TATLI VE MEYVE FLAMBESİ

Yazar on Oca 3rd, 2009

Tatlı ve meyve flambeleri diğer flambe gruplarına göre daha kolay hazırlandığı ve Fazla malzeme gerektirmediği için, birçok hizmet işletmesinde tercih edilen ve daha çok Uygulanan flambe çeşitlerindendir. İstenen kalitede tatlı ya da meyve flambesi yapmak için  kullanılan meyvelerin en iyi kalitede ve taze meyveler olması gereklidir; konservelerde kaçınılmalıdır, zorunlu ise de kaliteli olmalıdır. Bunun yanında tatlı ve özellikle meyve flambelerinde mümkün olduğunca pratik olmak gereklidir. Aksi takdirde meyveler kararak kötü bir görüntü alacaktır. Gereğinden fazla kaynayan şeker yanabilir ya da pütürlü bir hal alabilir. Az malzeme ile kısa zamanda hazırlanabilir olmasının yanında pratik ve hızlı bir çalışma gerektirmektedir. Burada servis personelinin bilgi ve becerisi önem kazanmaktadır.

Tatlı ve meyve flambelerinde diğerlerinden farklı olarak önce sos yapılır daha sonra flambesi yapılacak meyve konularak alevlendirilir. Alevlendirmede kullanılan ve yanan alkolün sıcaklığı yalnızca yemeğin içinde ki Mevcut şeker maddelerini karamelize etmeli ve tadına tesir etmelidir. Özellikle Alevlendirmek için kullanılan likör, tat ve aromasını baharatlandırmakta yani hoş koku Vermektedir.

·        Tatlı Flambeleri

·        Krep Süzet

          

·         Malzemeleri: 2 kişilik

     ·    1 çorba kaşığı tereyağı

     ·    2 çorba kaşığı toz şeker

     ·    15 cl portakal suyu

     ·    1 çay kaşığı limon suyu

     ·    1 cl portakal likörü ( tercihen Countrau)

     ·    4?6 adet krep

     ·    4 cl kanyak (Tercihen Grand Marnier)

             ·        Yapılışı

             

  Ocak misafir önünde yakılır. Flambe tavasına şeker konulup ateşe oturtularak  ısıtılır,Şeker iyic eriyince tereyağı konup karıştırılarak karamelize edilir. Şeker açık      kahverengi Olunca portakal suyu ilave edilir. Şeker eriyene kadar karıştırılarak  kaynatılır. Limon suyu ve Likör konarak parfümlenir. Krepler teker teker tavaya konarak  ısıtılır her birine istenilen şekil Verilir. Tava ateşten uzaklaştırılarak kanyak ilave  edilerek ateşte alevlendirilir. Alevler Sönünceye kadar tava hafif sallanır. Daha sonra    tabaklara konarak servis edilir.

           ·         Krep Normandiya

         

           ·         Malzemeleri 2 Kişilik

·    1 çorba kaşığı tereyağı

·    4 çorba kaşığı ince kıyılmış elma kompostosu

·    Çorba kaşığı pudra şekeri

·    2 adet büyük boy krep

·    4 cl calvados (Tercihen kanyak)

·        Yapılışı

Ocak misafir önünde yakılır. Tereyağı ilave edilerek eritilir. Krepler birer birer tavaya Alınarak ısıtılır ve içlerine elma kompostosu konup rulo şeklinde sarılır. Calvados veya Kanyakla alevlendirilir. Tabaklara alınıp üzerlerine pudra şekeri serpilerek servis edilir.

·         Meyve Flambeleri

·         Şeftali Flambe

          

·         Malzemeleri: 2 kişilik

·    4 adet 1/2 şeftali kompostosu

·    3 çorba kaşığı toz şeker

·    ½ limon

·    1 çorba kaşığı tereyağı

·    10 cl komposto suyu

·    ½ kahve fincanı kayısı likörü

·    4 cl kanyak (tercihen kirchwasser)

·    Servisi için 4 top vanilyalı dondurma

·        Yapılışı

Ocak misafir önünde yakılır. Şeftali komposto suyu ve şeker tavaya konup kaynatılır. Kayısı likörü ile parfümlenerek şeftaliler konup çevrilmeden ısıtılır. Sos kaşıkla şeftalilerin üzerine dökülür. Kirchwasser ile alevlendirilir. Kâselerdeki dondurmaların üzerine ya da şeftalilerin üzerine dondurma konularak üzeri çeşitli marmelât veya soslarla süslenerek servis edilir.

