TURİZM VE OTELCİLİK PORTALI

Turizm Haftası Kutlu Olsun

Yazar on Nis 14th, 2011

Turizm Haftası  (15?22 Nisan)

Toplumumuzda turizm bilincini geliştirmek, iç turizmi canlandırmak ve halkın turizm hareketlerine katılımını sağlamak amacıyla, her yıl 15?22 Nisan tarihleri arasında 81 ilimizde çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Hafta içerisinde halka ve özellikle gençlere yönelik çeşitli konferans, seminer, sempozyum, panel, haftanın önemini vurgulayan çeşitli yarışmalar, defileler ve çevre gezileri düzenlenmektedir.

2011 yılında 35. kez kutlanacak olan ?Turizm Haftası? etkinlikleri kapsamında; Kültür ve turizm değerlerinin tanıtılması, kamuoyunun ilgisinin yoğunlaştırılması ve turizmin geliştirilmesine yönelik olarak  Turizm Bakanlığının  merkezden katılımıyla,

15 Nisan 2011 tarihinde Gaziantep,

17 Nisan 2011 tarihinde Aksaray,

20 Nisan 2011 tarihinde Artvin,

22 Nisan 2011 tarihinde de Kütahya

illerinde Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü koordinasyonunda Valiliklerin işbirliği ile kutlamalar gerçekleştirilecektir.

Turizm Haftasının Tarihçesi

?Turizm Haftası? Ekinlik Programı 26.07.1976 tarih ve 1893 Sayılı Milli Eğitim Bakanlığı Tebliğler Dergisinde yayımlanarak yürürlüğe girmiş, 1977 yılından itibaren Mart ayının ikinci Pazartesi günü olarak kutlanmıştır. 1983 yılından itibaren havaların soğuk olması ve turizm sezonunun açılışı gerekçesiyle Milli Eğitim Bakanlığı?nın da görüşü alınarak Makam Onayı ile 15?22 Nisan tarihleri arasında kutlanmasına karar verilmiştir.

Ancak; Önceleri turizm sezonunun açılışı olarak kutlanılan hafta, günümüzde anlamını da değiştirmiştir. Turizmin bütün bir yıla yaygınlaştırılması, alternatif turizm türleri ve bu konuda Bakanlıkça yapılan çalışmalar, projeler hafta boyunca çeşitli etkinliklerle gençlere ve halka anlatılmakta, turizmden en yüksek geliri sağlamada yapılması gerekenler ve elimizdeki değerlere sahip çıkma konusunda halkımız bilinçlendirilmektedir.

Yorum Yapın

Önemli not : Yorumunuz denetim için bekliyor.. Yazıya uygun olmayan yorumlar yayınlanmayacaktır.