TURİZM VE OTELCİLİK PORTALI

SEYEHAT ACENTELERİ İLE TUR OPERATÖRÜNÜN KARŞILAŞTIRILMASI

Yazar on Ara 14th, 2008

 Seyahat Acenteleri İle Tur Operatörünün Karşılaştırılması

1618 sayılı Seyahat Acenteleri ve Seyahat Acenteleri Birliği Kanunu?na göre ülkemizde tur operatörlüğünü işlevini A grubu seyahat acenteleri üstlenmektedir, bu uygulama sadece bizim ülkemizde geçerlidir. Dünya Turizm Örgütü (WTO)?ya göre tur operatörü ile seyahat acentesi arasında belirli görev dağılımları yapılmış olduğundan dolayı, her bir işletmenin birbirlerinden farklı olarak uygulamaları vardır.Tur Operatörleri iki şekilde ortaya çıkmıştır.

Büyüyen seyahat acenteleri zamanla tur organizasyonları düzenleyip başka acentelere da komisyon vererek satmaya başlamışlardır. Örneğin bilinen ilk acenteci olan Thomas Cook Travel zamanla büyümüş ve günümüzün önemli tur operatörlerinden biri haline gelmiştir. Turizm sektörünün hızlı büyümesi ile başka alanlarda faaliyet gösteren güçlü sermayelere sahip çeşitli şirketler direkt olarak tur operatörlüğü yapmaya başlamışlardır. Çeşitli elektronik, sanayi, hava yolu ve sigorta şirketleri bu sektöre girmiştir.

 

SEYAHAT ACENTELERİ İLE TUR OPERATÖRLERİ ARASINDAKİ FARKLAR

§              Tur Operatörü toptancıdır. Seyahat Acentesi ise perakendecidir.

§              Tur Operatörleri farklı hizmetleri birleştirerek sattığı için hem üretici hem de aracıdır. Seyahat Acenteleri ise hazırlanmış ürünleri tüketicilere sattığı için aracıdır.

§              Tur Operatörleri maliyet + kâr esasına göre çalışırlar. Seyahat Acenteleri ise satılmasına aracılık yaptıkları hizmetler üzerinden komisyon alırlar.

§              Tur Operatörleri satın aldıkları hizmetleri satamazlarsa kendileri ödeyecekleri için risk üstlenirler. Seyahat Acenteleri ise satamadıkları hizmetlerden dolayı herhangi bir sorumluluk altına girmezler.

§              Tur Operatörleri satın aldığı hizmet ürünlerini stoklayıp sonra satarlar. Seyahat Acenteleri ise kendilerine talep geldiği zaman rezervasyon, satış ve paket tur organizasyonu yaparlar.

§              Tur Operatörleri hizmetler kullanılmadan aylar önce yaptıkları rezervasyonlar için ön ödemeler yaparlar. Ayrıca çeşitli organizasyon masrafları olur. Bu sebeple yüksek bir işletme sermayesine ihtiyaç duyulur.Seyahat Acentelerinin ise büro ve personel  maliyetlerinin dışında önemli bir gideri olmaz.

§              Her Tur Operatörü aynı zamanda bir Seyahat Acentesidir.Seyahat Acentelerinin pek çoğu uzun vadeli,masraflı ve geniş kapsamlı çalışmalar olan paket tur organizasyonunu yapamazlar.

§              Tur Operatörleri ürettikleri paket ürünleri tanıtmak için katalog, reklam ve broşür masrafı yaparlar.Seyahat Acenteleri ise daha çok başkalarının ürünlerini sattıkları için ayrıca reklam yapmaya ihtiyaç duymazlar

1 yorum

  1. Seydi ESER Diyor ki:

    Çok açıklayıcı bir yazı olmuş teşekkür ederim.

Yorum Yapın

Önemli not : Yorumunuz denetim için bekliyor.. Yazıya uygun olmayan yorumlar yayınlanmayacaktır.