TURİZM VE OTELCİLİK PORTALI

ÇAMAŞIRLARI GRUPLANDIRMA

Yazar on Oca 24th, 2009

ÇAMAŞIRHANE ÇALIŞMA KURALLARI

 

Çamaşırhane (Linen Room),İşletmenin, konukların ve personelin çamaşırlarının gruplandırıldığı, dikiş-tamirinin yapıldığı, yıkanıp, sıkılıp,ütülendiği, katlanıp depolarda saklandığı ve çamaşır alışverişinin yapıldığı bölümdür.

Çamaşırhanenin Bölümleri

a) Temiz çamaşır: Yıkanan, dikiş ve tamiri yapılan, ütü vekolası biten çamaşırlar kontrol edildikten sonra kendilerine mahsus olan raflara yerleştirilir. Çamaşır dolabının kapısı, toz girmeyecek şekilde sıkıca kapatılmalıdır. Çamaşırlar raflara, büyük ve ağır çamaşırlar bel hizasında ve altta, hafif ve küçük çamaşırlar ise üstte olacak şekilde yerleştirilir. Temiz çamaşırların sayılıp teslim edilmesi için tezgâhların bulunması gerekir. Temiz çamaşır bölümündeki görevliden başka personelin girmesini engelleyen üstü açılan ikilikapılar bulunmalıdır. Bu kapılar sayesinde temiz çamaşır konusundaki kayıplar engellenmiş olur

b) Kirli çamaşır: Bu bölümde bütün kirli çamaşırlar tasnif edilir ve sayılır. Çamaşırhane yıkanmak üzere gelen kirli çamaşırların tasnif edilmeleri pek çok pratik faydalar sağlar.

Çamaşırlar yıkanmadan önce:

1-Renklerine

2-Cinslerine (ipek, yün, pamuk, keten vb)

3-Büyüklüklerine

4-Kirlilik derecelerine göre tasnif edilir (Resim 1. 2).

c)Yıkama – Kurutma: Bu bölümde, çamaşırlar makinelerde yıkanarak kirlerinden ve lekelerden arındırılır, gruplara ayrılarak kurutulur

d) Ütüleme: Yıkanan çamaşırlar tamir edildikten sonra ütülenir ve bazıları da kolalanır. Büyük otellerde ütü işleri özel olarak yapılmış özel makinelerde yapılır (Silindir ütü, pres ütü,

el ütüsü, manken ütülerde ütülenebilir.). Ütüleme işlemlerinin ayrıntılı bilgileri için bakınız: Çamaşırları Ütüleme Modülü

e) Dikiş ? tamir bölümü: Dikiş ve tamiri gereken çamaşırlar bu bölümde onarılır. Tamir ve dikiş için dikiş makineleri, dikiş malzemeleri (iplik, makas, vs) bulunmalıdır.Tamiri yapılmamış olan çamaşırlar yıkama ve ütülemeye gönderilirse orada arızalar daha da genişler ve eşya kullanılamaz hale gelir. Bu nedenle çamaşırların onarım işlemleri yıkanmadan önce yapılmalıdır

Çamaşırhane Bölümlerinin  Özellikleri

Temiz çamaşırların bulunduğu bölüm yıkama bölümüne en yakın yerde olmalıdır. Bazı tesislerde çamaşırhane şefi temiz çamaşır bölümünü ofis olarak da kullanabilir. Kirliçamaşırların bulunduğu bölüm genellikle çamaşırhanenin girişinde veya yakınında bulunur,

Housekeeper

yıkama ? kurutma işlemleri makineler tarafından yapılmaktadır. Günümüzde çok gelişmiş tam otomatik çamaşır makineleri çamaşırhanelerde yerlerini almaktadır. Ütüleme bölümünde ise yeni ütüler işleri çok kolaylaştırmıştır. Çamaşırhanelerde çalışmak personele zevk verirolmuştur.

Çamaşırhanenin genel özellikleri:

-Aydınlık ve yeterince ışıklandırılmış olmalı

-Havalandırma tertibatı iyi olmalıdır.

-Tavanı alçak değil yüksek olmalıdır.

