TURİZM VE OTELCİLİK PORTALI

Çilek Şurubu

Yazar on May 6th, 2011

1500 g Çilek ,2000 g Şeker (8 bardak) ,1 yemek kaşığı limon tuzu veya 3 limon suyu

Genellikle pazarlarda satılan organik küçük Bursa Çilekleriyle yapmanızı tavsiye ediyorum. Bu tür çilek bulamasanız da problem değil. Aldığınız her türlü çilekle yapabilirsiniz.

Bütün çileğin sap ve çürüklerini ayıklayınız ve bir tencereye koyarak bol su ile iyice yıkadıktan sonra bir süzgeçle suyunu süzünüz.

Daha sonrada; ayıklanmış ve yıkanmış çilekleri, bulundukları tencerelerin içinde hamur yoğurur gibi iyice eziniz ve sonra da posaları kalıncaya kadar tencereye süzünüz.

Daha sonra; süzülmüş çilek sularına, 2.000 g şeker (8 bardak) ve  3 limon suyu ilâve ederek, hepsini beraber kuvvetli ateşte bir taraftan karıştırmak suretiyle 7 ? 8 dakika kaynatınız ve soğumaya bırakınız.

Soğuyan şurubu da; arzu edildikçe bir bardak içerisinde sulandırıp kullanmak üzere, ağızları kapalı kuru şişelere taksim ediniz.

Çocukların çok severek içeceği Mis kokulu şurubu yapmanızı kesinlikle tavsiye ederim. Hatta derin dondurucunuza biraz çilek koyarsanız, kışın da bu şurubu yapabilirsiniz.Ben bu içeceği buzla karıştırıp sunuyorum .

Sizede öneriyorum.Afiyet olsun

Yorum Yapın

Önemli not : Yorumunuz denetim için bekliyor.. Yazıya uygun olmayan yorumlar yayınlanmayacaktır.