LEKE CIKARMA YÖNTEMLERİ

Yazar on Eki 10th, 2008

 

Başımızın belası lekeler.Hiç ummadık bir anda hiç olmaması gereken anda çıkarlar karşımıza.Bunlarla baş etmek için neler yapmalıyız,neler kullanmalıyız bunları ele aldım.Lekelerin cinslerine göre çıkarma şekilleri vardır; emici, eritici ve renk açıcı “leke çıkarıcılar” kullanılarak lekeler temizlenir. İnsanları en çok üzen ve düşündüren, giyim ve ev eşyaları üzerinde ortaya çıkan lekelerdir. Bu lekeleri temizlemek için kumaş ve eşyaların cinslerine göre kullanılacak ilaçlara çok dikkat etmelidir. Bilhassa ipek, sun?i ipek ve bundan yapılan kumaşların temizlenmesinde daha titiz davranılmalıdır.

Leke çıkarmada iyi sonuç alabilmek için lekenin ve kumaş cinsinin tesbiti çok önemlidir. Lekelerin çıkarılmasında kumaşların, pamuklu, yünlü, ipekli, renkli ve boyalı oluşlarına göre değişik metodları vardır.

 

Leke çıkarmada dikkat edilecek genel kaideler:

Yünlü, ipekli, pamuklu ve diğer kumaşlarda leke çıkarılırken lekeyi ışığı bol ve aydınlık bir yerde çıkarmalı.

İki katlı kumaşlarda, lekeli olmayan tarafın korunması için, katları birbirinden ayıracak şekilde çalışmalı, katlar arasına sert ve su geçirmeyen cisimler (tahta, kalın bez) koymalı.

Lekeler çıkarılırken koyu renkli kumaşlar kullanılmalı veya kendi renginden bir parça ile lekeli yeri silmelidir.

Uçucu maddelerle temizlenen lekeleri, anında bir tamponla uçurmalı, yoksa bu maddeler kendi haline bırakılırsa kalıcı iz yapabilirler.

Lekeler Ve Çıkarma Metodları

Kan  lekesi
Tüm lekeler hemen müdahale edildiğinde soğuk su ve sabunla kolayca çıkar.

İnatçı lekeler için; amonyaklı suya ( 1 litre suya 1 çorba kaşığı amonyak ) batırın suya biraz sabun ekleyin ve durulayın.
Leke tam olarak çıkmadıysa, % 10 veya % 15?lik oksijenli su (eczanelerde bulunur) ile ıslatın ve durulayın.

 Lekeler Ve Çıkarma İpuçları
Sadece boya vermeyen kumaşlarda tuzlu su kullanılabilir. Kanın pıhtılaşmasını önleyen bir madde olan Aspirin bazı lekelerde faydalı olabilir.

Kozmetik ürünleri ve ayakkabı boyaları
Malzemenin kabasını bıçakla hafifçe kazıyarak aldıktan sonra, terebentin tipi bir çözücü veya sıvı leke çıkarıcı kullanın. Çözücü maddeler kullanmadan önce kumaşın boya verip vermediğini kontrol edin.
Dikkat: Makyaj malzemesi lekeleri ıslatılmamalıdır.

Deodorant lekesi


Nemlendirilmiş lekeyi deterjanla ovduktan sonra, kumaş tipi uygunsa çamaşır suyu ile sıcak suda, kumaş tipi uygun değilse sadece sıcak suda yıkayın. Kumaşın renginin bozulmaması için amonyakla silin.
Yünlüler ve ipekliler gibi daha narin kumaşlarda, amonyak ile suyu eşit miktarlarda karıştırarak kullanın. Normal şekilde yıkayın.

Tentürdiyot  lekesi
Kumaşın etiketindeki talimatlara bağlı olarak amonyak veya çamaşır suyu eklenmiş su iyi sonuç verir. Önce sirke, sonra su ile durulayın. Sentetik kumaşlarda limon suyu kullanın.
Yünlü ve ipeklilerdeki mürekkep lekelerini, üçte bir ispirto ve üçte iki soğuk sudan oluşan karışıma batırılmış bezle silin.