-Araç ve gereçlerin rahatça sığabileceği, personelin rahat hareket edebileceği genişlikte olmalıdır.

-Sıcak ve soğuk suyu devamlı akacak düzende olmalıdır.

-Zemini çabuk kuruyan, kir tutmayan ve kaygan olmayan özellikte olmalıdır.

-Emniyetli bir elektrik tertibatına sahip olmalıdır.

-Elektrik kabloları, elektrik prizleri ve su tesisatı iyi izole edilmiş olmalı, personelin çalışma alanına uzak olmalıdır.

Çamaşırhane Personeli Organizasyon Şeması

1) Küçük otellerde

2) Büyük otellerde

Yıkayıcı Ütücü

Housekeeper

Çamaşırh.şef

Çam. Yıkay. Ütücüler Terziler Markalayıcı

Personel Çeşitleri Görev ve Özellikleri

Çamaşırhane Şefi

-Çamaşırhaneye giriş yapan tüm çamaşırlardan, çamaşırhane personelinden ve burada bulunan tüm araç-gereçlerden sorumlu, genel kat yöneticisine bağlı çalışan kişidir.

-Çamaşırhane şefinin sorumlulukları:

-Kirli çamaşırların gruplara ayırıp kontrol edilerek, kullanılamayacak durumda olanların kayıtlardan düşürülerek sağlam olanların yıkama bölümüne teslim edilmesi.

-Çamaşırlar yıkanırken doğru ve yeterli miktarda kimyasal kullanılmasını sağlanması.

-Çamaşırhaneye personel alınması ve personelin işten çıkarılması konusunda görüş bildirmek.

-Çamaşırhanede kullanılacak olan bütün demirbaş ve yoğaltım eşyalarının temizlik, bakım, tamir ve düzeninden sorumludur.

-Çamaşırhanedeki stok kayıtlarını tutulmasından sorumludur.

-Yıkanacak çamaşırların lekelerinin çıkartılarak, dikiş- tamirinin yaptırılmasını sağlamak.

-Müşteri çamaşırlarının yıkatılıp, ütülettirilip, paketlenerek müşteriye teslim edilmesi.

-Müşteri çamaşır fişlerinin hesaplanarak ön büroya gönderilmesi.

-Çamaşırhane araçlarının temizlik ve bakımlarının yaptırılması.

-Çamaşırların sağlık ve hijyen kurallarına uygun stok edilmesi.

-Personelin hijyen kurallarına uygun olarak çalışmasını ve temiz üniforma giymesini sağlamak.

-Çamaşırhanede ihtiyaç duyulan kimyasalların temin edilmesini sağlamak.

-Çamaşırhanede iş kazaları ve meslek hastalıkları konusunda gerekli tedbirleri alarak, personeli eğitmektir.

Çamaşırhane Şef Yardımcısı

Çamaşırhane şef yardımcısı şefine karşı sorumludur.

Çamaşırhane şefinin olmadığında onun yerine vekâlet eder.

Çamaşırhane şefinden aldığı talimatlar doğrultusunda,

Çamaşırhanenin iş akışına uygun çalışmasından, çamaşırhane hijyeni ve güvenliğinden sorumludur

Kuru Temizleme Elemanı

Kuru temizleme makinesi operatörü güçlü, dikkatli, sorumluluk sahibi ve aktif bir kişi

olmalıdır. Konuk çamaşırlarını personel üniformalarını, tüm yumuşak dokulu mobilyaları,

istenen en iyi standartta kuru temizleme yapmaktan çamaşırhane şef yardımcısına karşı

sorumludur.

