TURİZM VE OTELCİLİK PORTALI

Votka Servisi

Yazar on Oca 3rd, 2009

Votkanın Tanımı, Tahıl tanelerinin damıtılmasıyla elde edilen alkollü bir içkidir. Votka saf alkol denilebilecek bir içecektir. Bundan dolayı özel bitki veya meyve aroması taşımaz.

Votkanın Özellikleri

Votka berrak, kendine has kokulu, alkol derecesi 39-41 derece arasındaki bir içkidir. Ana maddesi patates veya tahıldır. Votka adı Latince ?hayat suyu? anlamına gelen ?aqua vitae?den türetildi. Polonyalılar bu içkiye önce ?Okoita? adını verdi daha sonra da bunu su anlamına gelen ?wodka? ile değiştirdi. Saydam ve nötr tadı olan bu içki, bugün votka olarak biliniyor.

Votka Çeşitleri ve Ünlü Markaları

Votka

Tarımsal kökenli alkolün birkaç defa saflaştırılıp, aktif kömürden geçirildikten sonra, 3 kez destile edilip dinlendirilmesi sonucu ortaya çıkan hoş içimli bir votkadır. Natürel bir tada, aromaya sahiptir ve %40 oranında alkol ihtiva eder.

·Şişe hacmi: Piyasada 5, 35 ve 70 cl’ lik şişelerde bulunmaktadır.

·Üretildiği fabrika: Bilecik İçki Fabrikasında üretilmektedir.

·Alkol derecesi: %40

·Tüketim önerisi: İçim sıcaklığı 7-10°C olmalıdır. Çerez, meyve, yeşil zeytin, havuç dilimleri, nar ve domates suyu ile içilmesi tavsiye edilir. Kokteyl olarak ya da buzlukta bekletilerek sek olarak içilebilir. Kokteyllerin ana içkisi olmanın yanında, sek olarak ya da meyve sularıyla karıştırılarak da rahatlıkla içilir.

Altınbaşak

%40 oranında alkol ihtiva eden Altınbaşak Votka; özenle seçilmiş hububatın çok özel yöntemlerle birkaç defa saflaştırılması, aktif kömürden geçirildikten sonra 3 kez distile edilmesi ile elde edilen alkolün, demineralize su ile seyreltilmesi sonucu üretilen yumuşak içimli bir votkadır.

Şişe hacmi: Piyasada 70cl’lik şişelerde bulunmaktadır.

Üretildiği fabrika: Bilecik İçki Fabrikası’nda üretilmektedir.

Alkol derecesi: %40

·Tüketim Önerisi: İçim sıcaklığı 7-10°C olmalıdır. Çerez, meyve, yeşil zeytin,havuç dilimleri, nar ve domates suyu ile içilmesi tavsiye edilir. Kokteyl olarak ya da buzlukta bekletilerek sek olarak içilebilir.

Binboğa

İçerik: Binboğa votka da kullanılan hububat alkolü üretiminde, nişasta ve azotça

zengin biralık arpadan elde edilen malt kullanılır.Maltlık arpalar yemlik olarak kullanılan arpalardan gerek fiziki gerekse çimlenme kabiliyeti ve bilhassa kimyasal bileşimi bakımından ayrılırlar. Binboğa votka üretiminde kullanılan su (arındırılmış) demineralize sudur. Sündürmede (seyreltme) kullanılan su, özel yöntemlerle iyonlardan (anyon-katyon) arındırılmış yumuşak sudur.

Yabancı Votka Çeşitleri

Smırnoff absolut

Antıche gorbatschow

Ayrıca Reisky, Puschkin, Wyborowa, Zubrovka, Bols Wodka, Wallfschmich dünyaca tanınmış önemli yabancı votka markalarıdır.

Votka Servisinde Kullanılacak Araç Gereç ve Bardaklar

·Yuvarlak Tepsi

·Tepsi ve bardakaltlığı (doley)

·Bardaklar

·Peçete

·Cin

·Tonik

·Limon

·Limon suyu

·Meyve suları

·Buz kovası

·Buz maşası

·Limon karafı

Votka Servis Şekilleri

Pour Votka (Sade Votka) Servisi

4 cl votka, küçük boy viski bardağına konularak servis edilir. Küçük ayaklı votka Bardağında da servis edilebilir.

On The Rock Votka Servisi

Küçük boy viski bardağına 4 cl konulan votka üzerine 4 ya da 5 parca buz konularak Servis ediliş şeklidir. Konukların isteğine gore tranş limon da konulabilir.

Votka- Limon

Sevilerek içilen bir votka servisidir. İki ya da üç parça buz viski tumbler bardağına Konur. 4 cl votka bardağa doldurulur. Bir ?karaf?a taze limon suyu sıkılır. Limon suyu karaf ile birlikte konuk masasına götürülür. Votka konuğun sağından masaya konulur. Daha sonra Konuğun isteğine göre karaf ile limon suyu votka?nın üzerine doldurulur. Kalan limon suyu karaf ile birlikte konuk masasına bardağın sağına bırakılır.

Votka ? Meyve Suyu

Viski tumbler bardağına iki ya da üç parça buz konur. Üzerine 4 cl cin doldurulur. Votka ? Limonda olduğu gibi meyve suyu karafa hazırlanır ve servis edilir. Meyve olarak; vişne veya greyfurt gibi ekşi meyve kullanılmalıdır

Yorum Yapın

Önemli not : Yorumunuz denetim için bekliyor.. Yazıya uygun olmayan yorumlar yayınlanmayacaktır.