TURİZM VE OTELCİLİK PORTALI

PROTOKOLUN ALTIN KURALLARI

Yazar on Eki 16th, 2008

ÇARPICI KURALLAR

* SAYGIDA KUSUR ETMEYİN: Yöneticinize daima saygılı hitap edin. Onun taşıdığı unvana göre ‘Sayın Başkanım’, ‘Sayın Valim’, ‘Sayın Müdürüm’ hitabını kullanın veya ‘Beyefendi” diye hitap edin. Yöneticinizin makamına girdiğinizde ‘Saygılar Beyefendi’ diyerek selamlayın. Yöneticiniz ‘Buyurun oturun’ demeden oturmayın.

* OTURUP KALKMAYA DİKKAT: Yöneticinizin veya üstlerinizin makamında otururken, sizden üstün birisi gelirse oturduğunuz koltuğu terk edip bir koltuk geriye gitmeniz gerekir. Yöneticinizin makamına birden çok kişi ile girdiğinizde de, seviyenize ve kıdeminize göre sıralanarak oturun.

* SOLDAN ŞAŞMA: Protokolde üst daima sağdadır. Ast olarak otururken, ayakta dururken veya yürürken daima üstünüzün soluna geçin seviyenizi bilin. Kendinizi küçültmeyin, üstünüzün önüne geçmeyin, astınızın arkasına düşmeyin.

* YENGE DEMEK AYIP: Üstlerinize ve akranlarınıza ‘Beyefendi-hanımefendi’ deyin. Özellikle üstlerinize ‘Ağabey’ demekten ve üstlerinizin eşine ‘Yenge’ demekten çekinin, ‘Hanımefendi’ diye hitap edin.

* BEN DEĞİL BİZ: Resmi konuşma yaparken kesinlikle ‘Ben” demeyin, daima ‘Biz’ veya ‘Teşkilatımız’, ‘Müdürlüğümüz’ deyin.

* LACİLERİN HİKMETİ: Her gün temiz, bakımlı olmayı ihmal etmeyin. Günlük tıraşlı ve kravatlı olun. Elbiseniz ütülü, ayakkabınız boyalı ve giysiniz renk olarak uyumlu olsun. Özellikle resmi toplantı, tören ve davetlerde elbiseniz koyu renk (lacivert) takım olsun. Gömleğiniz düz renk, ayakkabınız ve çorabınız elbisenize uyumlu olsun. Unutmayın, insanlar daima görünüşlere göre karşılanır, şahsiyetlerine göre uğurlanır.

Yorum Yapın

Önemli not : Yorumunuz denetim için bekliyor.. Yazıya uygun olmayan yorumlar yayınlanmayacaktır.