Yıkayıcı

Çamaşır makinesi operatörü genç ve fiziksel olarak güçlü, aktif bir kişi olmalıdır. Tesis ve konuk çamaşırlarının istenilen standartta yıkanmasından çamaşırhane şef yardımcısına karşı sorumludur. Diğer sorumlulukları:

-Hijyen kurallarına uygun çalışmak

-Yıkanacak çamaşırları saymak ve çeşitlerine göre ayırmak

-Yıkanacak çamaşırları, kapasitesine göre makineye yerleştirmek

-Yıkanacak çamaşırın cinsine uygun yıkama programı uygulamak

-Çamaşırları, cinsine uygun temizlik maddesi ve diğer kimyasal temizleyiciler

kullanarak yıkamak,

-Yıkanan çamaşırları, taşıma arabasına koymak

-Çamaşır makinelerinin günlük temizliğini yapmak

-Çamaşır makinelerin arızalarını rapor etmektir

Ütücü

Bu grupta çalışan personel çeşitli çamaşırların ütüleme ve katlama yöntemlerini iyi bilmeli, bütün ütüleri kullanabilme becerisine sahip olmalı, kumaşları tanıyıp hangi kumaşın hangi sıcaklıkta ütüleneceğini iyi bilmelidir. Ütülerde meydana gelebilecek küçük arızaların tamir ve bakımını yapabilmeli.Çalışkan ve becerikli olmalıdır. Bu personel çamaşırları ütülerkatlar ve çamaşır şefine teslim eder. Ütücülerden bir kısmı sadece personel çamaşırlarıyla ilgilenir

Çamaşır Katlayıcı

Çamaşırların yıkanıp ütülendikten sonra düzgün bir şekilde katlanmaları oldukça önemlidir. Çamaşır katlama işini genellikle ütücüler yapmaktadır. Otellerde ayrıca bulundurmayabilirler. Çamaşırları kullanırken, kat yeri sayesinde büyük kolaylık sağlanır (özellikle masa örtüsü ve çarşaflarda)

Personel Çalışma Zamanları

İşletmedeki doluluk oranı ve personel sayısı göz önüne alınarak çalışma süresi genel kat yöneticisi tarafından tespit edilmektedir. Gerek görülürse personel sayısı artırılır ya da çalışma saatleri uzatılarak çamaşırlar zamanında yetiştirilir. Çamaşırhane personeli genellikle sabah şiftinde çalışmaktadır. Gerek görülürse yeterli miktarda eleman nöbetçibırakılabilir.

Personel iş başı kuralları

Kıyafet hazırlığı

Çamaşırhanede çalışan personel işe başlamadan önce iş kıyafetini giymek zorundadır.Bu kıyafetin temiz ve ütülü olasına dikkat edilmelidir.İş kıyafetinin giyilmesi ve temizliğinin kontrolünün yapılması çamaşırhane şef yardımcısının sorumluluğundadır.

Malzeme Hazırlığı

Çamaşırhane de çalışan personelin işe başlamadan önce yapacağı çalışma ile ilgili araç ve gereçleri önceden temin ederek hazırlaması en önemli konudur. Çalışmaları sırasında ihtiyaç duyacağı makinelerin kontrol ve bakımını yapmak zorundadır. Çalışma alanının temizlenmesi ve iş kazalarını önlemek için gerekli tedbirlerin alınması gerekir Çamaşırhanede Kullanılan Form ve Raporlar

-Malzeme Takip Formu

-Kuru Temizleme Formu

-Makine Takip Formu

-Malzeme Giriş Formu

-Kullanım Dışı Malzeme Takip Formu vs

Form düzenleme teknikleri

İşletmeler formları düzenlerken en çok dikkat ettikleri konu hazırlanan formun işletmede ki ihtiyaca tam olarak cevap vermesidir. Form da bulunan bölümlerin yeterli olması, kısaltmaların ve sembollerin anlaşılır olması, sıra numarasının mutlaka ilk sütunda gösterilmesi, formun adının açık şekilde yazılması, formun düzenlendiği tarihin gösterileceği bölümün ayrılması, teslim eden ve teslim alanlara en altta yer verilmesi gerekmektedir.

Form doldurma teknikleri

Form üzerinde ayrılan bütün bölümler eksiksiz doldurulmalıdır. Eksik doldurulmuş bir form ilgili her departmanda eksik kayıt yoluyla yanlışlıklara sebep olacağı için form doldurma tekniğine uygun doldurulması önemlidir.

Formları Dosyalama ve Arşivleme Teknikleri

Formlar işletmenin benimsediği dosyalama sistemi içerisinde ilgili dosyalara kaldırılırı, gerektiği zaman bu dosyalardan formlar çıkartılarak kontrol edilir.

