TURİZM VE OTELCİLİK PORTALI

ONBURONUN DEKORASYONU

Yazar on Eki 13th, 2008

RENKLERİN DİLİ
Yaşadığımız ortamı güzelleştiren, dünyamıza bambaşka anlamlar katan renkler insanları psikolojik olarak etkiler. Hatta ilginç serüvenler bile yaşatırlar. Her rengin kendine özgü bir dili vardır. Bu nedenle renkler birbirinden farklı şeyler ifade eder. Farklı bir iletişim kurmak için, renklerin dilini öğrenmeye ne dersiniz?

SARI————- Dikkat
BEYAZ ———–Saflık Temizlik
KIRMIZI ———-Aşk
Mavi ————Yumuşak Başlılık
Mor ————-NEVROTİK
Pembe———– Şefkat
Siyah ————Üzüntü
Yeşil ————Ümit ve Istikbal

BEYAZ

 

Beyaz, istikrarı, devamlılığı, masumiyeti ve saflığı simgeler. Bu yüzden üzerinde fazla şaibeler olanların, beyaz ağırlıklı kıyafetleri seçmelerinde yarar var. Beyaz giysiler sizin temiz olduğunuz imajını verir. Beyaz Kova burcunun rengidir.

KAHVERENGİ

 

Kahverengi gerçekçiliğin, plan ve sistemin rengidir. Kahverengi insanı hızlandırır. Bu yüzden fastfoodlarda iç mekanda kahverengi kullanır. Kahverengi toprak rengidir. Kıyafetlerde pek tercih edilmez, çünkü kahverengi giyen insanlar kalabalıkta dikkat çekmezler. İş görüşmelerinizde , profesyonel toplantılarda sakın kahverengi giymeyin. Kahverengi Boğa burcunun rengidir.
KIRMIZI

 

Kırmızı ise hareketli, kıpır kıpır insanlar için en ideal renktir. Bu renk canlılık ve dinamizmle ilgili bir renktir. Mutluluğu temsil eder. Kırmızı renk, fiziksel olarak; ataklığı,
canlılığı ve duygusal bağlamda; bir işi sonuna kadar götüren azmi ve kararlılığı gösterir. İştah açar. O yüzden dünyadaki gıda firmalarının çoğu logosunda kırmızıyı kullanır.
Kırmızı tansiyonu yükseltir, kan akışını hızlandırır. Kırmızı Koç burcunun rengidir.
LACİVERT

 

Lacivert sonsuzluğu ve otoriteyi temsil eder. İş adamlarının ve firmaların sıkça tercih ettiği bir renktir. Özellikle önemli iş görüşmelerinde tavsiye edilen bir renk tonudur.
Lacivert giyen kişiler kendilerini çok daha karizmatik ve inandırıcı hissederler. Kozmik renk olarak kabul edilir, sonsuzluğu, otoriteyi ve verimliliği simgeler
.O yüzden dünyadaki firmaların bir çoğu logolarında lacivert rengi kullanır.
İnsanların üzerinde başarılı ve güçlü imajı bırakır. Lacivert Akrep burcunun rengidir.
MAVİ

 

Tartışmasız mavi en dinlendirici renktir. Mavi renk gökyüzünün ve geniş ufukların, denizin simgesidir.Mavi insanlar üzerinde yumuşaklık, sevecenlik tazelik gibi etkiler yaratır. Huzuru temsil eder ve sakinleştirir. Araplar mavinin kan akışını yavaşlattığına inanır, nazar boncuğu o yüzden mavidir. Batıda intiharları azaltmak için köprü ayaklarını maviye boyarlar. Duvarları mavi olan okullarda çocukların daha az yaramazlık yaptığı saptanmıştır. Mavi Yay burcunun rengidir.
MOR

 

Konsantrasyon sağlamak için mor’dan daha iyi bir renk bulunamaz! Eskiden beri ihtişam ve lüksün son basamağı olarak düşünülür
. Tarih , yüksek sınıfların, saray mensuplarının daima morla bezendiklerini kaydeder. Nevrotik duyguları açığa çıkardığından, insanların bilinçaltını korkuttuğu saptanmıştır.
Mor İkizler burcunun rengidir .
PEMBE

 

Pembe’nin ifade ettikleri ise uyum, neşe, dişilik, sevecenlik, ilkbahar ve yeni açmış çiçeklerin kokusudur. Rahat hissettiren ve dinlendiren bir renktir. Bu yüzden bazı büyük mağazalar tezgahtarlarına pembe üniforma giydirir ki, müşteriler kendilerini rahat hissetsin diye. Pembe aynı zamanda çocuk rengidir. Pembe Oğlak burcunun rengidir.
SARI

 

Sıcak ve Uyarıcı özellikleriyle sarı, insanları daha dinamik ve neşeli olmaya teşvik eder. Zeka , incelik ve pratiklikle ilgilidir
. Toplumsal yaşamı ve birlikte çalışmayı yansıtan bir anlamı vardır. Geçiciliğin ve dikkat çekiciliğin sembolüdür. Dikkat çekiciliğinden dolayı dünyada taksiler sarıdır.
Sarı ayrıca hüzün ve özlemin rengidir.
Sonbaharın tüm hüzünlü güzelliğinde onun her rengini izlemek mümkündür.
Sarı Aslan burcunun rengidir.
SİYAH

 

Siyah ağırbaşlılık ve ciddiyet ile özdeşleşmiştir. Siyah, gücü ve tutkuyu temsil eder. Hırsın da bir ifadesidir. Bizde ve Batı’da siyah, matemi simgelerken Japonya’da mutluluğun simgesidir. Fonda kullanıldığında karamsarlığı çağrıştırır. Işığı yok eder. Konsantrasyonu en çok getiren renktir. Einstein’in konsantre olabilmek için perdeleri siyah, gün ışığı olmayan bir odaya girip ve bu şekilde düşündüğü söylenir. Siyah Balık burcunun rengidir.
YESİL

 

Yeşil ise doğanın ve baharın rengidir, insanlar üzerindeki etkisi tartışılmaz.Güven ve huzur verir . Yaratıcılığı körükler, rahatlatıcı özelliği nedeniyle büyük lokanta ve mutfaklarda kullanılır.Yeşil alanlarda insanların daha az mide rahatsızlığı çektiği saptanmıştır.Ayrıca huzuru ve üretkenliği temsil eder. Güven ve rahatlık veren bir renktir. Yeşil tabiatta hakim olan bir renk olduğu için rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi de büyüktür. Yeşil rengin ağırlıklı kullanıldığı yerlerde üretkenlik artar? Yeşil Terazi burcunun rengidir.
ÖNBÜRONUN DEKORASYONU

 

ÖNBÜRONUN DEKORASYONUNU YAPARKEN İLK ÖNCE OTELİN KONUMUNA GÜNEŞİN KONUMUNA BAKILIR SONRA RENKLERİN DİLİ UYGULANARAK YAPILIR. RENKLERİN DİLİ DAHA AĞIRLIKLIDIR .ÖRNEĞİN BİR OTELİN RESEPSİYON DESKİNİ KAHVERENGİ YAPILIRSA O OTELDEKİ MİSAFİRLER RAHATSIZ OLURLAR ÇÜNKÜ KAHVERENGİ TEKLİFSİZ BİR RENKTİR FASTFOOD GİBİ YERLERDE KULLANILIR.
Yasin  GÖKHAN tarafından yazılmıstır

 

 

 

Yorum Yapın

Önemli not : Yorumunuz denetim için bekliyor.. Yazıya uygun olmayan yorumlar yayınlanmayacaktır.