TURİZM VE OTELCİLİK PORTALI

SATIR VE BIÇAKLAR

Yazar on Kas 29th, 2008

Mutfaklarımızda sebzelerin kesilip doğranmasında etlerin kemiklerden ayrılmasında ve küçük parçalar halinde kesilmesinde satır ve bıçaklar kullanılmaktadır. Mutfaklarda sebzeler yıkanıp temizlendikten sonra yemeğin cinsine göre kesilmesi, doğranması, küçük parçalara ayrılarak hazırlanması gerekmektedir. Etli yemekler ile köfte türü yemeklerin hazırlanabilmesi için alınan sığır etinin veya koyun etinin hazırlanmasında yine etlerin kemiklerinden ayrılarak doğranması, et kıyma makinesine verilebilmesi için küçük parçalara ayrılması gerekmektedir. Yukarıda belirtilen işlemlerin yapılabilmesi için mutfaklarımız da değişik cins, ebat ve büyüklükte satır ve bıçaklar kullanılmaktadır. Kullanılacak yere göre şekli değişik yapılan bıçaklar genel olarak sıyırma, kasap, şef, satır, döner bıçağı ve meyve bıçağı olarak isimlendirilmektedir.

Bıçaklar mutfak içerisinde emniyet amacıyla kilitli dolap içinde yerlerine asılı olarak muhafaza edilmeli, kullanım rahatlığı sağlanabilmesi için bilenmiş olmalıdır. Mutfaklarda bıçaklar gelişi güzel ortalarda bırakılmamalı, bıçakla şaka yapılmamalı ve bıçaklar konserve açmak, kazımak amacıyla kullanılmamalıdır.

Uygulamada Görülen Yaygın Hatalar:

(1) Sapsız bıçaklar kullanılmaktadır.

(2) İş bitiminde bıçaklar dolap içersinde muhafaza edilmemektedir.

(3) Kullanan personel tarafında dinlenme sıralarında ceplere konulduğunda otururken değişik kazalar meydana gelmektedir.

(4) Periyodik olarak bilenmemektedir.

Yorum Yapın

Önemli not : Yorumunuz denetim için bekliyor.. Yazıya uygun olmayan yorumlar yayınlanmayacaktır.