TURİZM VE OTELCİLİK PORTALI

FORMDA OLMAK NEDEN GEREKLİ

Yazar on Nis 15th, 2009

Formda olmaktan sık söz edilir ama önce neden ve nasıl formda olunacağının bilmemiz gerekir. Formda olmak için atlet olmanız gerekmez. Formunuz sürdürdüğünüz yaşam tarzıyla uyumlu olmak zorundadır. Yorulmadan ve soluk soluğa kalmadan gündelik etkinlikleri gerçekleştirebilmek kadar merdivenleri tırmanmak ve acele bir yere gitmek için de enerjiniz olması gerekir.

Formda olmak sadece görüntünüze, kendinizi iyi hissetmenize katkıda bulunmaz, sağlığınıza da birçok yarar sağlar. Tansiyonun ve kandaki kolesterol seviyesinin düşürülmesinde, kiloların denetiminde ve stresin azaltılmasında yardımcı olabilir. Sonuçta, sizi ciddi kalp hastalıkları riskinden uzaklaştırır.

Nasıl Formda Olabiliriz

Formda olmak için şu 3 faktör gerekir:

Kalbin ve ciğerlerin sağlığı için dayanıklılık, kas gücü ve vücudun kolay hareket edebilmesi için esneklik. Emekli maaşınızı sağlığınızda alabilmek istiyorsanız, form tutmaya hemen bugün başlamalısınız.

Egzersiz

Tüm egzersizler vücut için yararlıdır ama kalbiniz için en yararlısı dayanıklılık sağlayan egzersizlerdir. Bu tür egzersizler belli sürelerde sürekli yapılan hızlı yürüyüş ya da koşu, yüzme, bisiklete binme ya da aerobik olabilir.

Belirli bir süre içinde yapılan her tür egzersiz birikmişi olan gerginliği boşaltır. Yorucu bir günün sonunda , kendinizi televizyonun karşısına bırakmaktansa hızlı bir yürüyüşü ya da yüzmeyi deneyebilirsiniz.

Egzersizin altın kuralı, önce ölçülü başlamak, daha sonra ölçüyü artırmak ve egzersizi sürekli bir hale getirmektir. Birçok uzmana göre, egzersizin etkili olabilmesi için haftada iki ya da üç kere en az 20 dakika yapılması gerekir. Değişik egzersizlerin yapılması sizi harekete geçirecek ve daha çok zevk almanızı sağlayacaktır. Yakınınızdaki bir jimnastik salonuna gidebilir ve oradaki eğitimli kişilerin yardımıyla kendinize uygun bir egzersiz programına sahip olabilirsiniz.

Spor

?Yeni bir spora başlamak isterdim ama hiç zamanım yok.?

Çok sık duyduğumuz bu yerinmenin tek çözümü zaman yaratmaktır. Egzersizi zevk aldığınız bir alışkanlık haline getirmelisiniz ki, hayatınızın düzenli bir parçası olsun. Tıpkı dişlerinizi fırçalamak gibi…Kısa sürede kendinizi daha canlı hissedecek, yapmanız gereken işleri daha çabuk yapacak ve kendinize daha çok zaman ayırabileceksiniz.

Formda Olmak

 • Günü başladığınız gibi zinde bitirmektir.
 • Kendinizi bitkin değil, canlı hissetmektir.
 • Çocuklardan zevk almak, hatta onlara hoş sürprizler yapacak isteği duymaktır.
 • Her gece derin ve dinlendirici bir uyku uyuyabilmektir.
 • Merdivenleri rahatça çıkıp sohbet edecek soluğu bulabilmektir.

Egzersizle İlgili İpuçları

 1. Günlük yaşamınızın akışı içine bazı egzersizler sokmaya çalışın. Örneğin, otobüsten birkaç durak önce inin ve yolun geri kalan kısmını yürüyün. Asansör yerine merdivenleri kullanın, yakın yerlere yürüyerek gidin.
 2. Egzersize ölçülü başlayıp zamanla artırmanız gerektiğini unutmayın.
 3. Tatlı bir yorgunluk hissedene kadar egzersiz yapın, kendinizi aşırı yormayın. Limitiniz soluk soluğa kaldığınız andır, konuşamayacak hale gelmek değil !
 4. Egzersize başlamadan önce kaslarınızı biraz ısıtmanız ve esnetmeniz gerekir.
 5. Egzersizi birden kesmeyin, hareketlerinizi yavaşlatarak sona erdirin.
 6. Egzersizi, yemeklerden en az bir saat sonra yapmaya çalışın.
 7. Vücudunuzda acı hissetmeye başlarsanız, egzersizi bırakmanın zamanıdır.
 8. Yüzme, yürüyüş ve bisikletteki gibi basit ve ritmik hareketler form tutmanın en iyi yoludur.

 

Yorum Yapın

Önemli not : Yorumunuz denetim için bekliyor.. Yazıya uygun olmayan yorumlar yayınlanmayacaktır.