Evde Sucuk Nasıl Yapılır

Yazar on Eki 13th, 2012

Sucuk milli bir ürün olarak sofralarımızdan eksik edemeyeceğimiz bir gıdadır. Ülkemizde bu konuda çok hassas olan firmaların da olduğunu söylemeden geçemem. Ancak En iyisi, bunu natürel bir şekilde tamamen doğal yöntemlerle, evde yapmak. Ben sucuk almıyorum evde yaptığım sucuğu tüketiyorum. Kurban bayramında eti en iyi  değerlendirebileceğimiz yöntemlerden biride sucuk yapmak. Şimdi sizlere sucuk nasıl yapılır ben evde nasıl sucuk yapıyorum anlatmak istiyorum.

Sucuk yapımı için gerekli Malzemeler:

750 gr. kıyma

250 gr. iç yağı

15 gr. acı toz biber

15 gr. tatlı toz biber

6 gr. yenibahar

5 gr. karabiber

25 gr. kimyon

20 gr.sarmısak

20 gr. tuz

10 gr. toz çemen

3 gr. tarçın

3 gr. karanfil

1 gr. zencefil

Aynası ve bıçağı çıkarılmış, kollu, elle çevrilebilen kıyma makinesi

Sucuk hunisi

Sucuk için verilen Malzemeler 1 kg. ete göre verilmiştir. Yapacağınız sucuğa göre Oransal olarak azaltılıp veya  çoğaltılabilirsiniz.

Sığırın göğüs etinden 750 gr. ve 250gr. İç yağı makinede çok iyi bir şekilde çektirilir. Malzemenin tamamı genişçe bir çelik tencereye konarak macun kıvamı alıncaya kadar yoğrulur. Bu malzeme ağzı açık olarak mayalanmak üzere 24 saatliğine buzdolabına kaldırılır. Mayalanmadan yapılan sucuk uzun süre dayanmaz ve lezzetli olmaz. Mayalanma sonunda malzemeden bir köfte yapılarak tavada kızartılarak malzemenin tadının damağa uygunluğu denenir. Malzeme ağzı hunili makineye doldurularak huniden kıyma çıkana kadar elle çevrilerek havası alınır. Huni boyuna bağlı olarak yaklaşık 1 metre boyunda kesilen ve ılık suda yumuşatılan bağırsak huninin boynuna takılarak ucu sicimle sağlamca bağlanır.

Bir yandan makine kolu çevrilerek malzeme bağırsağa doldurulurken diğer elimizle bağırsağı huniye doğru ittirerek sucuğun iyice dolması sağlanır. Bu baskıyı iyi ayarlayarak bağırsağı patlatmamaya dikkat etmeliyiz. Yeterli boya ulaşan bağırsağın huniye gelen ucu ve bir parmak gerisi sağlam bir sicimle tekrar bağlanarak iki düğüm arasından kesilir. Doldurulmuş bağırsağın iki ucu birleştirilerek kangal şeklinde bağlanır. İşleme malzemenin bitmesine kadar devam edilir.

evde sucuk yapımı

Yapılan kangallar havadar ve kesinlikle güneş görmeyen bir yere ip gerilerek asılırlar. Havanın durumuna bağlı olarak 5?7 gün içinde kangallar fazla suyunu kaybederek rengi kırmızıya dönüşür ve yiyecek hale gelirler. Yeterli kuruluğa geldiği görülen sucuklar temiz ve havadar bir yerde temiz bir beze sarılır ve asılarak saklanır. Not: Etin yağının fazla olacağını düşünüyorsanız yanılırsınız. Ortalama bir sucuk malzemesinin %40 a yakını yağ olmalıdır ki sucuk uzun süre dayandığı gibi bir süre sonra suyunu tamamen kaybedip çok sertleşmesin.

ÖNEMLİ TAVSİYE

Dilerseniz Bu Yapılan Harcı Bir Gün Bekledikten Sonra Sucuk Köfte Şeklinde de Tüketebilirsiniz. Bağırsak ve Kollu Kıyma Makinesinde Gerek Kalmaz, Ben Genellikle Sucuk Köfte Şekilde Tüketiyorum. Çocuklar cok beğeniyorlar

ÖNEMLİ İPUÇLARI

Kesinlikle motorlu makine kullanmayınız. Böyle yaparsanız et havalanarak rengi beyazlar ve macun kıvamına gelir. Bu sucuk lezzetli olmaz.

Asılan sucuklar güneş görmemelidir. Güneş gören kangallar yağını salarak pelte halini alırlar.

Astığınız sucukları kargalar, saksağanlar kemirgen hayvanların ulaşmasını engelleyebileceğiniz şekilde muhafaza ediniz

 

Kaynaklar:

KSÜ Fen ve Mühendislik Dergisi 5(2) 2002

Özlem Turgay ERDOĞRUL Kahramanmaraş?ta Satılan Sucuk ve Sosislerin

Histolojik Yapılarının İncelenmesi KSÜ. Fen-Edebiyat Fakültesi, Biyoloji Bölümü, Kahramanmaraş

.www.metin2forum.biz/kimya/38150-nitrozoaminler.html.

http://fmd.ksu.edu.tr/sayi/52/52.9?13.pdf

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sucuk?2.jpg.

 

2 yorum

  1. erol özkan Diyor ki:

    teşekkürler. artık e300 e250 e452 kimyevi bombardumana tutulmadan sucuk yiyebilecegiz.sagolun varolun

  2. emek çilingir Diyor ki:

    Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

Yorum Yapın

Önemli not : Yorumunuz denetim için bekliyor.. Yazıya uygun olmayan yorumlar yayınlanmayacaktır.