Kahvaltı Servisi Nasıl Olmalıdır

Yazar on Haz 27th, 2011

Neşeli ve istekli bir güne, güzel bir kahvaltı ile başlanıp, sabah kalkıp yeni bir günün programını yapan bir takım düşüncelerle kahvaltıya gelen misafirlerin burada hoş karşılanmaları gerekir. Salona girişten servisin bitimine kadar meydana gelecek bazı terslikler, aksilikler, gecikmeler onların moralini bozar. Oysa sabah kalkan bir kimse iç açıcı birkaç cümle duymak, güzel, aydınlık ve temiz bir salonda kahvaltı etmek ister. Kendisini karşılayan, masasına götüren ve servis yapan görevlilerin iyi davranmalarını ister. Güler yüzlü, enerjik, çalışmaya istekli personel tarafından servis yapılmasını ister. Bu her misafirin en tabii hakkıdır. Çünkü hizmetin karşılığını vermektedir.

İnsanların bu yönleri dikkate alınarak kahvaltı salonu gayet güzel bir şekilde hazırlanmalıdır. Servisin aksamaması için, gerekli bütün tedbirler alınmalıdır. Salona giren misafir kötü bir gece geçirmiş, korkunç kâbuslar görmüş olsa bile, salonun güzelliği karşısında bunları unutabilir. Salona girdiği zaman karşılaştığı görevlilerin giyimleri, davranışları, konuşmaları karşısında rahatlayabilir.

Birçok misafir için kahvaltı servisi, otelin diğer bölümlerimdeki servisler için de fikir verecektir. Misafirler kahvaltıda edinecekleri kanaate göre, öğle ve akşam yemekleri için bir karar vereceklerdir. Kahvaltı salonundan, personelinden ve yiyeceklerinden memnun kalan misafirler, öğle yemeği için tekrar otele döneceklerdir. Böylece iyi bir kahvaltı sevisi, işletmenin öğle ve akşam yemekleri servisleri için reklam olacak ve satışları arttıracaktır. Kısacası, güzel ve hızlı bir kahvaltı servisi, misafirleri otele bağlayacaktır.

Yukarıda anlattığımız kahvaltı servisinden beklenen faydaları sağlamak için;

(a)Salon çok güzel temizlenmelidir. Bir önceki servisten hiçbir kötü iz,pislik,bulaşık, malzeme bırakılmamalıdır.

(b)Sabahleyin salonun perdeleri açılmalı, pencereler açılarak veya havalandırma çalıştırılarak havası değiştirilmelidir. Bu husus çok önemlidir. Çünkü, akşam çeşitli yemeklerin, içkilerin servis edildiği, flambelerin yapıldığı salon kapalı kalırsa ertesi gün pis kokar.

(c)Masalarda insanı uyaran, neşelendiren renkli örtüler ve peçeteler kullanılmalıdır.

(d)Masalara mevsime göre, çiçekler konulmalıdır. Çiçek herkesin içini açar, göz zevkini okşar.

(e)Kahvaltı ile ilgili ön hazırlıklar eksiksiz yapılmalı, gerekli bütün malzemeler temiz ve kullanılmaya hazır hale getirilmelidir.

(f)Personel uykusunu almış, zinde ve temiz olmalıdır. Üniformalar temiz ve ütülü olmalıdır. Uykusuz, yorgun ve bezgin personel misafirlere bekledikleri ilgiyi gösteremez. Misafirler de böyle personelden hizmet isteyerek, onlarla muhatap olmak istemezler.

Kahvaltı, insanların kolay kolay vazgeçemedikleri bir öğündür. Otelde insanların yeme, içme ihtiyaçlarını karşılamayı amaç edinmiştir. Öyleyse bu fırsatı değerlendirmelidir. Kahvaltı servisi misafirlere büyük kolaylık sağlar. Sabah kalkan misafirler, kahvaltı edecek bir yer aramak zorunda kalmazlar. Kahvaltısını kaldığı otelde yaparak zamandan tasarruf ederler. Otel ise kahvaltı servisi sayesinde satışını arttırır. Böylece daha ekonomik çalışılmış olur.

Yorum Yapın

Önemli not : Yorumunuz denetim için bekliyor.. Yazıya uygun olmayan yorumlar yayınlanmayacaktır.