TURİZM VE OTELCİLİK PORTALI

MİSAFİR MASASINA BARDAKLARI YERLEŞTİRMEK

Yazar on Ara 28th, 2008

Kuvere Uygun Bardakların Seçimi,Tüm yiyecek ve içecek servisi yapan işletmelerde kullanılan bardaklar kuverin önemli Parçalarından biridir. Kuver hazırlarken bardak seçimi bilgi ve beceri gerektirir. Bu nedenle

Kullanılacak bardak çeşitlerinin tanınması gereklidir. Kaliteli bir yiyecek içecek servisinde cam bardak kullanılır. Porselen, metal ve plastik bardaklar kaliteli bir servis için uygun değildir. Cam bardaklar, içeceğin sıcaklığını koruması ve renklerini göstermesi nedeniyle her zaman tercih edilmelidir. Özellikle şarap gibi bazı içeceklerin renginin görünmesi çok önemli bir unsurdur. Görünüşleri daha güzel ve estetik olduğu için gözede hitap eder. Bu  avantajlarının yanı sıra ince olmalarına rağmen kolay çizilip bozulmaz. Cam bardaklar sıcak, soğuk, alkollü ve alkolsüz tüm içeceklerde kullanılır. İçeceğin çeşidine göre değişik boy ve modellerde bardaklar vardır. Kuver açılırken, restoranın sınıfına, mönüye ve uygulanan servis metoduna göre masaya uygun bardaklar konur. Kuver hazırlarken, masaya bir set bardak konur. Su bardağı, kırmızı şarap bardağı ve beyaz şarap bardağı bardak üretici firmalar tarafından takım halinde üretilerek satılır. Tabldot kuverde masaya yine ayaklı su bardağı konur. Mönü daha önceden belli olduğu için uygun bardaklar ilave edilir. Örneğin, bir ziyafet yemeğinde mönüde kırmızı et ve şarap varsa masaya kırmızı şarap bardağı ilave edilir. Bir kutlama yemeği ise ve köpüklü şarap ikram edilecekse masaya köpüklü şarap bardağı ilave edilir. Alakart kuverde konuğun hangi yemeği sipariş edeceği bilinmediğinden masaya su bardağı ve şarap bardağı konur. Daha sonra konuğun yemek siparişi alındıktan sonra gerekli İlaveler yapılır. Restoran bir balık restoranı ise seçilecek bardaklar beyaz şarap bardakları Olmalıdır.

 Kuverde Kullanılacak Bardakların Taşınması

Bardaklar kırılma ihtimalleri düşünülerek masaya en son getirilir. Yıkanıp kurulanmış

Bardaklar salon servise hazırlanırken tepsilerle veya elde taşınır. Kaymayı önlemek için tepsi

Üzerine örtü açılır. Bardaklar hemen kullanılacaksa açık olarak, bir yere istif edilecekseler

Ağızları kapalı olarak konurlar. Ayak kısımlarından tutularak tepsi üzerine yerleştirilir. Çok

Sayıda bardak taşınacağı zaman bir personel tepsiyi taşır, başka bir personel de bardakları

Masaya yerleştirir. Taşıma sırasında kaza riski göz önünde bulundurularak, tepsideki

Bardaklar üzerine bir örtü açılması riski azaltacaktır. Bardaklar kuver hazırlamada tepsi ve elle taşınarak salona getirilir. Salon servise hazırlanırken çok sayıda bardak taşınacağından tepsi ile taşınır. Az sayıdaki bardaklar ve konuk masasının yeniden hazırlanmasında elle taşıma yapılır.

Bardakların Kuverde Yerlerine Yerleştirilmesi

Kuver tam olarak yerleştirildikten sonra, en son bardaklar kuvere konur. Masaya

Konacak bardak çeşidi yemekle birlikte verilecek olan içeceğe bağlıdır. Bardaklar prensip

Olarak kuverin sağ tarafında bıçakların ilerisinde yer alır. Yemekte verilecek içki çeşitlerine

Göre kullanılacak bardaklar servis sırasına göre değişik şekillerde masaya konur. Su bardakları tozlanmamaları için masaya ters olarak konur. Konuklar gelmeden az Önce veya geldiklerinde ters çevrilerek açılır. Küçük işletmelerle alakart restoranlarda Uygulanan bu usul kalabalık ziyafetlerde ve büyük salonlarda uygulanmaz. Zaman kaybı Nedeniyle açık olarak konur. Kuver çeşidine göre masaya birden fazla bardak konması gerektiğinde şöyle yerleştirme yapılır.

 Bir Bardak

Masaya bir bardak konacaksa bardağın çeşidine bakılmaksızın ana yemek bıçağının ilersine konur. Bıçaktan bir parmak kadar ileri konan bardağın gövdesine el sürülmemelidir.

Bardağın ayak kısmından iki üç parmakla tutarak masaya konmalıdır.

 İki Bardak

Kuverde kullanılacak iki bardağın yeri sunulacak içkilere bağlıdır. Su bardağı ile birlikte şarap bardağı da kullanılacaksa şarap kırmızı veya beyaz olmasına bakılmadan ana

Yemek bıçağının bir parmak ilerisine konur. Su bardağı şarap bardağının soluna veya yanına

Konur. Değişik bir başka şekilde su bardağı şarap bardağının sol ilerisine bıçağa 45 derecelik

Açı yapacak şekilde de konabilir. Masaya iki çeşit şarap bardağı konacaksa; kırmızı şarap bardağına yemek bıçağının bir parmak ilerisine konur. Beyaz ve roze şarap bardağı kullanılacak ise sağ tarafa yan yana konur. Diğer şekilde konacaksa beyaz ve roze şarap bardağı masa kenarına doğru çekilerek bıçağa 45 derecelik açı yapılarak konur.Masaya rakı bardağı ile su bardağı konacaksa ana yemek bıçağının ilerisine rakı bardağı, soluna veya sol ilerisine de su bardağı konur.

Üç Bardak

Mönüye göre masaya üç bardak konması gerekiyorsa şu şekilde yerleştirilirler. Kırmızı

Şarap bardağı ana yemek bıçağının ilerisine konur. Beyaz şarap bardağı kırmızı şarap

Bardağının sağ yanına veya sağ altına bıçağa 45 derecelik açı yapacak şekilde konur. Köpüklü

şarap bardağı kullanılacaksa su bardağının yerine konabilir.

 Dört Bardak

Mönüyü göre masaya dört bardak konacaksa; ana yemek bıçağının ilerisine kırmızı

Şarap bardağı  konur. Diğer bardaklar bıçağa 45 derecelik açı yapacak şekilde düz veya verev

Konur. Köpüklü şarap bardağı da kırmızı şarap bardağının ilerisine veya sağ ilerisine konur.

 

 Beş Bardak

Konuklar yemek öncesinde aperatif bir içecek alacaklarsa bardaklar dört bardak sıralaması ile konur. Aperatif bardağı da beyaz şarap bardağının sağına konuğa en yakın yere konur. Diğer bir yerleştirme şekli ise bıçakla 45 derecelik açı yapacak şekilde yerleştirmedir.

 

1 yorum

 1. sevilay Diyor ki:

  hepsi harika teşekkür ederim ama bana bardakların özellikler lazım yardımcı olurmusunuz
  kuverde bulunan bardakların özellikler
  1 su bardağı
  2 kırmızı şarap bardağının özelliği
  3 beyaz şarap bardağının özelliği
  4 şampanya bardağının özelliği önemli

Yorum Yapın

Önemli not : Yorumunuz denetim için bekliyor.. Yazıya uygun olmayan yorumlar yayınlanmayacaktır.