TURİZM VE OTELCİLİK PORTALI

COST CONTROL BÖLÜMÜ

Yazar admin on Ara 30th, 2008

Receiving /Mal Kabul Otele yapılan bütün teslimatlar hangi bölümce kullanılacak veya nerede depolanacak olursa olsun her zaman Mal Kabul ofisince teslim alınır. Malların teslim alınmasında ürünün  kalite kontrolü , sayısı ve fiyatları Satın alma tarafından bildirilen fiyatlar ile  aynı olduğunu control etmek Receiving ofisince yapılmaktadır.

Ana depoya gelen mallar prosedüre uygun olarak teslim alındıktan sonra ilk giren ilk çıkar yöntemine göre depoya yerleştirilir. Ana depo da azalan ve bitten mallarin siparişi daha önceden belirlenmiş olan minimum ve maksimum stok miktarlarına göre gün içersinde satınalmaya verilir.

 Cost Control / Maliyet Kontrolü Cost Control ofisi otelin en yoğun faliyet gösteren bölümlerinden biridir. Aşağıda ana başlıklarda görüldüğü şekilde çalışmaktadır.

1. Gün içerisinde gelen   ürünlerin    faturaları,   otel    içersindeki      departmanların aralarında yaptıkları transferler ve  ana depo çıkışları maliyet muhasebe programına aynı gün içerisinde kayıtları yapılır. Departmanların Yiyecek-İçecek ve Genel Malzeme Depolarından ihtiyaçları belirli saatler içersinde  karşılanarak misafirlere eksiksiz hizmet edebilmeleri sağlanmaktadır.

2. Günlük olarak gelen ağırlama ve ikramların maliyetleri   hesaplanarak    yönetime sunulur.

3. Haftalık yapılan Flash food cost   raporu     ile    maliyetlerin    gidişatı    yönetime bildirilir.

4. Ay sonunda Ana depo ve departmanlarin döküm sayimları yapılarak, dönem başı ile dönem sonu  stoklarının farkı olan tüketim rakamı bulunur. Dönem Açılış-kapanış rakamları, krediler ve diğer veriler, gelire oranlanarak Maliyet raporu ve diğer raporlar hazırlandıktan sonra dönem kapanışı gerçekleştirilir

 

 

 

 

 

kaynak

daha fazlasına  http://www.costcontroller netten  ulasabilirsiniz.

Yorum Yapın

Önemli not : Yorumunuz denetim için bekliyor.. Yazıya uygun olmayan yorumlar yayınlanmayacaktır.

Kategoriler

E-POSTA