TURİZM VE OTELCİLİK PORTALI

Sebzeli Alabalık

Yazar admin on Ağu 17th, 2009

 

 

Malzeme: 1200 gr’lık 1 Ad. Alabalık

2 adet Limon

2 adet Defne Yaprağı

0.5 adet Soğan

1 demet Maydanoz

1 sap Kereviz Yaprağı

1 adet Havuç

2 adet Yeşil Salata

100 gr Kornişon

1 adet Kırmızı Biber

1 adet Dolmalık Biber

2 adet Yumurta

1 tutam Karabiber

2,5 su bardağı Zeytinyağı

Tuz

 

 

Hazırlanışı:

 

Alabalık temizlenip yıkandıktan sonra uzun bir kaba oturtulur. Üstü örtülecek kadar su Konur. Havuç, kereviz yaprağı, 2 dal maydanoz, soğan, defneyaprakları, yarım limonun Suyu, yeteri kadar tuz ve karabiber katılır ve 15–20 dakika hafif ateşte pişirilir.

Diğer yanda yumurtalar katı olarak pişirilir. Kabukları ayıklanıp sarıları iyice ezilir. Kıyılmış maydanoz, zeytinyağı, tuz ve karabiber katılarak iyice karıştırılır.

Ayıklanıp yıkanan yeşil salatalar ince ince kesilir. Kornişon tursuları ve yumurtaların Beyazları küçük parçalara bölünür ve yeşilliğe katılır. Kırmızıbiberler ile dolmalık biberler De küçük veya ince uzun parçalara doğranır ve bunlar da karışıma katılır.

Balığın eti bozulmadan gövdesindeki deri çıkarılır, servis tabağına yerleştirilir. Üzerine Yukarıda anlatılan maydanoz, zeytinyağı, tuz ve karabiber karışımı dökülür. Tabağın Kenarı da yeşillik karışımıyla süslenir ve ayrı bir kapta bir buçuk limonun suyu yarım Bardak zeytinyağıyla çırpılır ve balığın üzerine döküldükten sonra servis yapılır.

Yorum Yapın

Önemli not : Yorumunuz denetim için bekliyor.. Yazıya uygun olmayan yorumlar yayınlanmayacaktır.

Kategoriler

E-POSTA