ÇAMAŞIR GİRİŞ ? ÇIKIŞ İŞLEMLERİ

Çamaşır Giriş Düzeni

Çamaşırların çamaşırhaneye giriş düzeni: Tesis ve konuklara ait toplanan kirli çamaşırlar toplanan çamaşırlar çamaşırhaneye teslim edilir. Çamaşırları personel bizzat kendisi getirerek teslim edebileceği gibi bazı otellerde shotlama sistemi (katlardan çamaşırhaneye baca bağlantısı) olarak bilinen yöntemle kirli çamaşırlar çamaşırhaneye ulaştırılabilir. Bu yöntemle zamandan ve iş gücünden tasarruf sağlanır

a)Departmanlara göre zaman çizelgesi

Çamaşırhanede yürütülen çalışmalar bir programa bağlıdır. Önce servis departmanı   daha sonra kat hizmetleri ve mutfak departmanları yıkanmak üzere kirli çamaşırlarını gönderir. Personel üniformalarının ise çamaşırhaneye gönderilmesi her bir departman için ayrı zamanlarda olmalıdır. Her işletme kendisine uygun zaman çizelgesi hazırlamalıdır.

b)Çalışma düzenine uygun zaman çizelgesi

Çamaşırhanede çalışma düzenine uygun zaman çizelgesi hazırlanırken, çamaşırhanedeki işlem sırası göz önüne alınmalıdır. İş akışına uygun olmayan bir zaman çizelgesinin işletmeye fayda sağlaması mümkün değildir. İş gücünden ve zamandan büyük kayıplara sebep olacağı kesindir

Çamaşırların Teslim Teknikleri

a) Tekniğine göre gruplama

Çamaşırhaneye yıkanmak üzere gelen çamaşırlar, üç ana grupta toplanır:

1. Otel çamaşırları: Yatak takımları, masa örtüleri,perdelikler, döşemelikler v.b.

2. Konuk çamaşırları: (Elbise, iç çamaşırı, gömlek, vb)

3. Personel çamaşırları: (Üniformalar, ceketler, başlıklar).

Çamaşırlar aşağıdaki esaslara göre gruplandırılırlar:

Renklerine göre,

Cinslerine göre (İpekli, yünlü, pamuklu, vb),

Büyüklüklerine göre (el-yüz havlusu, banyo havlusu),

Kirlilik derecesine göre (Çok kirli, az kirli

b) Çamaşırhane görevlisine teslim etme

Büyük otellerde çamaşırlar, çamaşırı getiren personel tarafından, imza karşılığı çamaşırhane görevlisine teslim edilmektedir.Fiziki şartları uygun olan otellerde özellikle tesis çamaşırları ve personel çamaşırları shotlama sistemiyle çamaşırhaneye ulaştırılmaktadır.Konuk çamaşırları odaya bakan maid tarafından çamaşırhaneye belge karşılığında teslim edilir.

Çamaşırları Yıkamaya Hazır Hale Getirme İşlemleri

Kirli çamaşır bölümünde bulunan çamaşırlar önce dikkatlice kontrol edilmeli, tamir gerektirenler dikiş bölümüne gönderilmelidir.

Diğerleri ise:

Renklerine,

Cinslerine göre,

Büyüklüklerine göre,

Kirlilik derecesine göre gruplandırılarak yıkamaya hazır hale getirilir.

Çamaşırlarda leke var ise yıkama yapılmadan önce mutlaka çıkarılmalıdır aksi takdirde daha sonra lekenin çıkarılması güçleşir veya leke (Mürekkep lekesi vb) diğer çamaşırlara da bulaşabilir

Çamaşırhane Personeli Tarafından Yapılan Çıkış İşlemleri

a)Gelen listenin kontrolü

Çamaşırhaneye gelen çamaşır istek listesindeki çamaşırların cins ve miktarlarında bir yanlışlık olup olmadığı kontrol edilir.

b) Talep edilen malzemenin stok kontrolü

Talep edilen çamaşırların stoklarda yeterince olup olmadığı kontrol edilir. Eğer yeterli stok yoksa Talepte bulunan departman şefiyle görüşülerek, problem çözülür.

