TURİZM VE OTELCİLİK PORTALI

KONUGUN BOGULMASI VEYA OLASI DENIZ KAZALARINDA YAPILMASI GERKENLER

Yazar on Ara 13th, 2008

Konuğun Boğulması veya Olası Deniz Kazalarında Yapılması Gerekenler

Konaklama işletmeleri, konukların konaklama ihtiyacının yanı sıra yeme içme, dinlenme, eğlenme vb. diğer ihtiyaçlarını da karşılamaktadır. İşletmelerde uzun süre konaklayan Turistlerin ülkemizi tercih etme sebebi eşsiz doğası ve sahilleridir. Bundan dolayı ülkemizdeki Konaklama işletmeleri genellikle sahil kesiminde yoğunlaşmakta, ayrıca tüm işletmelerde de yüzme havuzları bulunmaktadır. Yukarıda sayılanlar göz önünde bulundurulduğunda konaklama işletmelerinde, konuğun boğulması veya olası deniz kazaları ile sıkça karşılaşıldığı görülmektedir. Boğulma, suya batma nedeniyle, nefessiz kalma sonucunda, Meydana gelen ölüm olarak tanımlanmaktadır. Kişinin, suda paniğe kapılması sonucunda, boğulma olayı meydana gelir. Kişi paniğe kapılınca, soluk yoluna az miktarda da olsa su kaçması durumunda akciğerlere hava girişi de engellendiğinden kişi havasız kalır ve bilinci kapanır. Boğulmak üzere olan bir kişi görüldüğünde suda kurtarma konusunda eğitim alınmamışsa, kurtarma esnasında sorun yaşanır. Paniğe kapılmış kişi kurtarıcıyı suya çekerek onunda boğulmasına neden olabilir. O nedenle suda paniğe kapılmış kişiye önce ip, can simidi gibi nesneler atılır. Dal veya kürek gibi nesneler uzatılarak tutunması sağlanır veya kayık, su motoru gibi araçlarla ulaşılmaya çalışılır. Paniğe kapılmış kişiye daima sırttan yaklaşılmalı ve mutlaka en kısa zamanda sudan çıkarılmalıdır.Çıkarılan kişinin ağzında su varsa yan çevrilerek dışarı akması sağlanır. Kişinin üstünün örtülmesi, şoka girmemesi açısından çok önemlidir. Şayet boğulma, bir dalma kazası sonucu gelişmişse, boyun omurlarının korunması unutulmamalıdır. En kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna götürülmelidir.

 

Deniz Kestanesi Batması:

Bu durumda organ (genelde ayak), yanmayacak şekilde dayanabileceği kadar (45° C) sıcak su içine daldırılarak, 20?30 dakika (ağrı dininceye) kadar bekletilir. Sıcak dikeni eritir.

-Denizanası Teması: Denizanası temasında önce temas edilen alan alkol ile yıkanır. Daha sonra o kısım doğrudan musluk suyuna tutulur ve o bölgenin  rahatlamsı sağlanır

Yorum Yapın

Önemli not : Yorumunuz denetim için bekliyor.. Yazıya uygun olmayan yorumlar yayınlanmayacaktır.