·         Çikolatalı Armut Flambe ( Bel Helen )

·         

           

          Malzemeleri 2 kişilik

·    6 adet ½ armut ( temizlenmiş)

·    1 çorba kaşığı tereyağı

·    2 çorba kaşığı pudra şekeri

·    6 çorba kaşığı çikolata sos ( benmari usulü eritilmiş bitter çikolata)

·    2 çorba kaşığı badem içi

·    4 cl kanyak

·        Yapılışı

Ocak misafir önünde yakılır tava konularak ısıtılır. Tereyağı ilave edilerek yakmadan eritilir. Armutlar ilave edilerek her iki tarafı da yağda kızartılır. Üzerlerine pudra şekeri Serpilerek karıştırılır. Kanyak veya rum ile alevlendirilir. Alevler sönünce dessert tabaklarına Alınarak üzerlerine çikolata sos konularak badem içi serpilerek servis edilir.

·         Muz Flambe

          

·     Malzemeleri 2 kişilik

·    4 adet boydan ikiye bölünmüş muz

·    4 çorba kaşığı toz şeker

·    15 cl portakal suyu

·    1 çay kaşığı limon suyu

·    1 cl muz likörü

·    1 çorba kaşığı tereyağı

·    4 cl kanyak

·    4 top vanilyalı dondurma

·    1 çorba kaşığı kavrulmuş, kırılmış badem içi

·        Yapılışı

Ocak misafir önünde yakılır tava konularak ısıtılır. Tereyağı ilave edilerek yakmadan eritilir. Portakal suyu konur ve şeker eriyene kadar karıştırılarak kaynatılır. Limon suyu ilave Edilir ve hemen ardından muz likörü ile parfümlenir. Muzlar sos içine konup üzerlerine Kaşıkla sos dökülerek ısıtılır. Kanyakla ile alevlendirilir. Kâselerdeki dondurma üzerine Konur ve üzerine badem içi serpilerek servis edilir.

·         Krem şantili muz Flambe

·         Malzemeleri 2 kişilik

·    4 adet soyulup, ortadan uzunlamasına ikiye

·    Bölünmüş muz

·    4 çorba kaşığı toz şeker

·    10 cl portakal suyu

·    1 çorba kaşığı tereyağı

·    4 cl kanyak

·    4 kaşık krem şanti

·    1 çorba kaşığı kavrulmuş, kırılmış badem içi

·        Yapılışı

Ocak misafir önünde yakılır, tava ateşe konularak ısıtılır. Tereyağı ilave edilerek yakmadan eritilir. Muzlar ilave edilerek her iki tarafları kızartılır. Üzerlerine pudra şekeri serpilir ve portakal suyu konarak kaynatılır. Sos koyulaşınca kanyakla alevlendirilir. Alevler tamamen söndükten sonra tabaklara alınır. Kremşanti ile garnitürlenip badem içi ile süslenerek servis edilir.

·         Kiraz Flambe

·         Malzemeleri: 2 kişilik

·    1 su bardağı kiraz kompostosu (çekirdekleri çıkarılmış)

·    10 cl komposto suyu

·    1 çorba kaşığı toz şeker

·    4 cl kanyak

·    4 top vanilyalı dondurma

·    1 çorba kaşığı kavrulmuş badem içi

·        Yapılışı:

       Ocak misafir önünde yakılır, tava ateşe konularak ısıtılır. Komposto suyu ve pudra Şekere ilave edilerek kaynatılır. Sos yeteri kadar koyulaşınca, kirazlar ilave edilerek Karıştırılır. Ve iyice kaynatılır. Kanyakla ile alevlendirilir. Alevler sönünce dondurma Üzerine konulur ve üzerine de badem içi serpilerek servis edilir.

    Tatlı ve Meyve Flambeleriyle Servis Edilen Garnitür Çeşitleri

Tatlı ve meyve flambelerini garnitürlemek ve süslemek İçin dondurma, kremşanti çeşitli sıcak ve soğuk soslar ( çikolata Sos, ahududu sos gibi) , badem içi, ceviz içi, Hindistan ceviz içi Rendesi, yeşil fıstık, tatlı ve meyve flambelerini çeşitli meyveler İle garnitürlenmektedir.

Yorum Yapın

Önemli not : Yorumunuz denetim için bekliyor.. Yazıya uygun olmayan yorumlar yayınlanmayacaktır.