TURİZM VE OTELCİLİK PORTALI

KURBAN KAVURMASI

Yazar on Eki 15th, 2013

Kavurma, Kurbanlık etin durumuna göre ister önce düdüklü tencerede, isterseniz direk tencerede yapın. Etimiz biraz sert ise ve pişmekte zorluk oluyorsa, uzun sürede pişiyorsa önce düdüklü tencerede 1 bardak su veya maden suyu ilave ederek eti pişirelim. Ama etimiz kuzu eti veya taze bir et ise buna gerek olmayacaktır. Şimdi kavurmayı adım, adım beraber yapalım. 

Sinirleri ve yağı alınmış Etleri kuşbaşından biraz daha büyük bir şekilde doğrayalım.(Buttan alınmış etler daha makbul olur) Ardından 1 çay bardağı su ilave edelim içine bir baş soğanı bütün olarak koyup etleri pişmesi için ocağa alalım. Etler önce suyunu bırakacaktır, ardından suyunu çekene kadar tencerede pişirelim. Tabi düdüklü tencerede önceden pişirdiyseniz bu işlemi tekrar yapmanıza gerek yok. Pişerken tencerenin kapağı kapalı olmalı ve kısık ateşte pişmeli.

8?10 dakika sonra tencerenin kapağı açılıp etler alt üst edilir varsa kevgirle kefi alınır, tekrar kapağı kapatılıp pişirmeye devam edilir.Bu esnada başka bir tencereye etin en az 1/4 ü oranında iç yağı veya kuyruk yağı küçük, küçük doğranır, yağlar ateş üzerinde erimeye bırakılır, eriyip küçülen ve kızaran yağların altı kapatılır, etlerin ağzı açılıp ara, ara karıştırılır, bıraktığı suyunu çekmeye yakın, eritilmiş yağlar süzgeçten geçirilerek etlere ilave edilir.

Tencerenin altı az miktar kısılıp fazla karıştırılmadan etlerin kızararak pişme

Yorum Yapın

Önemli not : Yorumunuz denetim için bekliyor.. Yazıya uygun olmayan yorumlar yayınlanmayacaktır.