TURİZM VE OTELCİLİK PORTALI

TAVALAR VE TEPSİLER

Yazar on Kas 29th, 2008

TAVALAR VE TEPSİLER

Mutfaklarda üretilen gıdaları lezzetli, iaşe olanlara temiz ve sağlıklı tava ve tepsilerle sunulması, onlara gösterilen hassasiyetin bir ölçüsüdür. Bu nedenle kullanılan tava ve tepsilerin mikrop yuvası halinden, iştah açıcı görünüme dönüştürülmelidir.Tepsi ve tavaların, kullanımındaki krozyonik etkilerle bozulup sağlığa zarar vermemesi, yiyeceklerin besin değerini ve lezzetlerini kaybettirmeden pişirmesi veya muhafaza etmesi, kolay temizlenmesi, pişirme sırasında zaman ve ısı kaybını önlemesi günümüzde aranması gereken özelliklerdendir. Mutfaklarda çeşitli kızartma ve kavurmaların hazırlanmasında, sotelerin yapımında, sosların hazırlanıp servislerinde kullanılan tavalar paslanmaz çelik ve özel tabanlı olarak üretilmişlerdir. Tavaların tabanları, (kullanım yerine göre tercih edilecek) üçlü taban ve kapsül tabanı olarak imal edilmişlerdir. Tabanların bu şekilde yapılmasındaki gaye ısının daha kısa sürede homojen olarak dağıtılmasıdırPiyasada çok çeşitli firmaların, değişik cins ve büyüklükte üretmiş oldukları tavalar mevcuttur. Genel olarak buharın teknik özellikleri aşağıdaki gibidir.

Üç tabanlı tek metal saplı tavalar

Çap (cm)

Derinlik (cm)

20

4.0

24

4.5

28

5.0

32

5.5

36

6.0

40

6.0

Çap (cm)

Derinlik (cm)

Üç tabanlı çift metal saplı

28

5.0

tavalar

32

5.5

36

6.0

40

6.0

50

7

40

11

50

12

60

14

70

15

80

16

Tepsiler ise; Türk mutfağındaki patates oturtma, rosto et, fırın köfte, yumurtalı ıspanak vs. gibi yemeklerin yapılması ile böreklerin hazırlanıp pişirilmesi (fırınlanması) ve servislerinde kullanılır. Ayrıca tabldot usulü yemek hazırlanan yerlerde dağıtımın kolay olabilmesi için şelf servis tepsiler bulunmaktadır.

Emniyet tedbiri olarak tava ve tepsilerin temizliği yapılırken sert ve çizici cisimler kullanılmaması,Temizlikleri yapıldıktan sonra iyice kurulaması ile boş iken ısıya uzun süre maruz bırakılmaması gereklidir.

Uygulamada Görülen Yaygın Hatalar :

(1) Yapılacak işe uygun kapasitede tava ve tepsi seçilmemektedir. Bu da karıştırma esnasında yemeklerin dökülmesine neden olmaktadır.

(2) Yıkandıktan sonra iyice kurulanmaktadır.

Ebru Kolcuoglu tarafından yazılmıstır.

Maramara Unv.Myo

Yorum Yapın

Önemli not : Yorumunuz denetim için bekliyor.. Yazıya uygun olmayan yorumlar yayınlanmayacaktır.