Tekila Servisi Nasıl Yapılır

Yazar on Oca 3rd, 2009

Tekila Tanımı,Meksikanın milli içkisidir. Kırlarda kendi başına büyüyen kaktüse benzeyen ?mezkal?

Bitkisinin dış yaprakları kesilip atılır, iç göbek kısmı kabaca doğranarak haşlanır ve Soğutulduktan sonra elde edilen mezkal suyuna maya ve şeker katılarak fermantasyonu Sağlanır. İki kez, klasik ibriklerde damıtılır. En az üç yıl meşe fıçılarında dinlendirildikden Sonra şişelenir.

Özellikleri

%40?45 oranında alkol içerir. Meksika?nın Tequila kasabası civarında bahsedilen Kaktüslerden elde edilen su püresinin destilasyonu sonucunda üretilen ekşimsi ve acımtrak bir İçkidir.

Tekila Çeşitleri ve Ünlü Markaları

Tekila golden ve silver olmak üzere iki stilde üretilir. Ünlü markaları ise; ?Olmeca,Sierra Tequila Sauza, Tequila coervo, Tequila Herredura? dur.Mezcal: İçinde kurtu olan kaktüsten yapılma tekiladı, şişenin içindeki kurta ” GUSANO” denir.

Tekila Çeşitleri Ve Özellikleri

Silver: 1 ? 2 ay dinlenmiş

Reposado: 2 ? 6 ay dinlenmiş

Anejo: 1 ? 3 yıl dinlendirilmiş

Tekila Servisinde Kullanılacak Araç Gereç ve Bardaklar

·Yuvarlak tepsi

·Tepsi ve bardakaltlığı (doley)

·Bardaklar

·Peçete

·Tekila

·Buz kovası

·Buz maşası

·Limon

·Tuz

Tekila Servis Şekilleri

Tekila servisinden önce tekilanın iyice soğutulması ve daha sonra yine önceden soğutulmuş olan tekila bardağına boşaltılırarak içilmesi gerekmektedir. Tekila bardağının ağız kısmı tuz ile kaplandıktan sonra isteğe bağlı olarak bir limon dilimi ile de bardak süslenebilir veya bir tabak içinde sunulabilir. Diğer bir yöntem de Tequila Slammer?dir. Shot bardağından daha büyük bir viski bardağına bir ölçek tekila ve bir ölçek de tonik konur. Bardağın ağzı elle kapatıp masaya vurularak köpürtüldükten sonra shot yapılır.

Tonik ilave edildiğinden dolayı limon ve tuza gerek yoktur. Tequila Sprite: İki parmak tekilaya 4 misli Sprite eklenir bardak masaya vurulur, içki köpürür köpürmez bir dikişle bitirilir. Meksikalılar bu içkiyi bir eline tuz ve limon diğer eline de sek olarak içkisini alarak, bir tuzdan, bir limondan yalayıp bir içkisini yudumlayarak içer. Ayrıca sıcak domates suyu ile birlikte de içerler.

Yorum Yapın

Önemli not : Yorumunuz denetim için bekliyor.. Yazıya uygun olmayan yorumlar yayınlanmayacaktır.