ET FLAMBE

Yazar on Oca 3rd, 2009

 

Flambe özellikle de et flambe yapılırken salonda hoş olmayan ağır bir koku bırakmamak çok önemlidir. Ağır koku oluşması hem salonda alınan havalandırma olanakları ile hem de personelin çalışması ile önlenmemelidir. Aksi takdirde elde edilmek istenen başarı başarısızlığa dönüşecektir. Yapılacak olan flambeye ait tüm malzemelerin ön hazırlığı Mutfakta hazırlanır. Örneğin beefstroganof için etler ve sebzeler mutfakta julienne şeklinde Doğranır. Et flambe den beklenen faydayı sağlayabilmek için göz önünde bulundurulması Gereken noktalar 

 şunlardır:

·     Et flambe yapılırken önce etler alevlendirilir, daha sonra sos hazırlanır.

·     Alevlenen ve reşoya alınan et, hazırlanan sosa ilave edilerek ısıtılıp servisi yapılmalıdır. Aksi takdirde sos içinde kaynayan et sertleşir ve lezzetsiz olur.

·     Et mamulleri flambe edilirken flambe tavası çıtırdama ve cızırdama sesi duyuluncaya kadar ateşte tutulmalıdır.

·     Flambede kullanılacak olan alkollü içecek dolapta değil oda sıcaklığında saklanmış olmalıdır.

·     Kaliteli bir et flambe kaliteli malzeme ile gerçekleştirilir.

     

 Et Flambeleri

·    Mantarlı biftek

·    Malzemeleri: 2 kişilik

·4adet bonfile ( 75 gr. Tanesi)

·1çorba kaşığı tereyağı

·1çorba kaşığı ince kıyılmış soğan

·1tatlı kaşığı tane karabiber

·¼tatlı kaşığı tuz

·½su bardağı ince dilimlenmiş mantar

·10 cl kırmızı şarap

·1 kahve fincanı krema

·1 çorba kaşığı ince kıyılmış maydanoz

·15 cl demi glace sos

·1 tatlı kaşığı hardal

·1 tatlı kaşığı limon suyu

·4 cl kanyak

             Yapılışı

Tane biberleri kırınız ve bonfileleri kırılmış karabiberlere bulayarak tuzlayınız. Misafirin önünde flambe ocağını yakıp tavayı ısıtınız. Isınmış tavaya tereyağını koyarak, yağ Yanmadan biftekleri tavaya yan yana diziniz. İki tarafını da kızartıp ince kıyılmış soğanları da ilave edip 1 dakika kadar alt üst pişirip, yeterince kızgın tavaya kanyağı ilave ediniz. Tavayı hafif eğerek alevlendiriniz. Alev sönünce hemen bonfileleri reşoya alınız. Daha sonra Tavaya mantarı ilave edip iki dakika karıştırarak sote ediniz. Kırmızı şarabı ilave edilerek yarı yarıya azalana kadar kaynatınız. Daha sonra demi glace sos, hardal, limon suyunu ilave Ederek bir taşım kaynatınız. Daha sonra ateşi kısarak kremayı ilave ediniz. Son olarak reşodaki bonfileleri sosun içine koyarak ısıtınız. Pişmesi tamamlanmış biftekleri,garnitürleyerek maydanozla süsleyerek servisini yapınız.

·

          Biberli biftek

·        Malzemeleri: 2 kişilik

·    2 adet biftek (150 gr. Tanesi)

·    1 çorba kaşığı tereyağı

·    1 tatlı kaşığı tane karabiber

·    1 çay kaşığı tuz

·    1 tatlı kaşığı ince kıyılmış arpacık soğanı, yoksa soğan

·    ½ kahve fincanı beyaz şarap,

·    ½ kahve fincanı demi glace sos

·    1 çorba kaşığı tereyağı

·    2 çorba kaşığı krema

·          Yapılışı

Tane biberleri kırınız ve bonfileleri kırılmış karabiberlere bulayarak tuzlayınız Flambe ocağını yakarak tavayı ocağa koyunuz. Tava ısınınca, tereyağını yakmadan ısıtarak Biftekleri ilave ediniz. Biftekleri yakmadan üçer dakika alt üst ederek pişiriniz. Hemen sonra Soğanı serpip bir dakika soğanla beraber alt üst ederek kanyağı ilave ederek hafif tavayı eğip Alevlendiriniz. Alev sönünce biftekleri reşoya alınız. Sonra tavada kalan yağın içine şarabı İlave ediniz. Şarap yarı yarıya azalıncaya kadar kaynatıp demi glace ve kremayı ilave Ediniz.1?2 dakika kaynatıp ateşi söndürünüz. Ve biftekleri ilave edip alt üst karıştırarak Servis ediniz.