Oje  lekesi


Aseton veya amil asetat kullanın. Kumaş üzerinde halkalar oluşmasını önlemek için kumaşı daima iyice durulayın.
Belirli renklerde, kumaşın boya vermediğinden emin olun. Asetat ve triasetat içeren kumaşlarda asla oje çıkarıcı maddeleri kullanmayın.

Parfüm   lekesi
Sıcak su ve sabunla yıkayın.
İnatçı lekelerde;
Pamukluları oksijenli su ile ovalayın ve durulayın.
Yünlüler, ipekliler ve sentetik kumaşları, üçte bir alkol ve üçte iki soğuk sudan oluşan karışımla ıslatın.
Dikkat: Kumaşın rengi solabilir.

Ter, İdrar  lekesi
Derhal sıcak suyla durulayın ve amonyaklı suya ( 1 litre suya 1 çorba kaşığı amonyak) batırın biraz sabun ekleyin ve durulayın. Leke tam olarak çıkmadıysa, % 10 veya % 15?lik oksijenli su ( eczanelerde bulunur ) ile ıslatın ve durulayın.

Kusmuk  lekesi
Bir miktar amonyak eklenmiş sıcak su ile silin. Kozmetik ürünleri ve ayakkabı boyaları.

Tutkal  lekesi


Tutkal sert ve kırılgan bir hale gelene kadar üzerine buz koyun. Bir bıçak yardımıyla dikkatlice kazıyın. Sıcak su ve sabunla silin. İnatçı lekeleri üreticinin tavsiye ettiği bir çözücü ile silin.

Mürekkep  lekesi


Mürekkep lekesi çok özel bir leke ürünüdür ve genellikle seyreltilmiş asitler kullanılarak çıkarılır, ancak bu yöntem tavsiye edilmez. Çünkü asitli ürünler kumaş için tehlikeli olabilir. En iyi çözüm kumaşı kuru temizlemeciye götürmektir.

- Bazı tükenmez kalem ve karbon kağıdı lekelerini uygun bir çözücü ile sildikten sonra bol su ile durulayabilirsiniz.
- Beyaz veya boya vermeyen pamuklularda 90 derece sertlikte alkol veya trikloretilen kullanın. Çamaşır suyu ilave edilmiş su da kullanılabilir.
- Diğer renkli pamuklularda, alkol veya sirkeyi suyla bire bir oranda karıştırarak durulayın.
- Sentetik kumaşlarda limonlu su kullanarak lekeyi mümkün olduğunca yumuşatmak ve ardından kumaşı durulamak tavsiye edilir. İnatçı lekelerde işlemi bir daha tekrarlamanız gerekebilir.
- Yünlü ve ipeklilerde üçte bir alkol ve üçte iki soğuk sudan oluşan karışıma batırılmış bez ile silmek ve daha sonra durulamak olumlu sonuç verebilir.

Boya  lekesi


Temizlenecek kumaşı temiz, beyaz bir bez üzerine yerleştirin ve saf alkole
batırılmış bir başka beyaz bez ile lekeyi silin ( önce giysinin görünmeyen bir yerinde deneyin ). Daha sonra normal şekilde yıkayın.

Tükenmez / Keçeli Kalem  lekesi
Genellikle kalemin bıraktığı izi silgi ile silmek yeterlidir. Silgi işe yaramazsa, lekenin üzerine deterjan dökün ve soğuk su ile durulayın. Leke hala çıkmadıysa, üzerine birkaç damla amonyak damlatın, tekrar deterjan dökün ve iyice durulayın.

Daksil  lekesi
Kurumasını bekleyin, fırçalayın, su ve sabunla yıkayın. Leke çıkmadıysa mürekkep lekeleri için uygulanan yönteme başvurun.