c)Talep miktarını stoklara uygun hazırlama

Talep edilen malzeme miktarının stoklara uygun olarak hazırlanması sağlanmalıdır. Talep edilen malzemeler depolardan çıkartılarak listedeki miktara uygun hazırlanır. Stoklarla ilgili bir problem varsa ilgili kişilerle görüşülerek gerekli tedbirlerin alınması sağlanır.

d)Malzemeyi departmanlara göre ayırma

Çıkışı yapılacak malzemeleri istek yapan departmanlara göre ayırarak ileride olabilecek karışıklıklar önlenmiş olur. Her bir departmana giden çamaşırların cinsi ve miktarı doğru bir şekilde tespit edildiğinde malzeme takibi daha sağlıklı yapılır.

e) Son kontrol ve sayımın yapılması

Çıkış yapılacak malzemeleri departmanlara göre ayırdıktan sonra elimizdeki liste ile hazırlanan malzemeleri cins ve miktar olarak sayarak karşılaştırıp kontrol işlemini bitiririz.

f) Malzemenin teslime hazır hale getirilmesi

Daha önceden talep edilen malzemeler sayılıp, kontrol edildikten sonra ihtiyacı olan

departmanlara taşınabilmesi ve bu taşınma sırasında zarar görmemesi için ambalajlanması ve uygun taşıma araçları içerisine konması gerekir. Bu işlem yapılmaz ise malzemelerin bir kısmı daha kullanılmadan tekrar kirli olarak çamaşırhaneye dönecektir.

g) Malzemenin imza karşılığı görevli personele teslim edilmesi

Çamaşırhaneden yapılan her çamaşır çıkış işleminde,çamaşırı teslim alacak departmanın yetkili personeline imza karşılığında çamaşırlar teslim edilir. Bu yöntemle çamaşırların hangi departmanda ve ne miktarda kullanıldığı öğrenilir.

Departmanlardan Yapılan Çıkış İşlemleri

a) Departmanlarda malzeme eksiklerinin tespiti

Departmanlarda malzeme eksikleri ilgili personel tarafından yapılır ve bu eksikler departman şefine bildirilerek gereken malzemelerin teminin de ilk işlem yapılır

b) Tespite uygun talep listesi hazırlama teknikleri

Taleplerin listeleme yöntemleri:

1. Her departmanda düzenlenmiş olarak bulunan çamaşır listesini işaretleme.

2. Kullanılacak malzemelerin listesini eksiksiz olarak yazmak

c) Talep formunu doldurma teknikleri

Talep formlarında malzemenin karşısına ihtiyaç duyulan miktar yazmak suretiyle doldurulur ve departman şefi tarafından imzalandıktan sonra işleme konur.Talep formu liste şeklinde hazırlanacaksa malzemenin sıra no, cinsi, miktarının yazılması ve departman şefi tarafından onaylanması gerekmektedir.

d) Hazırlanan formu çamaşırhane görevlisine teslim etme

Departman şefinin düzenlediği malzeme talep formu görevli personel tarafından çamaşırhaneye götürülür ve çamaşırhanedeki ilgili personele teslim edilir.

e) Hazırlanan malzemeleri form ile karşılaştırma

Çamaşırhane görevlisi teslim aldığı malzeme talep formunu inceleyerek listedeki malzemeleri hazırlar ve kontrol eder.

f) Kontrol edilen malzemeleri imza karşılığı teslim etme

Çamaşırhane personeli tarafından hazırlanıp kontrol edilen çamaşırlar imza karşılığı talepte bulunan departmanın görevlisine teslim edilir

UYGULAMA FAALİYETİ

TESİS VE KONUK ÇAMAŞIRLARINI NUMARALANDIRMAK

Numaralama (Markalama) Tanımı

Çamaşırların bir birlerine karışmalarını önlemek ve her birinin ayrı takip edilmesi için Yapılması gereken bir kodlama işlemidir.