·    

       Biberli biftek

·    Malzemeleri: 2 kişilik

·    1 adet doğranmış dana böbreği

·    1 çorba kaşığı tereyağı

·    1 tatlı kaşığı tane karabiber,

·    1 çay kaşığı tuz

·    1 tatlı kaşığı ince kıyılmış arpacık soğanı, yoksa soğan

·    ½ su bardağı ince dilimlenmiş mantar

·    1 kahve fincanı krema

·    1/2 su bardağı creme sos

·    4 cl kanyak

·    Yapılışı

Yağlarını hafif alarak böbrekleri yarım cm kalınlığında dilimleyiniz. Ve biberleyerek tuzlayınız. (Böbrekler mutfakta temizlenip doğranır) Salonda misafirin önünde flambe Ocağını yakarak tavayı ısıtınız ve yağı ilave ederek yakmadan eritiniz. Böbrekleri ilave Ederek üçer dakika alt üst ederek pişiriniz ve soğanları ilave ederek soğanı alt üst ederek Kavurunuz. Yeterince sıcakken tavaya kanyağı ilave ederek, tavayı eğiniz ve alevlendiriniz. Alevler sönünce böbrekleri reşoya alınız. Daha sonra tavaya mantarları ilave ederek 1?2 Dakika kavurunuz. Ateşi kısarak kremasını ve creme sosu ilave ediniz. 2 dakika kaynatınız Ve böbrekleri ilave ederek ısıtınız ve ateşten alarak servis yapınız.

·   

       Whiskili böbrek flambe

·    Malzemeleri: 2 kişilik

·    1 adet doğranmış dana böbreği

·    1 çorba kaşığı tereyağı

·    1 tatlı kaşığı tane karabiber,

·    1 çay kaşığı tuz

·    1 tatlı kaşığı ince kıyılmış arpacık soğanı, yoksa soğan

·    ½ su bardağı ince dilimlenmiş mantar

·    1/2 su bardağı beşamel sos

·    1 çorba kaşığı ince kıyılmış maydanoz

·    4 cl whisky

·    Yapılışı

Hafif yağlarını alarak böbrekler yarım cm kalınlığında dilimlenir. Ve biberlenerek Tuzlanır. (Böbrekler mutfakta temizlenip doğranır) Salonda misafirin önünde flambe ocağı Yakılır ve tava ocağa koyularak ısıtılır ve yağı ilave edilerek yakmadan eritilir. Böbrekler İlave edilir ve üçer dakika alt üst edilerek pişirilir. Daha sonra soğanları ilave edilerek Kavrulur. Tava yeterince sıcakken whisky ilave edilir ve tavanın eğilerek alevlenmesi Sağlanır. Alevler sönünce böbrekler reşoya alınır. Daha sonra tavaya mantarlar ilave edilerek 1?2 dakika kavrulur. Ateşi kısılarak beşamel sosu ilave edilir. 2 dakika kaynatılır ve Böbrekleri ilave ederek ısıtılır Ateşten alınarak ince kıyılmış maydanozla süslenerek servis yapılır.

·   

        File gulaş

·     Malzemeleri: kişilik

·    300 gr julienne doğranmış bonfile

·    1 çorba kaşığı tereyağı

·    1 çorba kaşığı ince doğranmış soğan

·    10 cl kırmızı şarap

·    10 cl demi glace sos

·    1 çorba kaşığı tane karabiber

·    1 çay kaşığı tuz

·    4 cl kanyak

·    1 çorba kaşığı ince kıyılmış maydanoz

·   

      Yapılışı

Doğranmış bonfileler biberlenerek, tuzlanır. Flambe ocağı misafir önünde yakılarak tava ocağa konularak ısıtılır. Tereyağı yakmadan eritilir ve bonfile parçaları ilave edilir 3?5 dakika pişirilir ve soğanlar ilave edilir 1?2 dakika kavrularak kanyak ilave edilir ve tava ateşe doğru eğilerek alevlendirilir. Ateş sönünce bonfileler reşoya alınır. Tavada kalan yağa kırmızı şarap konarak çektirilir. Demi glace sos ilave edilerek ısıtılır. Daha sonra reşoda ki bonfileler sosa konulup karıştırılır. Tabaklara konarak maydanozla servis edilir.

Etten Yapılan Flambelerde Servis Edilen Garnitür Çeşitleri

Etten yapılan flambe çeşitlerinde genel olarak en çok kullanılan garnitür beyaz pilavdır. Bunun yanında çeşitli patates garnitürleri, ve kıymetli (brokoli, Brüksel lahanası gibi) sebze garnitürleri de servis edilir.

Yorum Yapın

Önemli not : Yorumunuz denetim için bekliyor.. Yazıya uygun olmayan yorumlar yayınlanmayacaktır.