Çimen  lekesi


Çamaşır suyuna dayanıklı kumaşlarda, lekeyi nemlendirdikten sonra üzerine deterjan dökerek ovalayın, çamaşır suyu eklenmiş sıcak su ile yıkayın. İnatçı lekeleri alkolle sildikten sonra lekeli bölgeyi iyice durulayın. Çamaşır suyu kullanımına uygun olmayan kumaşlarda aynı işlemleri çamaşır suyu kullanmadan yapın.
( Kumaşın asetat içermesi halinde, bir birim alkole iki birim su ekleyin.)

Çamur   lekesi
Kurumasını bekleyin, fırçalayın, su ve sabun ile yıkayın.
Çamaşır suyu kullanmayın, renkli kumaşların büyük çoğunluğu çamaşır suyuna dayanıklı değildir. Çamaşır suyu ancak üreticinin talimatlarına uygun ise ve önceden deneme yapmak suretiyle kullanılmalıdır.
Narin doğal kumaşlarda, amonyaklı suya ( 1 litre suya 1 çorba kaşığı amonyak) kullanılabilir. Kumaşı amonyaklı suyla hafifçe ovaladıktan sonra durulayın.
Sentetik kumaşları limon suyu eklenmiş suyla silin ve durulayın.

Küf   lekesi
Kumaşın etiketindeki talimatlara bağlı olarak, % 10?luk oksijenli su veya seyreltilmiş çamaşır suyu ile silin.

Pas   lekesi
Piyasada satılan pas çıkarıcı ürünleri kullanın. Böyle bir ürün bulamıyorsanız, su ile seyreltilmiş birkaç damla okzalik asit ( kuzukulağı ruhu olarak ta bilinir) işe yarayabilir. Temizlediğiniz bölgeyi mutlaka iyice durulayın!
Dikkat: Tehlikeli asitli ürünler. Sentetik kumaşlarda limon suyu kullanın çünkü, asitli ürünler bu tür kumaşlar için tehlikelidir.
Zift  lekesi
İpuçları
Önce lekeyi herhangi bir yağ ile ( örneğin tereyağı ) yumuşatıp fazlalıkları temizleyin. Çözücü bir madde veya terebentin ruhu kullanın. Çözücü maddeleri kumaş üzerinde fazla bekletmeyin ( bazı renklerde solma olabilir ). Sentetik kumaşlarda limon suyu eklenmiş suyla veya saf alkolle ıslatılmış bir bezle silebilirsiniz. Durulamayı unutmayın!

Katran  lekesi
Öncelikle çıktığı kadarını kazıyarak çıkartın. Kalan lekeyi bir miktar gliserin ile yumuşatın ve normal şekilde yıkayın. Leke çıkmazsa özel leke çıkarıcı çözücüler kullanın.

Mum  lekesi
Bıçağın keskin tarafıyla kumaşın her iki yüzünü de dikkatlice kazımak suretiyle mumun çıktığı kadarını çıkarın. Daha sonra kumaşı iki kat beyaz emici kağıdın arasına yerleştirin. Eriyen mumu emen kağıtları sık sık değiştirmek şartıyla kumaşı sıcak ütü ile ütüleyin. Daha sonra kumaşı normal şekilde yıkayın. Gerekirse son bir adım olarak, yağ lekelerine uygulanan yöntemi uygulayın.

Çiklet  lekesi
Çiklet sert ve kırılgan bir hale gelene kadar üzerine buz koyun. Bir bıçak yardımıyla dikkatlice kazıyın.
Kalıntıları uygun bir çözücü ile silin ve iyice durulayın.
Beyaz veya boya vermeyen pamuklularda 90 derece sertlikte alkol ( veya trikloretilen) kullanın ve durulayın.
Renkli pamuklularda, alkol veya sirkeyi suyla bire bir oranında karıştırarak kullanın ve durulayın.
Sentetik kumaşlarda limonlu su kullanarak lekeyi mümkün olduğunca yumuşatmak ve ardından kumaşı durulamak tavsiye edilir. İnatçı lekelerde işlemi birkaç defa tekrarlamanız gerekebilir.
Yünlü ve ipeklilerde üçte bir alkol ve üçte iki soğuk sudan oluşan karışıma batırılmış bez ile silmek ve daha sonra durulamak olumlu sonuç verebilir.

