar. Orada kabin değiştirip, Sarı Alana çıkan kabine binilir. Yolculuk yaklaşık 25 dakika sürmektedir. Buradan Oteller Bölgesine ulaşmak için minibüs bulunmaktadır. Sarı Alanla Oteller Bölgesinin arası 7 km.dir. Yazın ayrıca Sarı Alandan Çoban Kayaya (1750 m) telesiyejle gidilebilir.

Coğrafya: 2543 metreye ulaşan doruğu (Kara Tepe) ile Batı Anadolu’nun en yüksek dağıdır. Çevre, orman örtüleri ile kaplıdır. Uludağ yöresi yarı ılıman iklim kuşağı üzerindedir. Hakim rüzgar yönü güneybatı-güney yönlerindedir.

Uludağ Kayak alanı 1750-2543 m. yükseklik arasındadır. Kayak için uygun zaman 20 Aralık-20 Mart tarihleri arasındaki dönemdir. Normal kış koşullarında üç metre dolayında kar yağışı alan yöre, mevsim başında toz kar, sonunda ise ıslak kar niteliği gösterir.

Uludağda Konaklama ve Diğer Hizmetler: On ikisi kamu kuruluşuna, 15′i özel sektöre ait toplam 27 konaklama tesisinde 3000′in üzerinde yatak kapasitesi bulunmaktadır.

Alışveriş merkezleri, yeme-içme-eğlence yerleri, sağlık ocağı hizmet vermektedir. Kayak malzeme satış ve kiralık yerler ile kayak hocaları bulunabilir.

Uludağ Kayak Merkezi Mekanik Tesisler ve Pistler: Oteller bölgesinde 8 telesiyej, 7 telesiki olmak üzere 15 mekanik tesiste 11.000 kişi/saat kapasite mevcuttur. 13 farklı pist vardır.

Bursa, Uludağ

With its 2543 m height and excellent nature, Uludağ is the most popular winter sports center in Turkey.It is also a National Park of Turkey.It used to be called Olympos Misios during ancient ages and also in mythology this place is known as the place at where gods watched the war of Troya.Transportation to this National Park is provided both by land route and rope way (teleferic).It is about 36 km away from Bursa city center.27 resorts serve with their totally over 3000 beds.Malls, medical centers, places for amusement are available.

9 yorum

 1. Hamide Diyor ki:

  İstanbul’dan Bursa’ua Hızlı feribot seferlerinin başlaması ile Uludağ’a ulaşım bir hayli kolaylaştı. İstanbul’dan evinizden çıkıp 2.50 saatte Bursa’ya gidebiliyorsunuz. Kayakçılar için büyük bir fırsat

 2. zafer yılmaz Diyor ki:

  ben yaglı boya badana ısınden emeklı olmus 3 cocuk babasıyım akdogan otelde 4 yıl calıstım bursa mudanyada kendı doner salonumda 4 yıl ıslettım usta olarak.ayrıca balı lokantalarında calıstım ustayım ıs arıyorum 12 ay boyunca sorunsuz calısma kosuluyla

 3. hüseyin çetinkaya Diyor ki:

  ben 14 yıllık bayan kuaförüyüm antalya kemerde otelde kuaför salonum var sezon bitiyor diye iş arıyorum uludag otellerinde

 4. semih Diyor ki:

  ben 1998 liyim bana göre biriş varsa çok iyi olur

 5. semih Diyor ki:

  1998 liyimben neolur benı işealın

 6. anıl Diyor ki:

  adım anıl adana da oturuyorum turizm işiyle uğrasıyorum 1989 doqum’0luyum mesleq’im barmen’ım ınqılızce bılıyorum ıstersenız referanslarımı sunabılırım yardımcı olursanız sevınırım ve ısımle ılqılı elımden qelenın hepsını yapmaya ve basarılı bı sekılde devamlılıqını surdurmeye hazırım ANIL ırtıbat:0544 242 93 32

 7. CrazyBoy Diyor ki:

  Merhaba aydında yaşıyorum.. 3 sezon turizm tcrübem var.. 19 yaşındayım kışın boş oluyorum iş bulamıyorum aydında.. çalışmak istiyorum.. araştırdım kayak merkezinde iş bulabirimm diye düşündüm iş arıyorum yardımcı olursanız sevinirim telefonum 05309447994 – Hüseyin

 8. Burak Diyor ki:

  merhaba üniversite öğrencisiyim ingilizce biliyorum,orta derece de almancam var.94 lüyüm iş arıyorum 05335110960 no’lu numaradan bana ulaşabilirsiniz.

 9. Murat Diyor ki:

  Mrblar cankurtaran belğem var havuzda çalışmak veya meydanda çalışmak istiyorum 0537 370 86 42 yardımcı olurmusunuz

Yorum Yapın

Önemli not : Yorumunuz denetim için bekliyor.. Yazıya uygun olmayan yorumlar yayınlanmayacaktır.