TURİZM VE OTELCİLİK PORTALI

Ev yapımı biber salçası nasıl yapılır

Yazar on Tem 27th, 2013

Yemeklere lezzetini, rengini ve tadını veren Biber salçası da domates gibi mutfaklarda oldukça çok kullanılmaktadır. Biber salçasının yapımı domates salçasının yapımına benzemektedir. 4 ya da 5 kilogram salçalık olgun kırmızıYağ biberi alalım, (Yaklaşık 4 veya 5 kilogramdan bir kilo salça oluyor )Bu biberlerin içini, çekirdeklerini çıkarıp temizledikten sonra rondo ile ya da diğer kesici makineler ile çok küçük parçalara ayıralım.

Daha sonra salçamız hemen bozulmasın diye yeter miktarda 4?5 çorba kaşığı tuz ilave edip karıştıralım, tuz sayesinde salçamız kolay bozulmaz. Küçük parçalara ayırdığımız biberleri bir süre kaynatarak salçamızın olmasını sağlayabiliriz.

Eğer miktar çoksa, rondodan geçirilmiş biberlerin üzerini temiz bir tülbent ya da örtüyle örterek suyu buharlaşıncaya ve salça kıvamına gelinceye kadar güneşte bekletebiliriz.

Bu sayede daha ince kıvamlı bir salça elde etmiş oluruz. Ve sonunda salçanızı kavanozlara doldurup saklayabiliriz. Biber salçasını da saklamak için salçanın üzerini örtecek kadar MTG natürel sızma zeytinyağı ilave ederseniz, salçanızı korumuş olursunuz.

Afiyet olsun.

BU SALÇADAN SATIN ALMAK İSTERSENİZ  İRTİBATA GEÇİNİZ.

mtgoktepe@gmail.com

2 yorum

  1. H, Ali YILDIRIM Diyor ki:

    Tuğrul yazdıysa bir hikmet vardır, hem yöresi hem mesleği bunu gösteriyor……

  2. Tugrul Diyor ki:

    Sağolasın Ali,çalışılmış,denemiş bir tarif.Hersene yaparım kışında mis gibi biber salçasını tuketiyorum

Yorum Yapın

Önemli not : Yorumunuz denetim için bekliyor.. Yazıya uygun olmayan yorumlar yayınlanmayacaktır.