Kahve, Çay, Çikolata  lekesi


İpekli ve yünlülerde, sulandırılmış 90 derece sertlikte alkol iyi sonuç verir: Kumaşı, üçte bir alkol ve üçte iki soğuk sudan oluşan karışıma batırılmış bez ile silin.
Renkli pamuklularda, yarı yarıya sulandırılmış alkol ve bir miktar limon suyuyla hazırlanmış karışımla silin ve durulayın. Eşit miktarlarda sirke ve 90 derecelik alkol karıştırarak hazırlanmış bir karışımda çok etkili olur.
Sentetik kumaşlardaki çay lekelerini limon suyu eklenmiş suyla silin ve lekeli bölgeyi durulayın.
İpuçları:
Çamaşır makinesinde yıkanan kumaşlardaki lekelerin daha iyi çıkması için, katı lekelerin ( çikolata gibi ) üzerine saf gliserin ( eczanelerde satılır ) sürüp birkaç dakika bekleyerek lekeyi yumuşatın; lekeli kumaşı çamaşır makinesinde yıkayın.

Köri  lekesi
Soğuk suyla durulayın ve lekenin üzerine eşit miktarda sıcak su ve gliserin kullanarak hazırladığınız karışımı sürün. Yarım saat bekleyin, iyice durulayın ve makinenizde normal şekilde yıkayın.

Tereyağı, süt ve krema lekeleri
Boya vermeyen pamuklularda, trikloretilen benzeri bir çözücü kullanın ve durulayın.
Hassas renkli pamuklularda, amonyaklı su ( 1 litre suya 1 çorba kaşığı amonyak ) kullanın ve durulayın.
Sentetik kumaşları, üçte bir alkol ve üçte iki soğuk sudan oluşan karışıma batırılmış bez ile silin, durulayın.
Yünlülerde ve ipeklilerde, lekenin üzerine talk pudrası veya leke çıkarıcı toz serpin, tozun emilmesini bekleyin ve hafifçe fırçalayın.
Bu işlemi yaparken kumaşın altına emici beyaz kağıt veya temiz bir bez yerleştirin. Böylece leke çözücü madde ile birlikte alttaki kumaşa geçecektir.
İşlem bittikten sonra kumaşı yıkayıp durulayarak geride kalan çözücü maddeleri uzaklaştırın.
Dikkat: Süt ve krema lekeleri sıcak suyla değil ılık suyla çıkarılmalıdır. (sıcak su lekeyi pişirir)

Meyve ve sebze lekeleri
Kumaşın etiketindeki bilgiler uygunsa ( çarpı işareti olmayan üçgen ) seyreltilmiş çamaşır suyu veya oksijenli su kullanabilirsiniz ( başlangıç kısmındaki uyarıları okuyun ).

Çamaşır suyu kullanılmaması tavsiye ediliyorsa:

Sentetik kumaşlarda, suyla veya seyreltilmiş sirke ile silin ve durulayın.

Sentetik olmayan kumaşları önce yarı yarıya sulandırılmış alkol daha sonra ise sirke ile silin ve durulayın.

Yünlüleri sirkeye batırılmış bir bez ile silin ve durulayın.

Reçel  lekesi
Lekenin üzerine soda dökün ve bekleyin. Kırmızı meyve lekelerini soğuk amonyaklı suyla yıkayın.

Hardal  lekesi
Hardal lekesi zor bir leke değildir. Meyve lekeleri için kullanılan yöntem kullanılabilir. Yüzde onluk oksijenli su ile silin ve normal şekilde yıkayın.

Kırmızı şarap  lekesi
Kırmızı şarap dökülmelerinde kumaşı derhal su ile iyice yıkayın ve durulayın.
Şunlardan kaçının:
Kırmızı şarap dökülmelerinde yaygın olarak kullanılan lekenin üzerine tuz dökme aslında uzmanlar tarafından önerilmez. Tuz gibi lekelerin dağılmasını önler ve sabitler. Tuz leke çıkarmaz.