Numaralandırmanın Önemi

Otel işletmelerinde ve bağımsız çamaşırhanelerde yıkama işlemi gören çamaşırlar hem miktar olarak hem de çeşit olarak çok fazladır. Bu nedenle çamaşırların birbirlerine karışmadan geri teslim edilmesi açısından numaralandırma yöntemi oldukça önemlidir.Ayrıca tesis içinde farklı salonlarda kullanılan masa örtüsü, perde gibi mefruşat grubu

eşyaların da karışmaması için bu yöntem kullanılır. Böylece hem karışıklık önlenir hem de zamandan kazanılır.

Numaralandırma Yöntemleri

a) Manuel, (kalemle) numaralandırma: Kalem ile yıkanacak olan elbisenin etiketi üzerine bilgi yazılması işlemidir. Bu teknik genellikle küçük otellerde uygulanan bir numaralandırma şeklidir.

b) Makine ile numaralandırma: Yatak kapasitesi 150?1000 üzerinde olan otel işletmelerinde numaralandırma işlemi çok daha dikkatli yapılmalıdır. İş hacmi büyüdükçe hata yapılma olasılığı da büyümektedir. Büyük otel işletmelerinde Makine ile şerit üzerine personel veya konuk bilgisi işlenerek giysi üzerine işlenir

Kontrol Etme

Çamaşırhaneye gelen çamaşırların numaralandırma işlemi yapıldıktan sonra mutlaka kontrol edilmelidir. Bu işlem basamağı yapılmadığı durumlarda eksik veya yetersiz etiketlemeden dolayı karışıklıklar olacaktır. İşletmenin başarılı ve konuğun memnun olması için kontrol işlemlerinin dikkatli, tekniğine uygun olarak yapılması gerekir UYGULAMA FAALİYETİ

TESİS VE KONUK ÇAMAŞIRLARINI GRUPLANDIRMA

Çamaşır Gruplamanın Tanımı

Gruplama odasına gelen kirli çamaşırlar kontrol edilerek tamirat ihtiyacı olan Çamaşırlar terziye gönderilir. Lekeli çamaşırların tespitinde oda görevlileri lekeli çamaşırları İşaretleyerek (düğüm atmak vb) çamaşırhaneye göndererek çamaşırhane personelineYardımcı olmuş olur. Sağlam olan kirli çamaşırlar renklerine, cinslerine, büyüklüklerine ve

Kirlilik derecelerine göre ayrılması işlemine gruplandırma denmektedir.

Çamaşır Gruplandırmanın Önemi

Çamaşırları gruplandırarak en uygun yıkama programında doğru şekilde yıkanmaları Sağlanır. Böylece çamaşırların yıpranmaları önlenerek uzun süre kullanılmaları sağlanmışOlur. İşletmenin maliyetlerine olumlu katkılar sağlar.

Konuk çamaşırlarında ise gruplandırma sayesinde çamaşırların özelliklerine uygunProgramda yıkanması sayesinde herhangi bir deformasyonun olması engellenerek konuğunMemnuniyeti sağlanmış olur. Personel çamaşırlarının da gruplandırılarak yıkanması sayesinde kıyafetlerin görüntü güzelliği ve hijyen kurallarına uygunluğu sağlanmış olur.

Temiz ve ütülü kıyafetler konuk üzerinde olumlu bir izlenim bırakarak işletmeye ve işletmede üretilen ürünlere güven duyulmasını sağlar.

Çamaşır Gruplandırma da Dikkat Edilecek Hijyen Kuralları

-Kirli çamaşırlar ve temiz çamaşırlar ayrı tutulmalıdır.

<-Kirli çamaşırlar temizlik araç ve gereçleriyle bir arada tutulmamalıdır.

-Kirli ve temiz çamaşırlar nemli ortamlarda bırakılmamalı, temiz, kuru ve havadar yerlerde saklanmalıdır.

-Konuklardan hasta olan varsa, çamaşırları diğer çamaşırlardan ayrı taşınıp temizlenmelidir.

-Hasta çamaşırlarının çamaşırhaneye gönderilmesin esnasında şut sistemi kullanılmamalıdır.

-Lekeli çamaşırlar diğerlerinden ayrı olarak çamaşırhaneye gönderilip temizlenmelidir.

