TURİZM VE OTELCİLİK PORTALI

Rom Servisi

Yazar admin on Oca 3rd, 2009

Rom Tanımı,Ülkemizde ROM, diğer ülkelerde İngilizce rum, İspanyolca ron, Fransızca RHUM olarak bilinen ve şeker kamışından yapılan bir çesit içkidir. İsmini şekerin latincesi olan SACCHARUM’dan aldığını savunanlar olduğu gibi gürültücü manasına gelen RUMBUSTION veya RUMBULLION kelimelerininden de türediğini iddia edenler de vardır.

Romun Özellikleri

Rom Karayip adaları başta olmak üzere Güney Amerika ülkelerinin çoğunda üretilmektedir. Başlıca iki şekilde imal edilirler. Dark rum ve light rum. Koyu renkli olan dark rum daha ağır yapılı ve aromatiken renksiz olan light rum hem yapı itibariyle hem de aroma itibariyle çok daha hafiftir. Bu iki ana çeşidin dışında bunlara benzer başka türler de vardır. Koyu renk olanları genelikle meşe fıçılarda üç veya daha fazla sene dinlendirilir. Açık renkli olanları ise pek yıllandırılmaz. Orijinal rum Jamaika adalarında şeker kamışından üretilen ve %80 alkol içeren bir içkidir. Ancak bu alkol derecesiyle şişelenip satışa sunulmaz. Büyük boy fıçı ve tanklarda ihraç edilir. Satılacağı ülkelerde söndürülerek 40 dereceye kadar düşürülür. Günümüzde rum şeker kamışı melası ile saf alkol karışımındın yapılmaktadır.

Rom çeşitleri: Renklerine Göre, Tat ve Diğer Özelliklerine Göre Romlar

· Renklerine Göre Romlar:

-Renksiz Rom

Cin ve votka gibi renksiz berrak, kendine has tadı ve kokusu olan bir rom çeşididir.Renksiz rom sek (dry) karakterlidir. Açık renkli romlar pek yıllandırılmazlar.

-Açık Renkli Rom

Kanyak ve viski gibi açık kahverengi kendine has tad ve kokusu olan bir romdur.

-Koyuk Renkli

Koyu kırmızı renkli bir romdur. Bu romlar çogunlukla 5-8 yıl meşe fıçılarda dinlendirilirler.Romun yapıldığı ülkelere göre kendine özgü özellikleri vardır. Koyu renkli olanlarının mayanlama süresi daha uzun tutularak şeker kamışından daha çok karakter ve rayiha alması

Sağlanır. Açık renkli olanları çok daha çabuk bir şekilde mayalandıralarak hemen damıtılır.Dolayısıyla yapı itibariyle çok daha hafif ve hatta bazıları neredeyse vodkaya yakın bir şekilde renksizdir. Romların koyu veya açık olarak renklendirilmesinde karamel kullanılır.Romlar üretildiği yere göre ayrı özellikler taşır. Mesela Jamaika da yapılanlar koyu renkli ve daha ağır yapılı iken Puerto Rico da yapılanlar genelikle açık renkli veya renksiz ve hafiftirler. Bacardi bu ikincisine örnek tipik bir markadır. Dry Cane beyaz Captain Morgan Lambs Navy Rum önde gelen koyu renkli Rom markalarıdır.

· Tat ve Diğer Özelliklerine Göre Romlar

-Bacardi

Küba ve Porto Riko’da üretilen renksiz ve açık renkli romdur.

-Coruba

Küba’da üretilen karamelimsi tatta bir romdur. Rengi, koyu kırmızıdır.

-Jamaica

Jamaika adalarında üretilen bir rom çeşididir. Rengi koyu kırmızıdır.

-Lemon hard

Jemaika adalarında üretilen açık renkli bir romdur.

-Rom Servisinde Kullanılacak Araç Gereç ve Bardaklar

· Yuvarlak tepsi

· Tepsi ve bardakaltlığı (doley)

· Bardaklar

· Peçete

· Rom

· Buz kovası

· Buz maşası

· Şişe suyu

Rom Servis Şekilleri

Pour Rom (Sade Rom) Servisi

4 cl rom, küçük boy viski bardağına konularak servis edilir.

On The Rock Rom Servisi

Küçük boy viski bardağına 4 cl konulan rom üzerine 4 ya da 5 parca buz konularak servis edilir.

Rom- Su

İngilizlerin tercih ettiği bir servis şeklidir. Viski tumber bardağına iki ya da üç parka buz ve 4 cl rom konur. Şişe suyu ile servis edilir. Konuk masasında su, romun üzerine doldurulur.

1 yorum

  1. melih Diyor ki:

    ödevim için ço yardımcı oldu teşekkür ederim !

Yorum Yapın

Önemli not : Yorumunuz denetim için bekliyor.. Yazıya uygun olmayan yorumlar yayınlanmayacaktır.

Kategoriler

E-POSTA