Beyaz şarap  lekesi
Taze lekelerde deterjan yeterlidir. Yeterli olmazsa, normal ağartıcı maddeleri kullanın: yıkama talimatlarına ve kumaşın tipine bağlı olarak çamaşır suyu veya oksijenli su kullanın. Pamuklular için alternatif yöntem: önce yarı yarıya sulandırılmış alkol, daha sonra ise az miktarda sirke ile nemlendirin ve durulayın.

Salça ve ketçaplar
Sıcak su ile gliserini eşit miktarda karıştırın. Kumaşı bir saat boyunca bu karışımda beklettikten sonra her zaman kullandığınız deterjan ile yıkayın.

13 yorum

 1. hakan Diyor ki:

  çekomastik lekesi nasıl çıkar?

 2. Modalistci Diyor ki:

  tşkler çok yardımınız olduu

 3. Eliçin Aydın Diyor ki:

  bilgiler için teşekkür ediyorum. sitenizi sık kullananlar listesine ekledim. Benim sizden bir ricam olacak. Eşimin kot kumaş pantolonlarındaki “Çekomastik” lekeleriyle başım dertte. Ne yaptıysam çıkartamadım. Sizin bana önerileriniz olabilir mi? Teşekkürler şimdiden.

 4. burcu sağnak Diyor ki:

  hiç bi şekilde çekomastik lekesini çıkartamadım

 5. derya Diyor ki:

  merhaba çamaşır yıkanırken karışan kumaş lekesini nasıl geçirebilirim.mavi gömleğim lila tişörtün rengini almış.çıkaramadım.teşekür ederim

 6. çmaşır suyu elbisemin çmaşır suyu buşatı rengi değişti pmbe oldu ne yapayım lütfen çok kıymetli bir elbşseydi Diyor ki:

  ban ayardım edin lütfen elibiseme çamaşır syu bulaştı sedef beyazı elbise pembne oldu neyle kapatıırm bunu

 7. olcay Diyor ki:

  merhaba çamaşır yıkanırken karışan kumaş lekesini nasıl geçirebilirim.mavi gömleğim lila tişörtün rengini almış.çıkaramadım.teşekür ederim

 8. ebruli Diyor ki:

  iyi günler.daha önce hiç yıkamadığım hırkamı (renk turkuaz) unuttum solacağını ve kızımın kadife (renk pembe) eteği ile birlikte yıkamış bulundum.eteğin rengi morardı.daha önceki canlı rengini kaybetti.lütfen biçare.bu şekilde giydirmek istemiyorum. ilginiz için şimdiden teşekkürler………

 9. hüseyin Diyor ki:

  kot pantolonuma mürekkep bulaştı nasıl çıkarta bilirim yayırlır düşüncesiyle herhangi işlem uygulamdım bu konuda yardımcı olurmusunuz…

 10. Ayten Aknesil Diyor ki:

  Çekomastik lekesi çıkarma ile ilgili benden önce soranlara verdiğiniz cevapları bulamadım.
  Lütfen yardımcı olabilirmisiniz?

 11. nükhet kuzuoğlu Diyor ki:

  renkli pamuklu kumaşlardaki her türlü lekeyi ne ile çıkartabilirim?

 12. fatma Diyor ki:

  İpek esarp bimi yikayp yikanmis mavi bi etegun uzerine koymustum esarbima boya gecti nasil cikar

 13. Esra Diyor ki:

  Merhaba renkli kiyafetlerimii atmistim makineye icinde esimin canli mavi pantolonuda vardi benim yapyeni turuncu tisortumun rengi bana bir koyilasmis garip geldi o canliligi kalmamis ve dogum gunu hediyemdi :( ne yapabilirim

Yorum Yapın

Önemli not : Yorumunuz denetim için bekliyor.. Yazıya uygun olmayan yorumlar yayınlanmayacaktır.