-Kirli çamaşırlar, kirli çamaşır torbası veya kirli çamaşır arabasında çamaşırhaneye gönderilmeli, konuk çamaşırları ise ya şut sitemiyle ya da konuk çamaşır torbasına konarak çamaşırhaneye teslim edilmelidir.

Kirli çamaşırlar taşınırken dikkatli ve hijyen kurallarına uygun taşınmalı, çeneye ve koltuk altına sıkıştırılmamalıdır

Çamaşırları Departmana Göre Gruplandırma

a) Kat hizmetleri:

-Yatak çarşafları; tek çift kişilik

-Yorgan çarşafı; tek veya çift kişilik,

-Yastık kılıfı

-Banyo havluları

-El yüz havluları

-Banyo paspasları

-Pikeler, battaniyeler, divan örtüleri, yatak örtüleri

-Koltuk, kanepe örtüleri

-Yedek perde ve tüller

-Masa örtüleri, peçeteler

-Bornozlar, vb

b) Servis ? bar malzemeleri

-Masa örtüleri

-Kapaklar

-Moltonlar

-Skörtler

-Peçeteler

-Garson peçeteleri

-Kurulama bezleri

-Sandalye minderleri ve giydirmeleri

c) Mutfak malzemeleri

-Tutacaklar

-Kurulama bezleri

-Devamlı havlular

d) Bulaşıkhane malzemeleri

-Bulaşıkhane için hazırlanmış özel önlükler

-Devamlı havlular

-Kurulama bezleri

e) Genel alan malzemeleri

-Koltuk minderleri

-Perdeler

-Koltuk örtüleri

f) Özel alan malzemeleri

Koltuk kılıfları

-Sandalye minderleri

-Masa örtüleri

-Perdeler

g) Temizlik bezlerini gruplandırma

<!–[if !supportLists]–>·<!–[endif]–>Güderiler

-Cam bezleri

-Ovma bezleri

-Kurulama bezleri

-Parlatmada kullanılan bezler

-Toz bezleri

h) Paspasları gruplama

-Islak paspaslar:

-Genel alan da kullanılan

-WC de kullanılan

-Yemekhane ve restaurantta kullanılan

-Dış alanlarda kullanılan

-Kuru paspaslar (moplar)

ı) Üniforma gruplama

<-Mutfak personeli üniformaları (Önlük, pantolon, ceket, gömlek, kep, çorap,fular, el havlusu)

-Servis personeli üniformaları (Pantolon, gömlek, etek, şort, tşört, yelek, kravat,papyon, fular, çorap, ceket, süeter, servis eldivenleri)

j) Konuk çamaşırlarını gruplama:

-İç çamaşırlar (renkliler ayrı)

-Gömlekler

-Mendiller

-Pantolonlar

-Kazak, süeter vb.

-Çorap vb. eşyalar.

Kumaş Özelliğine Göre Gruplama

a) Büyüklüğüne: Yastık kılıfı ve çarşaf aynı cins olmasına rağmen,büyüklükleri farklıdır. Küçük çamaşırlar, büyüklerin arsında yıpranır.

b) Cinsine: Yatak ve havlu takımları hem dokunuş hem de kullanılış yönünden farklı cinstedir. Her ikisi bir arada yıkanmamalıdır. Ayrıca pamuklu ve yünlü kumaşlar farklı ısıdaki suda yıkandığından birlikte yıkanmamalıdır.

c) Rengine: Renkli ve beyaz çamaşırlar bir arada yıkanmamalıdır. Çünkü renkler birbirine karışacağı gibi, beyaz için kullanılan ağartıcılar, renklileri bozabilir.

d) Kirlilik derecesine: Az kirli çamaşırlar, çok kirli çamaşırlarla birlikte yıkanmamalı; çok kirli çamaşır üç su ile temizlenirken, az kirli çamaşıra iki su yeterli olabilir. Kirlilik derecesine göre gruplamak, az kirli çamaşırın yıpranmasını önleyeceği gibi su, deterjan, elektrik, zaman ve enerji tasarrufu gibi faydalar da sağlaması bakımından önem kazanır.

 

Yorum Yapın

Önemli not : Yorumunuz denetim için bekliyor.. Yazıya uygun olmayan yorumlar yayınlanmayacaktır.