TURİZM VE OTELCİLİK PORTALI

Cin Servisi

Yazar on Oca 3rd, 2009

Cinin Tanımı ,Saf etil alkol ile ardıç tohumlarının ve sağlığa zararlı olmayan bitkisel drogların damıtılma sıyle elde olunan berrak, kendine özgü kokusu ve tadı, olan, hacmen % 46?48 alkol içeren damıtık bir içkidir. Cin (gin); arpa, mısır, çavdar, ardıç tohumlarının damıtılması (destilasyon) sonucunda elde dilen bir damıtık içkidir. Genelde susam, kişniş, bergamot, badem, melek otu, dereotu, yeşil limon ve portakal kabuğu katılarak aromalandırılır. Yüksek alkollü bir içkidir. Cinin Alkol derecesi 40?47 arasındadır. Eskitilmeden şişelenen bir içkidir. Ülkemizde tekel tarafından üretilen cin, 47 alkol derecesine sahiptir. 5 cl, 35 cl ve 70 cl hacimli şişelerde satışa sunulmaktadır Cin arpa ve buğday şırasına ardıç eklenerek üretilir. Cinin kaliteli olabilmesi çin süzme işleminin çok yavaş gerçekleitirilmesi gerekir. Damıtma işleminden sonra renk vermeyecek kaplarda en az beş ay yıllandırılır. Cin kokteyl yapımında çok önemli bir yer teşkil etmektedir. Cinin hoş kokulu maddesini ardıç teşkil eder. Ardıç ülkemizin çeşitli bölgelerinde yüksek yaylalarda, özellikle Uludağ’ın 1300 metre yüksekliğinden başlayarak 2000 metreye kadar olan kısımlarında yetişir. Ardıçlar genelde muhtelif türlerde olur ve hemen hemen birçok ülkede bulunur. Bir kısmının meyvesi kırmızı, bir kısmının siyaha yakın koyu menekşe rengi vardır. Önce yeşil daha sonra kendi rengini alan bu meyve yurdumuzda kasım ve aralık aylarında toplanır ve kurutulur.

Cinin Yapılışına Göre Çeşitleri Ve Ünlü Markaları

London Dry Gin (landın dray cin)

London Dry Gin, Londra’nın otantik lezzetinde olan bir cindir. 1820′den bu yana terkibi hiç değişmeksizin Kennington’da üretilmektedir. Cinler içinde en kalitelisi olarak tanınır.Yüzde 40 alkol düzeyiyle İngiltere’deki pazarın yüzde 73′ünü elinde tutmaktadır.

Plymouth Gin (plimut cin)

Yalınız İngiltere?nin ?Plymouth? şehrinde yaplıan bir cindir. Cinlerin içinde en sek olan cin türüdür. Bir ya da iki damla ?angostura bitter? ilavesiyle su ile içilen ?Pink cin? için kullanılan en uygun cindir.

Old Tom Gin (old tom cin)

Tom collins (tom kolins) koktelyline adını veren bir cin türüdür. Günümüzde artık önemini yitirmiştir. Çok az bulunan ve tatlandırılmış bir cin türüdür.

Ünlü Markalar

Ünlü cin markalarının başlıcaları; Genever, Beefeater (bifğtır), Stainhaeger (staynheger), Tanqueray (tankırey) Bombay (bombey), Gilbey?s (gilbiys), Gordon gin, Bols Silver top gin (bols zilvır tıp gin) dir.

Yüksek Alkollü İçkilerin Saklanması ve Depalonması

Yüksek alkollü damıtık içkiler (viski, konyak, votka, rom vb.) güneş görmemek ve serin yerde dik tutulmak kaydıyla çok uzun yıllar saklanabilirler, bozulmazlar. Güneş ise renklerini soldurur, sıcakta da içkinin kapağından alkol buharlaşır ve alkol derecesi düşer. Bu da bozulma riski yaratır. Şişeyi dik tutmadaki amaç da mantarın ıslanmamasıdır. Zira bunlar şarap mantarı kadar sıkı olmadıklarından, yatık kalırlarsa mantardan sızdırabilirler.

Cin Servisinde Kullanılacak Araç-Gereçler ve Bardaklar

· Buz kovası

· Buz maşası

· Yuvarlak tepsi

· Tepsi ve bardakaltlığı (doly)

· Bardaklar

· Peçete

· Cin

· Tonik

· Soda

Cin Servis Şekilleri

Pour Cin (sade cin) Servisi

4 cl cin, küçük boy viski bardağına konularak servis ediliş şeklidir. Snaps bardağındada servis edilebilir.

On The Rock Cin Servisi

Küçük boy viski bardağına 4 cl konulan cin üzerine 4 ya da 5 parca buz konularak servis ediliş şeklidir.

Cin-Soda

Çok uygulanan bir servis şeklidir. İki ya da üç parça buz viski tumbler bardağına konur.4 cl cin bardağa doldurulur. Üzerine tranş limon kesilerek bırakılır. Soda şişesiyle birlikte konuk masasına götürülür. Cin konuğun sağından masaya konulur. Daha sonra soda açılarak cinin üzerine doldurulur. Kalan soda şişesiyle birlikte konuk masasına bardağın sağına bırakılır.

Cin-Tonik

Viski tumbler bardağına iki ya da üç parça buz konur. Üzerine 4 cl cin doldurulur.Tonik konuk masasına şişe ile götürülür. Cin soda servisinde olduğu gibi bardak konuğun sağ tarafından masaya bırakılır. Üzerine tonik ilave edilir. Kalan tonik bardağın sağ tarafına konur. Cin-soda ve Cin-tonik servislerinde konukların isteğine göre içecekler masada da hazırlanabilir. Böyle bir servis yapılırken tepsi hazırlanır, üzerine kumaş peçete veya doley kâğıt serilir. Buz kovası, buz maşası cin, tonik veya soda tepsiye konularak konuk masasına gidilir. Bardak konuk masasına boş olarak bırakıldıktan sonra 4 cl kadar cin konulur. Konuğun onayı alındıktan sonra buz ilave edilir. Soda veya tonik daha sonra bardağa konulur. Arta kalan içecek masaya bırakılır. Bu servis şekli çok fazla uygulanmaz.

Yüksek Alkollü İçkilerle Verilebilecek Yiyecek ve İçecekler

Yüksek alkollü içecekler sade, su, soda, tonik, kola, meşrubat ve meyve suları ile servis edilebilir. Ayrıca kokteyl yapılırken diğer katkı maddeleri kokteylin özelliğine göre konulabilir. Yüksek alkollü içeceklerle, daha çok soğuk hazırlanan ordövrler servis edilir. Haydari, hibeş, Antep ezmesi, Rus salatası, beyaz peynir vb. ayrıca mevsimine göre meyvelerlede servisi yapılması mümkündür.

Özellikle yemeklerde vokal içecek olarak yüksek alkollü içecek sunulacak ise, ana yemekle de yüksek alkollü içecekler servis edilir.

KAYNAK

MEB MEGEP YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ DİĞER SOĞUK İÇECEKLER VE SERVİSİ ANKARA 2006

Yorum Yapın

Önemli not : Yorumunuz denetim için bekliyor.. Yazıya uygun olmayan yorumlar yayınlanmayacaktır.