YİYECEKLERİ RUS USULÜ SERVİS YAPMAK

Yazar on Şub 7th, 2009

Rus Servisi Yapılacak Masaların Hazırlanması

Rus servisi, çoğunlukla canlı müzik yapılan ziyafetlerde uygulanan ve mönünün Daha önceden belli olduğu bir servis usulüdür. Ayrıca bu servis yöntemi için çok sayıda ve birbiriyle uyumlu çalışan, tecrübeli Personel gerekir. Servis bir ahenk içinde, aynı anda ve seri bir şekilde gerçekleşmelidir. Masalar hazırlanırken mönüye göre servisi yapılacak beyaz şarap veya köpüklü Şaraplar soğukluğunu koruyacak şekilde masalara yerleştirilir.

 

Rus Servisi Yapılacak Yemeklerin Özellikleri

Ruslar mideden önce gözü tatmin etmek için yemek sanatını görmek isterler. Çarlık Rusyasın?dan itibaren büyük ziyafetlerde kümes hayvanları, av hayvanları, küçükbaş Hayvanlar orkestra eşliğinde servis edilir (kuzu, ördek, kaz, balık, dana budu, gibi).

 

Başlangıç Yemeklerinin Servisi

Rus servisinde salatalar, ordövrler, mezeler misafirler salona gelmeden önce masalara Yerleştirilir. Konuklar oturduklarında ordövr tabaklarına maşalarla soğukları alırlar. Mönüde Çorba var ise; çorbalar masaya gelmeden önce ordövrler ve boş, kirli tabaklar masadan Kaldırılır. Tepsiler üzerinde gelen çorba kâseleri tüm salonda aynı anda misafirlere sağdan sunulur.

 

Ana Yemeğin Sunumu

 

Ana Yemeğin Salona Getirilmesi

Ana yemek salona gelmeden önce masa üzeri temizlenir ve ana yemeğe uygun bir hale getirilir. Rus servisi diğer servis usulleri gibi sakin ve sessiz bir ortamda geçmez. Aksine bu Servis usulünde bir shov ve aksiyon vardır. Ana yemek salona gelmeden önce dans grupları

Tarafından bir gösteri düzenlenebilir. Daha sonra orkestra yemek müziği çalar, ışıklar söner, Tepsiler üzerinde garnitürlendirilmiş ve soslanmış yemekleri taşıyan servis elemanları bir sıra Dâhilinde yemek salonunu dolaşırlar. Daha sonra masalara gidilerek konuklara yemeklerinin

Prezantasyonu yapılır. Eğer yemek çok özel ise porsiyonlanmadan önce kısa bir süreliğine de Olsa masaya bırakılır ve konukların izlemesi sağlanır. Rus servisinin en önemli özelliği ana Yemeğin sunumudur.

 

Ana Yemeğin Salonda Porsiyonlanması

Ana yemek misafirlere sunulmadan önce mutfakta porsiyonlaması yapılmış ve bir Bütün görünümü verilerek servis kabı içersine yerleştirilmiştir. Özellikle et yemekleri Mutfakta parçalanmış, fazlalıkları alınmış ve servis tepsisine yerleştirilmiştir. Servis elemanı Salonda misafirlerin göz zevkine hitap ederek dolaştırılmış olan yemeği tabaklara porsiyonlamak amacıyla gueridon üzerine alır.

 

Porsiyonlanan Ana Yemeğin Misafirlere Sunulması

Porsiyonlanan ana yemek iki şekilde misafirlere sunulabilir. Bunlardan birincisi, porsiyonlama işleminden sonra yemek; tabaklara alınır ve garson yardımcısı tarafından Misafirlerin sağ tarafından İngiliz servisi gibi sunulur. Diğeri ise daha basit ve hızlıdır. Ana yemeğin salonda prezentasyonu bittikten sonra gueridon üzerine alınır. Burada bozulmuş ise görünüşleri düzeltilir. Etrafına kişi sayısı kadar Maşa ters olarak bırakılır. Konuklar kendileri tepsinin üzerinden yiyecekleri tabaklarına alır. Servisini yapamayacak durumda olanlar ile yapmak istemeyenlerin servisini Chef de Rang Kendisi yapar

 

 

Yorum Yapın

Önemli not : Yorumunuz denetim için bekliyor.. Yazıya uygun olmayan yorumlar yayınlanmayacaktır.